Архітектура минулого – на вулиці, в свідомості, в пам’яті

Архітектура минулого – на вулиці, в свідомості, в пам’яті

У Пирятині побачив світ альбом історичних замальовок «Пирятин поза часом». До створення нового видання доклали творчих зусиль майже два десятки художників – і професійні митці, й аматори. Отож на сторінках альбому древнє прекрасне місто ожило завдяки талантам Олексія та Оксани Іванюків, Дар’ї та В’ячеслава Оропаїв, Оксани та В’ячеслава Горбанів, Володимира Потьомки, Юлії Михно, Віри Докучаєвої та інших їхніх однодумців. «Родзинкою» альбому у відділі культури та туризму Пирятинської міської ради називають оформлення обкладинки видання: на ній – робота відомого українського майстра графіки й живопису, галичанина Володимира Немири «Візерунок у камені».
У текстовому наповненні альбому – історична довідка про Пирятин, виконана фахівцями ДП «НДПІ містобудування». З ентузіазмом і натхненням до реалізації задуму долучилися також місцеві краєзнавці.
Особливість альбому зокрема в тому, що на його сторінках зібрані замальовки не тільки збережених до наших днів історичних будівель, а й кількох, на жаль, втрачених (наприклад, дерев’яного Іллінського храму, який в кінці 1970-х розібрали… на дрова). Це творча спроба реанімувати зруйновані пам’ятки хоча б у свідомості й уяві сучасних небайдужих краян. А також заявити про необхідність охоронного статусу для вцілілих історичних будівель, адже переважна їх більшість перебуває у приватній власності й не належить до переліку пам’яток. Ще один нюанс копіткої роботи зумовлювався тим, що давні споруди в різні роки зазнавали якихось перебудов, нерідко бездумних і необережних.
Стартом цікавого проєкту стала пропозиція начальниці відділу культури і туризму Пирятинської міської ради Олени Гуленко до захоплених ідеєю збереження місцевої архітектури художників-земляків гуртуватися, щоб привернути увагу до актуальної теми всієї громади. Серед ентузіастів – подружжя В’ячеслава та Дар’ї Оропаїв. Пані Дар’ю містяни знають як засновницю гуртка малювання для дорослих Urban Sketchers Pyriatyn, який долучив її земляків до однойменного міжнародного руху, що об’єднує людей, котрі замальовують ті місця, де живуть і де мандрують.
Ознайомитися з новим виданням пропонуватимуть в усіх бібліотеках Пирятинської громади та в Пирятинському краєзнавчому музеї.

Вікторія СЕРГІЄНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий