Антибіотики – це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок чи не за призначенням, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них. Їхня стійкість – це наша вразливість.
Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків та недотримання призначеного лікарем курсу лікування. Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати. За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані з антибіотикорезистентністю.
Особливо небезпечна стійкість до протимікробних препаратів у час війни. Вона суттєво збільшує навантаження на систему охорони здоров’я. За правильного застосування такі ліки рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте, якщо резистентність до таких ліків поширилася, це сильно ускладнює лікування й одужання пацієнтів.
Яких рекомендацій важливо дотримуватися пацієнтам?
Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займатися самолікуванням!
Не використовувати антибіотики за вірусних інфекцій. Таку рекомендацію може дати лише лікар (після огляду та додаткових аналізів).
Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.
Не використовувати протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування.
Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати» їм лікування, «бо ж мені допомогло».
Не пропускати щеплення за календарем та рекомендовані вакцинації.
Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, і поширені інфекції важко піддаються лікуванню. Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні лікуються швидко й без наслідків, наприклад, пневмонії, можуть стати смертельно небезпечними для багатьох людей.
Українці, на жаль, в частині випадків лікуються антибіотиками, коли насправді не потребують їх. Які ж хвороби ми лікуємо антибіотиками даремно та чому?
Грип, застуда та інші вірусні захворювання
Антибіотики пригнічують ріст бактерій або вбивають їх. Вони не впливають на віруси. Грип – це вірусне захворювання. Внаслідок ускладнень грипу може виникнути бактерільна інфекція. Лише в таких випадках лікар призначає антибіотики.
Бронхіт, синусит, інфекція вуха
Хоч бронхіт, синусит та інфекція вуха і виникають внаслідок як вірусних, так і бактеріальних інфекцій, не поспішайте лікувати їх антибіотиками. Навіть якщо їх спричиняють бактерії, лікар призначає антибіотики лише у важких випадках, коли впевнений, що причина захворювання – бактерії.
Запалення очей
Як часто, маючи почервоніння та запалення очей, ви йдете в аптеку, а там вам пропонують краплі, які містять антибіотики? Проте, не знаючи напевно, чим викликане запалення, ви не тільки витрачаєте зайві кошти, купуючи непотрібні ліки, а й ризикуєте власним здоров’ям. Не займайтесь самолікуванням. Використовуйте препарати з антибіотиками лише за призначенням лікаря, коли відомо, яка саме інфекція викликала захворювання.
Порізи
Не використовуйте антибактеріальні мазі «для запобігання інфекції» при незначних порізах, бо лише 3% ран інфікуються. Тому медпрацівник призначить антибіотики лише у визначених випадках поверхневих ран (при діабеті, ранах на ногах, пошкоджених більше 5 см, або забруднених).
Профілактика захворювання
Не приймайте антибіотики «для профілактики» захворювання. Антибіотики – це ліки, призначити які може виключно лікар відповідно до характеру інфекції.
Надмірне необґрунтоване безконтрольне використання антибіотиків призводить до виникнення резистентності (стійкості) до них. У відповідь на ліки бактерії змінюються, стають не чутливими до цих препаратів. Це збільшує медичні витрати, тривалість госпіталізації та підвищує рівень смертності.
Призначення антибіотиків має відбуватися виключно лікарем. Приділяйте увагу профілактиці захворювань та будьте відповідальними.
При підготовці матеріалу використані інтернет-ресурси: moz.gov.ua, poda.gov.ua.