Активізує виділення жовчі

Активізує виділення жовчі

«Потрібно посилити виділення жовчі. Чим допоможе народна медицина?»
Т.С. ВІЖАЧУК.

Ласкавець золотистий (вовчий зуб; володушка золотистая; Bupleъrum aurйum) – багаторічна трав’яниста гола сизувата рослина родини селерових (зонтичних). Стебло пряме, розлоге, 30–150 сантиметрів заввишки. Листки чергові, цілісні, цілокраї. Квітки двостатеві, п’ятипелюсткові, у складних 10–20-променевих зонтиках. Плід – двосім’янка. Цвіте у червні-липні.
Ласкавець золотистий росте в Карпатах на гірських луках, серед чагарників, у лісах.
Для лікарських потреб використовують траву, зібрану в період цвітіння рослини. Сушать сировину під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією, розстелюючи її тонким шаром. Штучне сушіння проводять при температурі 50–70°.
Термін придатності – п’ять років.
Рослина неофіцинальна.
Трава рослини містить флавоноїди (рутин, кверцетин, ізокверцитрин, ізорамнетин, рутинозид), сапоніни, алкалоїди, дубильні речовини, ефірну олію та аскорбінову кислоту.
Препарати ласкавцю золотистого активізують виділення жовчі, посилюють секрецію шлункового і панкреатичного соку. У виділеній жовчі збільшується вміст пігментних речовин, кислот і холестерину. В цілому дія трави ласкавцю золотистого схожа на дію цмину піскового.
У народній медицині рослина користується репутацією ефективного засобу при захворюваннях печінки і жовчного міхура, шлунково-кишкового тракту і підшлункової залози.
Основними ж показаннями до призначення є холецистит, ангіохоліт і гепатит.
Місцеве застосування ласкавцю показане при ураженні шкіри гнояками і при сверблячці.
Застосовують ласкавець у вигляді настою, причому перевагу віддають настоям із свіжозірваної рослини.
Не рекомендується призначати препарати ласкавцю всередину при жовчнокам’яній хворобі, виразці шлунку і дванадцятипалої кишки та при гіперацидному гастриті.
Настій свіжозірваної або сухої трави (3 чайні ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 4 години, проціджують) п’ють по півсклянки тричі на день до їди протягом 20– 25 днів.
Зовнішньо настій трави (готують, як у попередньому прописі) використовують для обмивання шкіри.

Поділися:

Добавить комментарий