Неля Моторна.

Неля Моторна.

Астма вимагає медичного контролю

Забруднене повітря, використання «хімії» в усіх сферах нашого життя – від оздоблювальних матеріалів аж до продуктів харчування – сприяють поширенню такої хвороби, як бронхіальна астма. Однак частими причинами виникнення цього захворювання можуть бути також психоемоційне напруження і спадкова схильність, попереджає завідуюча пульмонологічним відділенням Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського, обласний позаштатний пульмонолог Неля Моторна.

– Нелю Миколаївно, за статистикою кількість хворих на бронхіальну астму щороку збільшується. З чим це пов’язано?
– Даються взнаки урбанізація, забруднене повітря, повсюдне використання різних хімічних речовин – у побуті, на виробництві. Не в останню чергу це пов’язано й з тим, що хворобу стали краще діагностувати, що доволі складно. Бронхіальна астма має чіткі симптоми, але, незважаючи на це, її часто плутають з іншими захворюваннями бронхів і призначають лікування антибіотиками й відхаркувальними препаратами, які не допомагають людині і заводять хворобу в більш глибоку, хронічну стадію. Тому для встановлення діагнозу насамперед необхідно провести детальне обстеження, яке підтверджує або виключає бронхіальну астму.
– Які саме обстеження необхідні?
– На сьогоднішній день найбільш показовим обстеженням є спірометрія, під час якої пацієнт «дихає» у спеціальний пристрій. Це обстеження призначають при затяжному кашлі, після гострого бронхіту, при скаргах на задишку, відчутті закладення у грудях, утрудненому диханні. При підозрі на бронхіальну астму спірометрію проводять з використанням бронхолітиків – препаратів, які розширюють бронхи, щоби встановити, чи зворотній цей бронхоспазм. За отриманими показниками лікар оцінює ступінь патологічних змін. Також лабораторні дослідження – загальний аналіз крові і мокротиння. Іноді, щоби виключити інші діагнози, симптомом яких є кашель, лікар призначає рентгенографію, бронхоскопію та інші обстеження. Необхідна також консультація лікаря-алерголога для постановки проб на побутові алергени, злакові, домашній пил, бур’яни, деякі харчі.
– Що лежить в основі розвитку бронхіальної астми?
– «Астма» – грецьке слово, перекладається як «задуха». Справді, ця хвороба пов’язана із запаленням у бронхах, що призводить до підвищення їх чутливості та реакції у вигляді задухи на дратівливі чинники. Задуха є наслідком спазму і набряку слизової оболонки бронхів, супроводжується тривалим кашлем. Дана особливість при бронхіальній астмі призводить до посилення порушення прохідності і звуження просвіту бронхів. Іншими словами, повітря, яке вдихає хворий, зустрічає перепону, не досягає альвеол. У результаті з’являється задишка, свистячі хрипи, закладеність у грудній клітці. При появі цих симптомів слід звернутися до лікаря, не можна чекати й займатися самолікуванням.
– На жаль, дуже часто людина звертається в медичний заклад із запізненням, коли астма вже набирає обертів. Які симптоми мають стати приводом для невідкладного звернення до лікаря?
– Астма є серйозним хронічним захворюванням, тому раннє лікування призводить до стійкої ремісії, а приймання базових препаратів сповільнює прогресування хвороби. Навіть звичайний кашель, який триває понад десять днів і якому ми часто не надаємо великого значення, має стати приводом для більш уважного обстеження. Адже існує й кашлевий варіант бронхіальної астми, яка певний час проявляється лише одним цим симптомом. Але з часом у людини починають з’являтися напади задухи. Вона може виникати як у спокійному стані, так і при фізичному навантаженні, при перебуванні в умовах забрудненого повітря, диму, кімнатного пилу, пилку квітучих рослин, зміні температури повітря. Характерним симптомом бронхіальної астми є короткий вдих і скрутний, повільний, судомний видих. Таке дихання супроводжується гучними свистячими хрипами. Першим сигналом підвищеної реактивності бронхів можуть стати лише деякі з типових симптомів бронхіальної астми, що характеризують її напад, особливо вночі. Вони можуть з’являтися на дуже короткий час, самостійно проходити і довго не турбувати хворого знову. Тільки з часом симптоми набувають прогресуючого перебігу. Вкрай важливо не пропустити цей момент начебто благополуччя і звертатися до лікаря незалежно від кількості та тривалості нападів.
