У православному світі 21 листопада відзначають велике свято – Собор Архістратига Михаїла та інших небесних сил безплотних. Святого Михаїла вважають небесним воєначальником, покровителем воїнів, які борються за правду, а також захисником християн від видимих і невидимих ворогів. Його образ уособлює перемогу добра над злом. Від часів Київської Русі під патронатом Архістратига Михаїла перебуває славетна столиця нашої держави – місто Київ.
У народному календарі свято називають Михайловим днем.

Архістратига Михаїла Церква шанує як першого серед ангелів, оскільки він очолив боротьбу добрих ангелів проти прибічників Люцифера, які повстали проти Бога, і переміг. Іконографія представляє Михаїла озброєним полководцем. З ім’ям святого пов’язано багато чудес.
Святкування на честь Архістратига Михаїла та інших небесних сил безплотних встановлене у ІV столітті. Слово «собор» у назві свята означає зібрання. Ангелів у церкві шанували й раніше, але на помісному Лаодикійському соборі (точна дата проведення невідома, за різними версіями – у проміжку між 320-м і 360-ми роками) було відкинуте єретичне поклоніння їм як творцям і правителям світу та затверджене православне шанування.
Ангельська ієрархія доволі складна. Найвищими у ній є серафими, херувими і престоли. Загалом налічується дев’ять чинів ангелів, над якими поставлений Архістратиг Михаїл. Призначення ангелів – доносити до людей Божу волю, бути нашими захисниками і наставниками.
Церква вчить, що ангели є безтілесними духами, розумними й вільними. Вони перебувають на послусі у Бога. Це тварні (тобто створені) істоти.
***
Святий Архістратиг Михаїл із давніх часів вважається небесним покровителем Києва. В архівах збереглися міжнародні угоди, підписані князями Володимиром Великим, Ярославом Мудрим і скріплені перснями-печатками із зображенням крилатого воїна.
За переказами, святий Михаїл допоміг війську князя Святополка перемогти половців, явившись над Софією Київською крилатим птахом у рицарських обладунках. Неподалік від того місця 1108 року вдячний князь побудував Михайлівський Золотоверхий собор.
Архістратига Михаїла зображали на гербах Мономаховичів, Київського воєводства, Київської губернії, Києва (ще від часів Магдебурзького права). Символ архістратига є на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.
Зображений Михаїл і на сучасному гербі Києва та прапорі міста. Скульптури архістратига височіють у серці столиці – на майдані Незалежності та на фронтоні Михайлівського Золотоверхого собору.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Добавить комментарий