Американець із Крячківки

Американець із Крячківки

Юрій Фединський, який перебрався жити в Україну зі США, розвиває й утверджує етнокультуру на Полтавщині

У рамках проекту “Літературно-краєзнавчі маршрути. Земляки” журналісти, працівники сфери культури, шанувальники народного мистецтва мали нагоду поспілкуватися з унікальним музикантом-етноінструменталістом Юрієм Фединським, який приїхав в Україну зі США. Зустріч відбулася за фінансової й інформаційної підтримки департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації і Полтавської обласної ради та за активною участю голови Полтавської організації Національної спілки письменників України Наталії Кірячок.
Спілкування проходило у невимушеному форматі “розмовного кафе” за кавою. Усі присутні знали, що Юрій одружився з українкою і разом зі своєю чарівною дружиною Марією відроджує й розвиває нашу етнокультуру, тож розмова вийшла цікавою…
Корені роду Юрія Фединського – в Україні, на Полтавщині, хоча народився і виріс він у США, в родині лікарів-стоматологів. Його батько – американець ірландського походження, мати – українка. Українську мову Юрій знає завдяки мамі й бабусі. Від бабусі хлопець почув багато правди про українське минуле, хоча та не зазнала голодних 1932–1933 років: емігрувала з чоловіком у США раніше, ніж почалася найстрашніша в українській історії трагедія. Еміграція їх була вимушена – щоб не потрапити в жорна більшовицького режиму, вони мусили податися за океан, адже прадід Юрія був вояком УПА, дід – юристом, який знав багато правди про радянське “правосуддя”…
Тепер нащадок тих емігрантів переїхав жити в Україну і працювати для України. Переміг, як кажуть, поклик рідної землі.
Юрій приїхав сюди, щоб удосконалити свою майстерність гри на бандурі. У США він здобув музичну освіту, його спеціалізацією була класична гра на фортепіано. Але в Детройті Юрій грав в українській капелі бандуристів і захопився бандурою більше, ніж фортепіано.
Приїхавши в Україну, Юрій Фединський певний час займався етномистецтвом у Львові, згодом – у Києві, а тепер – на Полтавщині. У село Крячківку Пирятинського району його з родиною привела не лише романтика. Юрій, як людина безпосередня і відверта, розповів, що до такого вибору підштовхнули більш прозаїчні обставини: орендувати квартиру в Києві дорого, постійно шукати гроші, щоб заплатити за оренду, важко для нервів.
Поселившись у Крячківці в старому, але переобладнаному будиночку, Юрій заснував у селі кобзарський цех для виготовлення музичних інструментів (за зразками старосвітських). Також він організував тут літній козацький табір, а ще – став солістом місцевого гурту “Древо”.
У родині Фединських четверо дітей. І хоча дітки ще маленькі, вони вже вчаться виступати перед публікою разом з татом і мамою, співати українських пісень під музичний супровід.
Розмова з Юрієм Фединським про стан сучасної української культури, відродження й утвердження в репертуарах музикантів і співаків автентичної фолк-музики та пісні була дуже змістовною. Юрій Фединський розповів, що, окрім автентики, захоплюється рок-н-ролом. Є зразки сучасної української музично-пісенної культури, які йому подобаються.
– Давайте будемо співати пісні, які виконує “Океан Ельзи”, – сказав Юрій. – Я не пропагую тільки традиційне кобзарство, але це грунт нашої культури.
Юрій Фединський всією своєю діяльністю підкреслює, що він – українець.
– У нас має бути найкраща держава і нація, – наголошує він. – Державі потрібна культура. Позитивна праця в цьому напрямку йде. Знаю, що попереду – велика робота, готовий страждати і мучитися, але сподіваюся, що це не назавжди.
Разом з нами всіма українець з-за океану Юрій Фединський, який вибрав для життя і праці землю пращурів, вірить у щасливе майбутнє України і робить для цього все, що може і вміє.

Наталія ЖОВНІР
Журналіст

Добавить комментарий