Розпочалося довгоочікуване літо й багато наших земляків проводять вихідні дні на дачі або піщаному березі річки. Звісно, день, проведений під променями сонечка, вважається святом і заряджає позитивними емоціями на тиждень вперед. Але часто сонячні ванни підносять нам неприємні сюрпризи у вигляді сонячних опіків. Найбільш сприйнятливі до них діти, світлошкірі, веснянкуваті і рудоволосі люди.
Якщо ви знехтували заходами безпеки і все-таки обгоріли на сонці, слід знати кілька простих рецептів, як собі допомогти, щоб зняти біль і прискорити процес загоєння та відновлення шкіри.
Сонячні опіки проявляються вже увечері або наступного дня після прийняття сонячних ванн. Виглядає опік як запалення. Шкіра сильно червоніє, з’являється хворобливе паління, при сильних опіках можуть з’являтися пухирі. Як правило, сонячні опіки супроводжує головний біль, озноб і нездужання. Добре, якщо в домашній аптечці є протиопікові мазі або аерозолі, наприклад «Пантенол», і ви можете швидко зняти запальний процес. А що робити, якщо таких спеціальних засобів немає?
Перша допомога
Першу допомогу потерпілому необхідно надати негайно: на обпечені місця зробити компреси з прохолодною водою або з відваром ромашки – це уповільнить розвиток набряку, пухирів і заспокоїть шкіру. Охолодіть шкіру за допомогою звичайної холодної води з-під крана. По можливості прикладіть на 15–20 хвилин до хворого місця шматочки льоду, загорнуті в мокру тканину. Якщо немає льоду, прикладіть будь-який продукт із морозилки, загорнутий у рушник.
Нанесіть на обгорілу шкіру кефір і змийте його через кілька хвилин холодною водою. Не допускайте висихання кефіру на шкірі, інакше змивання буде дуже болісним.
Прикладіть на сонячні опіки скибки сирої картоплі – картопляний крохмаль швидко пом’якшує і заспокоює шкіру. Можете зробити кашку з тертої картоплі і нанести її на місце опіку. Як компрес також підійде кашка зі свіжого листя лопуха або подорожника.
Якщо обгоріла шкіра навколо очей, прикладіть до неї охолоджені заварені чайні пакетики, пийте багато води і їжте якомога більше соковитих фруктів та овочів (кавун, диня, буряк).
Категорично заборонено змащувати пухирі будь-якими оліями та маслами. Ці процедури гальмують одужання і можуть навіть викликати інфікування опіку. В такому випадку без антибактеріальних засобів не обійтися. З пухирями треба поводитися обережно – не здирати їх до повного загоєння.
Хорошим антибактеріальним та ранозагоювальним засобом є настій кори дуба: залити склянкою окропу 20 грамів кори дуба, потім настояти протягом 40 хвилин. З цим настоєм прикладати до опіків марлеві компреси.
Сонце помилок не прощає
Не повторюйте помилку двічі – шкіра після сонячного опіку вимагає відновлення протягом 3–6 місяців. Якщо обгоріла шкіра злізла, то її новий шар ніжніший, незахищений і чутливіший. Це означає, що обгоріти можна ще сильніше і швидше. Будьте обережні, захищайте себе від опіків одягом і спеціальними сонцезахисними засобами.
Усіма вищезгаданими засобами можна користуватися, якщо шкіра у вас почервоніла й запалилася, але якщо у вас піднялася температура, з’явилися хворобливі пухирі, сонячні опіки займають велику частину тіла і ви погано себе почуваєте, негайно викликайте швидку медичну допомогу.
Особливо небезпечні сонячні опіки для дітей. Ніжна дитяча шкіра набагато сильніше страждає від сонця, ніж у дорослих. Можливий навіть шоковий стан – дитина почувається ніби оглушеною, її шкіра стає холодною і липкою на дотик, затруднюється дихання, трапляється і втрата свідомості. Батьки повинні розуміти, що кожен сонячний опік у дітей значно підвищує ризик захворювання на рак шкіри.
Вплив ультрафіолетових променів може призвести до передчасного старіння шкіри – фотостаріння, коли на шкірі з’являються зморшки значно раніше настання зрілого віку. Повторні опіки можуть залишити після себе шрами, пігментні плями, сухість шкіри. Ультрафіолет впливає також на очі людини: може виникнути катаракта або ще небезпечніше захворювання – молекулярна дегенерація, яка призводить до ранньої сліпоти.
Профілактика
Найголовнішою умовою профілактики сонячних опіків є зменшення часу перебування під сонячними променями, носіння головних уборів, сонцезахисних окулярів. Людям із світлою шкірою рекомендовано застосування сонцезахисних засобів – кремів, спреїв.
Маргарита ОНІПКО,
лікар-дерматолог.
Вам також може сподобатись
Синдром емоційного вигорання: як розпізнати, подолати та запобігти
У головній лікарні Полтавщини провели унікальне ендопротезування з використанням 3D-моделювання
Вплив спорту на здоров’я підлітків
Медзаклади Полтавщини отримали сучасне обладнання та транспорт у межах спільного проєкту МОЗ та Світового банку
Рух заради здоров’я