Саме таким кроком став проект «Рука допомоги» для малозабезпечених і безробітних громадян, який допоміг їм відкрити власну справу. У нашій області таких близько 40.
Мільйон малозабезпечених
Проект призначений для людей, які хочуть працевлаштуватися та мають проблеми з пошуком роботи або прагнуть працювати самостійно, не залежати від державних соціальних виплат. Брати участь у проекті можуть непрацюючі члени малозабезпечених сімей чи родин переселенців.
Близько мільйона наших співгромадян щороку отримують державну допомогу малозабезпеченим сім’ям. При цьому в третині таких сімей є хоча б один дорослий працездатного віку, який не працює, а родина живе на державну допомогу, яка часто є єдиним джерелом доходів. Фахівці сфери зайнятості встановили: чим довше триває період безробіття, тим важче людині вийти на роботу та реалізувати себе. Важко знайти своє місце на ринку праці і переселенцям, які були змушені через військові дії покинути свої домівки і розпочинати нове життя в незнайомому місці.
Людям у такому становищі легко зневіритись, втратити мотивацію до роботи та надію на краще. Соціальна підтримка держави не виправляє ситуацію.
Виходом для них має стати «Рука допомоги» – пілотний проект, який реалізують Міністерство соціальної політики України та Державна служба зайнятості за підтримки Світового банку. Це – частина більш широкої стратегії модернізації системи соціальної підтримки населення.
Головна мета проекту – допомогти переселенцям і членам малозабезпечених сімей повернутися до праці, позбутися залежності від соціальних виплат, отримати достойну роботу або заснувати власний бізнес.
Мікрокредит на власну справу
«Для тих, хто потребує стабільного заробітку, ми пропонуємо допомогу у працевлаштуванні. Якщо бажаної вакансії на момент звернення немає, то запропонуємо різноманітні варіанти тимчасових громадських робіт, – стверджують ініціатори проекту. – Найголовніше – його учасники, які давно мріяли про власну справу, мають змогу отримати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу (мікрокредит) на обладнання та матеріали для започаткування бізнесу».
Максимальна сума мікрокредиту становить 40 прожиткових мінімумів. У 2018 році це близько 70 тисяч гривень. Для того, щоб отримати фінансову допомогу, претендентам потрібно визначитися з напрямом майбутньої підприємницької діяльності, скласти і захистити бізнес-план, який затверджується комісією при облдержадміністрації. Учасник проекту має зареєструватися як фізична особа-підприємець. Гроші видаються не готівкою, а безготівково, у формі оплати рахунків на закупівлю обладнання і матеріалів для започаткування власної справи.
Сума, яку треба повернути, зменшується на розмір сплачених за три роки податків. Фінансова допомога не повертається, якщо підприємець сам стає роботодавцем – працевлаштує мінімум на два роки двох і більше малозабезпечених, внутрішньо переміщених осіб або учасників АТО. І, звісно, звітується про це у визначений законом спосіб.
На старті своєї підприємницької діяльності учасники проекту отримують детальну консультаційну підтримку та супровід у підготовці бізнес-плану.
«Рука допомоги» ще й заохочує місцевий бізнес до створення робочих місць: у разі працевлаштування двох учасників проекту підприємства будь-якого масштабу можуть отримати від держави безвідсоткові кредити на закупівлю нового обладнання.
Пілотний проект «Рука допомоги» діє в Полтавській, Харківській і Львівській областях близько року, з 2018-го «підключаються» Житомирська, Чернігівська та Донецька області. Напрацьовані досвід і здобутки розробники проекту мають на меті розповсюдити на всю територію України через законодавчу ініціативу.
Креативні ідеї
Загалом учасниками проекту є понад 4 тисячі людей. Із них більше 160 вже отримали фінансову допомогу та стали підприємцями.
Цікавими є ідеї людей, які мріяли мати своє діло і нарешті отримали можливість здійснити мрію. Вчорашні безробітні й переселенці відкривають ветеринарні клініки, заклади харчування та торгівлі, міні-ферми, інтернет-магазини, косметичні салони, виготовляють меблі, промислові пральні машини, продукти харчування, вирощують сільськогосподарські культури, надають різноманітні ремонтні послуги тощо.
