50 відсотків гіпертоніків не знають про свою хворобу

Лікарі застерігають: щонайменше половина гіпертоніків не знають про свою хворобу, відповідно не отримують лікування. А все тому, що просто не відчувають коливання артеріального тиску і не вимірюють його.
Тож медики рекомендують вимірювати тиск щодня, навіть якщо почуваєтеся добре. Адже небезпечним для здоров’я є навіть незначне його підвищення на 10 мм рт. ст., при цьому ризик розвитку серцево-судинних захворювань збільшується на 30 відсотків. Люди, які ігнорують коливання тиску, в 7 разів частіше стикаються з порушенням мозкового кровообігу (інсульти), в 4 рази частіше – з ішемічною хворобою серця, у 2 рази частіше – з ураженням судин ніг.
Для правильного вимірювання артеріального тиску насамперед важливо правильно підібрати розмір манжети. Її розмір повинен відповідати розміру руки: частина, яка роздувається під час накачування, повинна охоплювати не менше 80 відсотків окружності руки; для дорослих застосовується манжета шириною 12–13 см і довжиною 30–35 см (середній розмір). При використанні невідповідної за розміром манжети показання артеріального тиску будуть або завищеними (якщо манжета мала), або заниженими (якщо манжета завелика).
Манжету не можна одягати поверх одягу або занадто туго затягувати на руці. Нижній край манжети повинен знаходитися на 2–3 см вище від ліктя.
Слід враховувати, що механічний тонометр дуже чутливий до шумів у приміщенні. Показання залежать також від точності розташування голівки фонендоскопа щодо артерії.
Руку під час процедури розташовуйте так, щоб середина передпліччя з накладеною манжетою була на рівні серця. Надівши фонендоскоп і притиснувши його голівку до ліктьової западини, починайте нагнітати в манжету повітря за допомогою гумової груші. Коли стрілка дiйде позначки «200», потрібно почати плавно відпускати кільце, щоб повітря поступово виходило з манжети. Стрілка поповзе вниз, і в цей час почуєте звук пульсації, потім вiн знову зникне. Цифра, на якій перебуватиме стрілка тонометра в момент появи звуків пульсу, – показник верхнього (систолічного) тиску, а цифра, на якiй зникне звук, показує нижній (діастолічний) артеріальний тиск.
Тиск вимірюється в положенні сидячи або лежачи. Під час процедури зберігайте мовчання і постарайтеся заспокоїтися, не нервувати.
Не варто проводити вимірювання одразу після того, як випили каву, міцний чай, викурили цигарку або пообідали, а також при переповненому сечовому міхурі. Вимірювання не проводяться протягом 2 годин після прийому ліків. Друге вимірювання тиску можна проводити тільки через хвилину після першого.
Тиск на правій і лівій руках може відрізнятися на 10–20 одиниць – це нормально.
Варто знати. Протягом дня відбуваються природні стрибки тиску. Артеріальний тиск найнижчий в період вiд 1-ї ночі до 5-ї ранку, різко підвищується вiд 6-ї до 8-ї ранку, нормалізується вдень та знижується об 11-й вечора.

Добавить комментарий