Академік, вчений у сфері  атомної енергетики

Ажажа Володимир Михайлович

Академік, вчений у сфері атомної енергетики

До 90-річчя Володимира Ажажі

90 років тому, 19 листопада 1931 року, в селі Великі Сорочинці Миргородського району народився Володимир Ажажа – у майбутньому видатний вчений у галузі фізики твердого тіла, матеріалознавства та атомної енергетики.

На шкільні роки припала ІІ Світова. Разом з матір’ю і сестрою працював на різноманітних сільськогосподарських роботах. Після війни закінчив семирічку і вступив до Великосорочинського педагогічного училища, яке закінчив із відзнакою. У 1951– 1956 роках навчався у Харківському університеті на фізико-математичному факультеті.
Із січня 1957 року працював у Харківському фізико-технічному інституті, пройшов шлях від молодшого наукового співробітника, завідувача лабораторії чистих металів до заступника директора, а згодом – директора Інституту твердого тіла, матеріалознавства та технологій. Академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України.
Володимир Ажажа займався дослідженнями вакуумної та надвисоковакуумної металургії; рафінування металів фізичними методами; фізики та матеріалознавства чистих і надчистих металів (є одним із засновників цього напрямку). Розробив нові методи рафінування металів, нові технології виробництва сплавів (зокрема цирконію та гафнію), отримання металів рекордної чистоти, що знайшли застосування в атомній енергетиці. Після відкриття явища високотемпературної надпровідності активно долучився до нової сфери досліджень. За його участю розпочалися роботи із синтезу, вивчення властивостей і створення технічних високотемпературних провідників. Автор понад 500 наукових публікацій, близько 30 патентів і авторських свідоцтв.
Помер 23 грудня 2009 року в Харкові.
З ініціативи Українського інституту національної пам’яті та згідно з Постановою Верховної Ради України про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв 90-річчя від дня народження Володимира Ажажі відзначається на державному рівні. На честь видатного українського науковця у його рідному селі Великі Сорочинці названо вулицю, а у краєзнавчому музеї місцевої ОТГ створено окремий тематичний куточок.

Полтавський офіс Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП.

Добавить комментарий