Досвід пілотного проекту стане підгрунтям для розробки нового закону. Після його прийняття новітні механізми боротьби із бідністю будуть запроваджені на всій території України на постійній основі. Це дозволить ефективно повертати до економічної активності безробітних громадян, сприятиме кращій адаптації вимушених переселенців, створенню нових робочих місць, розвиватиме економіку міст і сіл за рахунок розвитку малого бізнесу.
Сорок полтавських першопроходців
Першим підсумкам реалізації названого проекту в нашій області була присвячена прес-конференція в ОКІА «Новини Полтавщини». Про здобутки, перспективи і проблеми першого року дії в області «Руки допомоги» говорили заступник голови облдержадміністрації Олег Пругло, директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва, координатор проекту «Рука допомоги» Інна Шинкаренко.
Названа ініціатива здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 02.12.2015 № 1154 «Про реалізацію пілотного проекту із залучення до роботи членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб».
Дуже важливо вивести малозабезпечені сім’ї та внутрішньо переміщених осіб із стану бідності, надавши допомогу у працевлаштуванні або відкритті власної справи. Активно апробуються механізми пільгового працевлаштування малозабезпечених, передбачені Законом України «Про зайнятість населення», тимчасової зайнятості через оплачувані громадські роботи, а також надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги для започаткування власного бізнесу.
З початку реалізації в Полтавській області пілотного проекту із залучення до роботи членів малозабезпечених сімей та ВПО на участь у ньому подали заяви 1664 особи, з яких 1338 – малозабезпечені, а 326 – внутрішньо переміщені особи (ВПО).
За направленнями центрів зайнятості області працевлаштовано 366 учасників пілотного проекту: 74 – ВПО та 292 – з числа членів малозабезпечених сімей, наголошувалось на прес-конференції.
До громадських і тимчасових оплачуваних робіт залучені 416 осіб (79 осіб – ВПО та 337 – із числа членів малозабезпечених родин).
За час реалізації пілотного проекту в облдержадміністрації провели 14 засідань (щомісяця) комісії, яка розглядала питання, що виникали.
39 учасників проекту (20 ВПО та 19 членів малозабезпечених сімей) отримали позитивний висновок про надання поворотної фінансової допомоги для організації підприємницької діяльності через оплату рахунків на закупівлю обладнання.
32 колишнім безробітним, які стали підприємцями, вже закуплені передбачені в їхніх бізнес-планах обладнання та матеріали на загальну суму 2054,43 тисячі гривень. Ще 7 учасникам, щодо яких прийнято рішення про надання фінансової допомоги, обласний центр зайнятості замовив кошти на загальну суму близько 490 тисяч гривень.
Полтавські учасники проекту відкривають бізнес у різних сферах, зокрема це:
.надання послуг (будівництво та переобладнання енергоефективних об’єктів, технічне обслуговування та ремонт автомобілів, автомийка, видавнича діяльність, ветеринарні, косметологічні послуги, будівельні роботи та покриття підлоги, токарні послуги, туристичні послуги та організація відпочинку дітей) – 17 осіб;
.виробництво (пасти із горіхів та какао-бобів, рослинного молока, хлібобулочних виробів, кормів, виробів із дерева, гранітних пам’ятників), пошиття і ремонт одягу – 8 учасників проекту;
.сільське господарство (вирощування однорічних та багаторічних культур у теплицях, ягідних культур, вирощування і продаж бройлерів, курей-несучок та свиней, бджільництво, лісове господарство) – 13 людей.
Роботодавцям – зелене світло
За пропозиціями полтавців розширено коло учасників проекту, запроваджено додаткові стимулюючі механізми.
Приміром, у деяких випадках дозволяють дати фіндопомогу людині, яка вже має кредит на інші цілі. Так було з полтавцем, переселенцем з Донбасу, який взяв кредит, щоб збудувати будинок для створеної ним прийомної сім’ї. Оскільки мав кредитні зобов’язання, мікрокредит за цим проектом для закупівлі верстата і відкриття власного бізнесу не давали. Тепер дали! Також віднині передбачено надання фінансової допомоги діючим суб’єктам господарювання, які будуть створювати робочі місця для учасників пілотного проекту – осіб, які отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, внутрішньо переміщених осіб та учасників антитерористичної операції.
Обласна комісія розглянула 11 бізнес-планів діючих суб’єктів господарювання та прийняла позитивні рішення про надання таким роботодавцям фінансової допомоги для працевлаштування 22 учасників пілотного проекту на загальну суму понад 769 тисяч гривень.
– Ми раді, що Полтавщина є в цьому пілотному проекті, – наголосив Олег Пругло. – Процес працевлаштування нині вимагає від нас нового погляду, нового підходу. Розглядати перебування на обліку безробітних тільки як можливість отримати матеріальну допомогу – неправильно. Цей проект дає змогу дати людям в руки «вудку», тобто навчити відкрити свою справу, знайти роботу і працювати, відкриваючи насамперед невеликі виробництва. Підприємці отримують поворотну допомогу, гроші повертаються, і їх можна використовувати для надання допомоги новим учасникам. За нашими пропозиціями внесені зміни, і ми можемо надавати матеріальну допомогу роботодавцям, які організовують нові робочі місця. Таких заяв уже надійшло 11 на півмільйона гривень.
“У людей світяться очі – вони втілюють свої мрії”
– До пілотного проекту залучено понад 1600 осіб. Наші позитивні результати працевлаштування – це 400 людей на громадських роботах, 40 учасників, які отримали фінансову допомогу. 11 роботодавців, які також отримали фінансову допомогу і створять 22 робочих місця, – наголосила Катерина Клавдієва. – Нещодавно відвідали людей, які стали підприємцями, спілкувалися, дивилися, як їм працюється. Ви знаєте, у людей світяться очі, бо вони здійснили свою мрію! У Новій Галещині є гуртожиток для переселенців, новий гуртожиток, спеціально збудований («ЗП» розповідала про цей гуртожиток і його мешканців. – Авт.). Там жінка веде бізнес, виготовляє арахісові пасти. Продукція сертифікована. Це її ідея і її втілення, ведуться переговори щодо виділення приміщення. У Кременчуці відкрили ветеринарну клініку. Є у нас бізнес-проект з виробництва унікальних дерев’яних виробів. У Диканському районі сім’я вирощує розсаду овочів, саджанці малини. Є людина, яка виготовляє пам’ятники, – ескіз замовник може побачити в ЗD форматі. Ідеї у людей цікаві, креативні, треба лише трошки допомогти.
Ситуація на ринку праці області, зазначила Катерина Клавдієва, зараз поліпшується. Зменшилася кількість звернень безробітних. Зараз пропонується найбільша кількість вакансій за останні 27 років. Відкриті компактні швейні виробництва у Шишацькому, Зіньківському, Новосанжарському районах, створюється у Кобеляцькому районі.
– Це дає змогу жінкам працювати і при цьому бути вдома, не їхати на заробітки далеко, не відриватися від сім’ї, дітей, – наголосила очільниця обласного центру зайнятості. – Сьогодні багато підприємств готові возити і возять людей на роботу з навколишніх районів, за 100 кілометрів. Є новий роботодавець, якому потрібні в’язальниці на панчішно-шкарпеткове виробництво. У Кобеляки заходить роботодавець, який виготовлятиме яблучні чипси. Такі новини позитивні, це робота для людей, це розвиток і наповнення бюджетів, це потрібно доносити до громадян. Люди хочуть працювати і заробляти. «Рука допомоги» – один із механізмів роботи з людьми, це соціальний проект, який буде розповсюджений на всю Україну. І він вартий того.
– На початку роботи було багато скепсису – чи зможуть люди зневірені, які втратили роботу, потрапили під скорочення чи взагалі були змушені переїхати, почати працювати, ходити щодня на роботу, внутрішньо мобілізуватися, якщо звикли отримувати тільки соціальні виплати. Та люди довели, що готові брати свою долю в свої руки: відповідати за себе та своїх близьких, повертатися до праці. Хтось повертається на ринок праці дуже обережно – спочатку через участь у громадських роботах. А хтось кардинально змінює своє життя і починає займатися бізнесом, – наголосила Інна Шинкаренко. – Жодний із нових підприємців про це не пошкодував. У межах такого пілотного проекту ми можемо допомогти тисячам людей.

Якщо ви – непрацююча, але працездатна людина з малозабезпеченої родини чи є внутрішньо переміщеною особою та маєте бажання вийти зі стану бідності, очікування соціальних виплат, готові працювати й заробляти, хочете використати свій шанс на краще життя і втілити свою мрію про відкриття власної справи, – звертайтеся до управлінь соціального захисту населення або центрів зайнятості за місцем вашого фактичного проживання. Дізнайтеся більше про проект «Рука допомоги» і станьте його учасником.

Ганна ЯЛОВЕГІНА

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий