Нещодавно в обласній бібліотеці імені І. П. Котляревського відбувся вечір пам’яті талановитої полтавської журналістки Зінаїди Мироненко – незадовго до сороковин по її відході в інші світи. Назвою вечора-спомину – «Аби пройти усі дороги…» – став рядок одного з віршів:
Світи незнані кличуть, манять…
Час настає – і вирушаєм.
Далекі береги в тумані,
Та рідні легко полишаєм.
Одначе здалеку видніше,
Де край, що серцю наймиліший,
І дім, у світі найтепліший,
І стежка, що збира дороги
З усіх усюд, з усіх сторін,
Навіть з космічних перелогів,
Й веде додому – на уклін
За те, що тут було зачате
Твоє життя й зміцніли ноги,
Аби пройти усі дороги
Й не заблукати у світах,
А повернутися, мов птасі.
Що їй любов торує шлях.
Як і буває зазвичай, тепер ці рядки звучать пророчо з минулих літ у день сьогоднішній – уже для нас, відкриваючи те, що було «серцю наймиліше» для Зінаїди Андріївни, з містичною вірою в те, що уже «з космічних перелогів» її душа, мов птаха, лине за покликом любові в рідний край, додому. Не заблукавши у світах…
У ході вечора-спомину було презентовано і книгу Зінаїди Мироненко «На Острові. Повість із 1970-х», яка побачила світ завдяки небайдужості її доброї приятельки і колеги в минулому – заслуженої журналістки України Ганни Антипович та волонтера, голови обласного товариства політв’язнів і репресованих України Анатолія Банного.
Про життєвий і творчий шлях Зінаїди Мироненко розповіла модераторка вечора, завідувачка відділу обслуговування користувачів бібліотеки Ніна Климко. Але почала вона також із поезії – зачитала вірш «Заповіт», у якому всі, хто знав Зіну Мироненко, з перших рядків упізнали її стиль – її гумор і дотепність, тут переплетені з легким смутком, бо ж авторка пообіцяла приходити до нас сяєвом зірки у високості.
Народилася Зінаїда Мироненко 3 квітня 1935 року в селі Якимове Великобагачанського району, мешкала в селі Устивиці. Закінчила філфак Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. Працювала в газетах «Комсомолець Полтавщини», «Зоря Полтавщини», «Полтавський вісник», у Національному музеї-заповіднику М. В. Гоголя.
Випала їй і можливість «майже дивом», як сама зізнавалася, попрацювати і в Заполяр’ї, на Камчатці, на Командорських островах.
У 2016 році вийшла збірка її поезій «Рідні береги», у 2018-му в колективному збірнику «Ми з ними — в одному човні. Оповідки про тварин» були надруковані оповідання-бувальщини. І ось – нова книга, на жаль, посмертна. В анотації зазначено: «Добрі і прикрі враження від життя в суворих краях та праці в пресі тих літ лягли в основу повісті «На Острові», головна героїня якої Ольга Кратко, раз у раз стикаючись з брехнею, підступністю і захланністю редактора газети, мусить щодня виявляти неабияку сміливість. Але вона вистоїть і переможе, бо завжди звіряє свій життєвий компас за ідеалами Честі, Справедливості, Любові».
Книгу подарували усім учасникам вечора, а прийшли на презентацію чимало колишніх колег і учнів Зінаїди Мироненко – Ганна Антипович, Віталій Скобельський, Павло Стороженко, Віталій Цебрій, Оксана Кравченко, Людмила Стельмах (Кучеренко), Анатолій Банний, котрі розповіли про найпам’ятніші зустрічі з нею, а головне – про неї, її талановите гостре слово, небайдужу громадянську позицію, велике добре серце. Був серед гостей і син Зінаїди Андріївни Сергій Короленко з сім`єю, який подякував усім за добру пам’ять про маму. На вечорі звучали і вірші Зінаїди Мироненко, які читали Ніна Климко та провідна бібліотекарка сектору періодичних видань Людмила Гожда.
Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”
Вам також може сподобатись
СБУ запобігла контрабанді за кордон понад 20 старовинних ікон
Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов презентував стратегію, що якісно змінить життя регіону
Мальована хата: традиція декоративного розпису полтавського житла
СБУ затримала лідера угруповання, оголошеного у розшук за фінансові махінації
Люди свободи