“100 років Української революції. Полтавщина”

“100 років Української революції. Полтавщина”

Історія пізнається з відстані – то аксіома. Кожен із нас – дійова особа на її сцені, незалежно від того, усвідомлюємо ми це чи ні. А ось замислитися над цим все ж маємо різні приводи. Одним із таких стане для наших земляків документальний фільм «100 років Української революції. Полтавщина», створений авторським колективом телеканалу «Лтава» минулого року. Нещодавно, у червні, цей фільм одержав Гран-прі IX Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм «Калинові мости»-2018 у Польщі, в місті Ольштин. Його автор – Сергій Блавацький, оператори – Максим Стариков, Костянтин Худолій, режисер – Дмитро Стариков, редактор – Анатолій Мішин, продюсер – Наталія Іванченко, інженер комп’ютерної графіки – Олена Шарбенко.
Майже вся творча група колишніх, на жаль (після реорганізації ТРК), «лтавівців» узяла участь у презентації стрічки в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.
На екрані – події сторічної давнини, що пройшли і вулицями Полтави, прокотилися містами й селами області. То була епоха змін: повалення царизму, більшовицький переворот, червоний і білий терор, спроби відновлення української самостійності, а затим – становлення авторитарної радянської держави. Такі знайомі нам усім із підручників загальні визначення і лозунги, імена й дати. А що конкретно відбувалося ось тут, де живемо сьогодні ми? На жаль, мало збереглося оригінальних матеріалів, майже немає відеохроніки, але є багато свідчень очевидців, багато архівних документів, що розповідають про реальні події того часу в нашому місті, на теренах Полтавщини. Чого варті лише щоденникові записи письменника Володимира Короленка – їх чимало використано у стрічці. Спогади учасників Української революції 1917–1921 років озвучили полтавські актори – Богдан Чернявський, Антон Височанський, Владлена Хлебутіна. Наче зустрічаємо на вулицях рідного міста своїх земляків із минулого, які так само ходили тут, раділи й дивувалися змінам у тодішній країні, вірили у щасливе завтра…
Після перегляду документальної стрічки її авторів щиро вітали директор краєзнавчого музею Олександр Супруненко, перший заступник директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Юрій Варченко, кандидат історичних наук, історик-дослідник Віктор Ревегук, голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Кульчинський та інші учасники презентації. Вони наголошували на тому, що наша справжня історія повертається із забуття – вона постає в реальному світлі, без перекручень, фальсифікацій, і дуже важливо донести її до полтавців. Фільм треба показати зокрема в навчальних закладах області: якщо молодь розумітиме, що сталося насправді, зокрема й сто років тому, коли відбулася не громадянська, а російсько-українська війна, тоді неможливо буде маніпулювати свідомістю юних, як це практикується нашими ворогами і сьогодні.
Творці телефільму наголошують, що це тільки перша її частина, і вони готові продовжувати роботу.

Лідія ВІЦЕНЯ

Добавить комментарий