Акція: вимірюємо внутрішньоочний тиск

Понеділок – день важкий

В офтальмологічному відділенні обласної клінічної лікарні імені М.В.Скліфосовського з десяток журналістів мали змогу не лише відслідкувати шлях пацієнта від постановки діагнозу до призначення і початку лікування, а й визначити власні ризики захворіти на глаукому.
Понеділок – день у відділенні не операційний, але дуже насичений. Адже саме на початку тижня надходить велика кількість пацієнтів із районів. Тож у передпокої – тісно й гамірно, і навряд чи ці люди зраділи проведенню акції саме в день їхнього візиту. Та присутність журналістів перенесли стійко, не скаржилися на незручності, ділилися враженнями і навіть не відмовляли у «фотосесіях».
Як розповіла медична сестра лазерного центру Ганна Христенко, глаукома може починатися абсолютно безсимптомно, а дефект зору виявляється іноді навіть випадково. Тому у віці після 40 років вимірювати очний тиск у офтальмолога чи сімейного лікаря потрібно щорічно.
На кушетці – жінка років 45. Вона проходить обстеження, наскільки ефективними є призначені їй очні краплі для лікування глаукоми. На запитання, чи болюча ця процедура, пацієнтка відповідає, що неприємних відчуттів не має.
В іншому кабінеті проводиться комп’ютерна периметрія, щоб визначити поля зору пацієнтки. Усередині напівсферичного приладу дівчина фіксує погляд прямо перед собою. Прилад посилає зображення точок, і кожне з них треба зафіксувати натисканням пульта. Аналізуючи пропущені й зафіксовані сигнали, комп’ютер визначає, наскільки звужений боковий зір, який характер цієї патології. Процедура також безболісна.
Таких специфічних обстежень існує кілька (електронна тонографія, комп’ютерна томограма сітківки тощо), але найперше з-поміж них – вимірювання внутрішньоочного тиску.

Щоб запобігти сліпоті від глаукоми

Для цього достатньо контролювати внутрішньоочний тиск. У структурі захворювань органів зору інвалідність при глаукомі розділяє перше-друге місця із травмами очей. Якщо людина має якусь супутню патологію (гіпертонічну хворобу, цукровий діабет або на глаукому хворіли близькі родичі), контролювати очний тиск потрібно починати раніше: після 35-ти – щорічно. Про це розповіла завідуюча офтальмологічним відділенням ПОКЛ імені М.В.Скліфосовського Олена Залудяк. Тиждень глаукоми проводиться вже три роки поспіль. Цьогоріч проводився із 12 по 16 березня. На обліку в окулістів за місцем проживання перебувають 10 тисяч мешканців області, які хворіють на глаукому. На жаль, щороку виявляється до півтисячі нових пацієнтів. Підступність глаукоми в тому, що спричинена нею сліпота – невідворотня. Скажімо, при катаракті око можна прооперувати, і воно стане зрячим. Симптоми глаукоми: затуманювання зору, головний біль із боку враженого ока, веселкові кола навколо джерела яскравого світла, мерехтіння, «мушки» перед очима, послаблення гостроти зору. Перший крок – визначення тиску – проводиться або тонометром Маклакова, або безконтактно.
У відділенні є сучасне обладнання як для операцій, так і для обстежень. Завдяки співпраці зі Світовим банком у цьому році буде закуплено лазер для лікування очних хвороб, у тім числі й глаукоми. На жаль, за останні десятиліття глаукома «помолодшала»: поряд із пацієнтами 60–70 років виявляються і 40-річні, й молодші. Спричинити вторинну глаукому можуть і травма, і запалення очей, і стрес, і шкідливі звички.

Не дивіться телевізор у темряві!

На запитання журналістів про групи ризику лікар пояснила, що здоров’ям очей дуже ризикують люди, які працюють у темряві чи сутінках. Адже в таких умовах зіниця розширюється і може блокуватися кут передньої камери, де відбувається відтік очної рідини. Якщо є схильність до глаукоми, це може стати поштовхом до її нападу. Тому, наприклад, колег-рентгенологів, які працюють у затемнених кімнатах, доводиться обстежувати додатково. Потребують цього й водії-дальнобійники, які кермують уночі.
Працювати за монітором комп’ютера чи дивитися телевізор у темряві також вкрай небажано. Для запобігання розширенню зіниці потрібне додаткове освітлення. Тоді відтік внутрішньоочної рідини буде кращим.
Очні краплі при глаукомі призначаються пожиттєво. Якщо людина приймає їх правильно, вчасно звертається до лікаря, вони добре утримують внутрішньоочний тиск у нормі, і хвороба не прогресує. Хворі з глаукомою повинні вимірювати очний тиск кожні 2–3 місяці за місцем проживання, щопівроку проводиться моніторинг поля зору та інші обстеження, щоб виявити, чи не втрачаються функції ока. Бо атрофію зорового нерва можна виявити тільки так. Якщо вона прогресує, постає питання про оперативне втручання.

В об’єктиві томографа

Комп’ютерний томограф для безконтактного вимірювання внутрішньоочного тиску перевірили на собі усі журналісти – учасники акції. Скажу чесно, моніторити власне здоров’я на широкий загал не завжди комфортно. Пам’ятаю історію багаторічної давнини, коли під час тренінгу з медичної журналістики у Києві вперше довелося проходити експрес-тести на усі гепатити в компанії двох десятків юних колег. Молодь коментувала процес так весело, наче для неї взагалі не існує ніяких діагнозів. Поки ж сама дочекалася проявлення смужок потрібного кольору, спітніли долоні.
Цього разу все відбувалося швидко і не менш весело. Упираюся підборіддям та лобом у призначене місце томографа, широко розкриваю очі і… якась непомітна штука щодуху дмухає прямо у праве око. Від несподіванки здригаюсь і кліпаю. Все. Потім те ж саме з лівим оком. Прилад видає чек, трошки менший, ніж у магазині. На ньому показники: 20 і 21 міліметр ртутного стовпчика. Усе нормально, як кажуть, згідно з паспортом…
Оскільки в журналістів ознак глаукоми не виявлено, продовжуємо зірко слідкувати за подіями.

Ольга ЩЕГЛОВА
«Зоря Полтавщини»

Поділися:

Добавить комментарий