– Наскільки важливе вчасне виявлення астми в плані погіршення самопочуття, виникнення ускладнень?
– Як я вже сказала, основна небезпека в тому й полягає, що на ранніх стадіях напад проходить сам по собі й людина не звертає на це уваги. Якщо не звернутися до лікаря і не розпочати лікування вчасно, запалення бронхів прогресує, підвищується гіперреактивність легень, що призводить до зниження їх функції. У легенях розвиваються незворотні зміни, які потребують більш об’ємної, комплексної терапії. Тому рання діагностика та своєчасне призначення лікування є запорукою успіху. Бронхіальна астма будь-якого ступеня тяжкості на початкових стадіях не викликає загальних порушень в організмі. А от із часом вони обов’язково виникають і проявляються у вигляді загальної слабкості, тахікардії, коли під час нападу кількість скорочень серця збільшується до 120–130 ударів на хвилину. А при середньому і важкому ступенях тяжкості астми тахікардія зберігається й між нападами. Також можуть виникати ознаки емфіземи легень – цей стан є типовим для бронхіальної астми з важким або затяжним перебігом, головний біль та запаморочення, схильність до різних алергічних реакцій – псоріазу, екземи, риніту, атопічного дерматиту.
– Нелю Миколаївно, яка вірогідність «успадкування» астми і що може її викликати у людини, яка не має спадкової схильності до цієї хвороби?
– Люди, які хворіють на бронхіальну астму, мають підвищений ризик передачі захворювання своїм дітям із вірогідністю 30 відсотків. Астма також може проявлятися через покоління і розвиватися в будь-якому віці – як в дитячому, так і в дорослому. Якщо хтось у сім’ї має харчову, медикаментозну алергію, алергічний риніт, це вже є передумовами для виникнення бронхіальної астми. Достовірно зафіксовано підвищення випадків захворюваності на бронхіальну астму як результат впливу шкідливих виробничих факторів. Це може бути гаряче або холодне повітря, його забруднення різними хімічними сполуками чи пилом. Тут можна сказати, що мають значення якість повітря і екологічна обстановка в цілому. Жителі країн із сухим кліматом та сільське населення хворіють набагато рідше, ніж жителі промислових регіонів та країн з вологим і холодним кліматом. Щодо пилу, то зафіксовано зв’язок виникнення бронхіальної астми саме з кімнатним пилом, який є осередком пилових кліщів. Окрім них, домашній пил містить безліч алергенів – хімічні речовини, шерсть тощо. Вуличний пил провокує астму, тільки якщо містить алергени: шерсть тварин, пилок квітів, трав, дерев. Нерідко хвороба може проявити себе після інфекційних захворювань, пневмонії та хронічного бронхіту. Часті обструктивні бронхіти, ОРЗ, ОРВІ сприяють проникненню алергенів у стінки бронхіального дерева і стають першопричиною виникнення астми. Викликають її й деякі медикаментозні засоби, наприклад, аспірин і будь які засоби з ряду нестероїдних протизапальних. Іншим фактором є пасивне куріння, оскільки дим від сигарет – доволі сильний алерген. Фактор ризику для жінок (які, до речі, хворіють на астму частіше, ніж чоловіки) – зміни гормонального фону, які викликаються вагітністю, абортами, менопаузою, деякими ендокринними і гінекологічними захворюваннями.
– Не секрет, що бронхіальна астма не виліковується…
– Астму неможливо вилікувати, але її можна контролювати. За допомогою постійного контролю і правильних методів лікування можна значно поліпшити загальний стан пацієнта і звести напади до мінімуму. Пацієнт може жити нормальним життям: працювати, навчатися, займатися спортом, спокійно спати вночі та уникати більшості нападів захворювання. Лікування бронхіальної астми – це покроковий процес. У період загострення він має кілька головних напрямків. Зняття спазму бронхів і розширення їх просвіту. Саме це є головним завданням при наданні першої допомоги дорослій людині, яка переживає напад астми. Існує цілий ряд препаратів, які здатні знімати обструкцію, їх називають бронхолітиками. Вони випускаються у формі спеціального небулайзера, який крапельним шляхом доставляє ліки прямо до місця призначення. Використання таких ліків швидко усуває спазм і набряк, завдяки чому дихання відразу приходить у норму. Загострення бронхіальної астми практично щоразу супроводжується запальним процесом або в самих бронхах, або в сусідніх дихальних органах. Для боротьби з ним лікарі зазвичай призначають гормональні протизапальні препарати. Очищення бронхів від слизу за допомогою відхаркувальних засобів і препаратів, що розріджують мокротиння. Всі ці заходи ефективно усувають симптоми бронхіальної астми у дорослих і допомагають вийти на стадію ремісії. Але після усунення нападу людям, які хворіють на астму, необхідно продовжувати терапію, спрямовану на попередження нових загострень і на повне усунення змін, викликаних хворобою. До речі, в Україні ліки від бронхіальної астми можна отримати безкоштовно або з незначною доплатою за програмою «Доступні ліки», але, звісно ж, за рецептом лікаря.
Утім ліки – це не єдиний спосіб боротьби з астмою. Важливо також уникати можливих факторів ризику розвитку астми – подразників, які викликають запалення дихальних шляхів. Кожна людина повинна бути добре інформована про це, знати, які саме фактори ризику найбільш небезпечні саме для неї. Можливо, доведеться розлучитися з домашніми квітами і тваринами – як би не було їх шкода, здоров’я дорожче за все.
Людям, які хворіють на бронхіальну астму, більше підходить сухий теплий клімат, їм рекомендовані дихальна гімнастика, спелеотерапія і різні санаторно-профілактичні та лікувальні процедури (інгаляції, голкорефлексотерапія, електропроцедури). У кожному конкретному випадку стратегію лікування повинен призначати лікар.
– Зазвичай майже при всіх захворюваннях призначається певна дієта. Чи є така для хворих на бронхіальну астму?
– Правильне харчування – один із базових елементів у боротьбі з бронхіальною астмою. Хворим не рекомендується вживати в їжу рибні страви, море-продукти, жирне м’ясо, мед, боби, томати та інші продукти, що можуть викликати алергію. Обмеження стосуються і страв з борошна вищого сорту, цукру, солі, незбираного молока. Основа харчування: нежирні супи, будь-які каші, овочеві та фруктові салати, які не містять заборонених продуктів, компоти, узвари, висівковий хліб. Слід уникати переїдання.
– Чи можлива профілактика захворювання?
– Звісно, це загальні заходи профілактики захворювань дихальних органів: підтримка імунітету, вакцинація від грипу в осінній період, відмова від куріння, прогулянки на свіжому повітрі, уміння знімати стрес. Хворим на астму необхідно гуляти щодня за будь-якої погоди. Іноді тільки за допомогою профілактики (наприклад, відмови від тютюнопаління) можна досягти тривалої стійкої ремісії, звести до мінімуму ризик прогресування захворювання і розвитку ускладнень. Щоб зменшити ризики бронхіальної астми, слід підтримувати чистоту в домі – регулярно прибирати і провітрювати приміщення. Стежити за рівнем сухості повітря в домі, за потреби зволожувати і фільтрувати повітря спеціальними приладами. Профілактика бронхіальної астми – це обмеження хімікатів. Якщо людина не може відмовитись від побутової хімії, то слід користуватися гумовими рукавичками і маскою. Оскільки причиною астми можуть стати деякі медикаменти, в жодному разі не можна займатися самолікуванням, перед прийманням будь-яких ліків радьтеся з лікарем! Не запускайте свої хвороби, навіть якщо вони вам здаються несерйозними. Своєчасно і до кінця лікуйте захворювання дихальних шляхів, жовчовивідних шляхів та органів травлення – це вбереже вас від астматичних загострень.

Ірина РОГОЖИНСЬКА
«Зоря Полтавщини»

Поділися:

Добавить комментарий