Аспекти сталого розвитку

Аспекти сталого розвитку

У Полтаві пройшов Форум “Цілі сталого розвитку: Полтавський вимір”, у якому взяли участь представники міжнародних організацій, органів влади, ЗМІ, інститутів громадянського суспільства та приватного сектору. Нагадаю, що 17 цілей сталого розвитку охоплюють такі галузі, як економіка, соціальна інтеграція та захист навколишнього середовища. Україна також приєдналася до глобального процесу виконання цих цілей і впровадила стратегію сталого розвитку до 2030 року. Координатор програми розвитку ООН у Полтавській області Вікторія Курилко зауважила, що Форум став платформою для презентації досягнень у цьому напрямку, обговорення проблем регіону та представлення підприємств, які займаються виробництвом екологічно чистої продукції.

Екологічна конституція проти “хімічного” кавуна

Своїми ідеями, як зробити аграрну продукцію безпечнішою для споживачів, поділився фермер із Семенівського району Володимир Ярошенко, який на стогектарній площі застосовує органічне землеробство.
– Поштовхом до прийняття такого рішення стало отруєння на відпочинку кавуном, “начиненим хімією”. Цей неприємний випадок спонукав перейти на органічне землеробство. Екологічна продукція коштує дещо дорожче тієї, яка вирощена за інтенсивною технологією, але таку продукцію можна назвати елітною. Нині кожна людина може виростити органічну продукцію на своїй ділянці і забезпечити себе органічними харчами. В органічного виробництва є своя специфіка. Воно потребує відповідної сертифікації. В мене давно виникла пропозиція створити в області свій сертифікаційний незалежний центр. Також у сфері захисту природних ресурсів Полтавщина завжди йшла попереду інших областей. Я пропоную розробити Екологічну конституцію краю, куди включити передові розробки у сфері захисту здоров’я та виробництва органічної продукції профільних науковців області.
Нині на Полтавщині лише 23 підприємства займаються експортом до Європейського Союзу екопродукції. З року в рік ринок ЄС стає дедалі перспективнішим для українських аграріїв. Проте лише чотири полтавських виробники експортують готові товари, а не сировину. І це залишається головною проблемою для власників малого та середнього бізнесу.
Заступник директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Олег Палій доповнив:
– На Полтавщині продовжують впроваджувати новітні технології з обмеженням пестицидів та агрохімікатів. Натомість фермери використовують більше засобів біологічного захисту рослин. З 2016 року аграрії, які перейшли на органічне виробництво, отримали понад мільйон гривень компенсації. Якщо два роки тому вирішили переходити на органічне землеробство 12 господарств, то нині в області їх 28. Кілька підприємств були додатково проінспектовані та оцінені, отримали сертифікати відповідно до національної органічної програми Сполучених Штатів Америки. Нині понад 30 тисяч гектарів земель зайняті під органічним землеробством.

Органічна олія та екошоколад: корисно, безпечно, смачно

Учасники зібрання мали змогу ознайомитися із виставкою екологічно чистої продукції від полтавських виробників. Зокрема Хорольський завод дитячого харчування представив лінійку органічної дитячої продукції. ТОВ “Укролія” з Диканського району демонструвало свою запашну продукцію. Нині ТОВ виробляє 12% всієї фасованої пляшкової олії в державі, має вихід на європейські ринки. Загальна виробнича потужність підприємства становить 600 тонн продукції на добу. За рік тут переробляється понад 200 тисяч тонн соняшнику. Інтерес у покупців викликав і екологічний шоколад, до якого не додаються барвники, стабілізатори та консерванти. За словами представників виробничого підприємства, такий шоколад містить багато ендорфінів, від яких покращується настрій.
В Україні дедалі популярнішими стають вироби з льону. Чимало дизайнерів використовують саме лляну тканину для пошиття своїх виробів. Серед них – Ірина Чмирь, керівниця Полтавського культурно-мистецького центру “Артландія”. На форумі її моделі представили сукні з екологічних тканин. Збирає колекцію лляних сорочок у сільському музеї в Тахтауловому Полтавського району і Тетяна Черненко. Вона переконана: у зв’язку з тим, що у світі зростає попит на льоноволокно та насіння цієї рослини, варто нарощувати виробництво льону і в Україні.

Енергомодернізація економить кошти громадян і держави

Також на Форумі підбили підсумки конкурсу ПРООН “Ноuses” з кращої енергомодернізації ОСББ та ЖБК області. На І місці – ОСББ “Добровольського, 77” з Горішніх Плавнів, де був встановлений індивідуальний тепловий пункт, замінені вікна та вхідні двері на енергозберігаючі в місцях загального користування, модернізовані та замінені внутрішньобудинкові інженерні мережі, система освітлення, встановлено будинковий прилад обліку теплової енергії на опалення. Загальна вартість робіт склала 915 574 гривні. Економія тут становить: тепло – 32,1%; електроенергія – 26,3%. На ІІ місці – ОСББ “Пушкіна, 116” з Полтави. Тут встановили індивідуальний теплопункт, зробили капітальний ремонт даху та ряд інших робіт на загальну суму 409 тисяч гривень, з яких сума залучених коштів складає 232 тисячі гривень. Завдяки цьому економія на теплі складає 38% та 73% – на електроенергії. Замикає трійку лідерів – ОСББ “Дніпряночка, 80”, також з Горішніх Плавнів. Тут провели капітальний ремонт системи теплопостачання вартістю понад 675019,59 гривні, з яких кошти ОСББ склали 40114,59 гривні, грантові кошти ЄС//ПРООН – 322920,00 гривні та кошти міського бюджету – 311985,00 гривні.
Також у рамках Форуму було представлено і виставку робіт вихованців Малої академії наук та Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Після офіційної частини учасники працювали у секціях, де обговорили подальшу реалізацію цілей сталого розвитку в Полтавському регіоні.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий