Багата на йод

Багата на йод

«Які рослини містять йод?»
Т.Б. ХОМЧАК.
Ламінарія цукриста (морська капуста; ламинария сахаристая; Laminaria saccharina) – багаторічна морська бура водорість родини ламінарієвих. До кам’янистого грунту морського дна водорість прикріплюється за допомогою ризоїдів. Слань ламінарії цукристої являє собою стрічкоподібну, м’яку, слизисту, зеленувато-буру гладеньку або сітчастозморшкувату, різної ширини пластинку завдовжки до 7 метрів, яка в нижній частині звужується в стеблоподібне утворення завдовжки до метра і діаметром в один сантиметр. Вся слань ламінарії живе кілька років, а пластинка змінюється щороку.
Восени, після завершення виходу спор, пластинчаста частина слані повністю руйнується. Одночасно або трохи пізніше в інтеркалярній зоні росту, яка займає основу пластинки і верхівку стеблоподібного утворення, з’являється нова пластинка, ріст якої триває до кінця весни.
Ареал ламінарії займає всю прибережну зону західної половини акваторії Північного Льодовитого океану. Росте в субліторалі на глибині до 20 метрів.
Для лікарських потреб використовують пластинчасту частину слані ламінарії. Заготовляють сировину в червні-серпні. Виловлюють водорості довгими граблями з човна. Відірвані від дна і викинуті на берег під час шторму слані рослини також придатні до використання.
Сушать сировину на сонці на сітках або вішалах, оберігаючи від дощу і роси. Штучне сушіння проводять при температурі 55–60°. Сухої сировини виходить 10–12 відсотків. Термін придатності – три роки.
Порошок зі слані ламінарії відпускають аптеки.
У сухій масі ламінарії є солі альгінової кислоти (до 25 %), ламінарин (до 20 %), маніт (до 30 %), 1-фруктоза (до 4 %), клітковина (5–6 %), білкові речовини (близько 9%), вітаміни (А, В1, В2, В12, С і D), макро- і мікроелементи (йод – 2,7–3 %, бром – 0,02–0,9 %, калій, натрій, кальцій, марганець, мідь, кобальт, бор і миш’як).
Терапевтична активність ламінарії зумовлена високим вмістом у ній йоду. Її використовують для лікування гіпертиреозу, легких форм базедової хвороби, для профілактики ендемічного зобу й атеросклерозу.
Поряд із цим ламінарія ефективна при хронічних атонічних закрепах, хронічних і гострих ентероколітах і проктитах.
Послаблювальна дія ламінарії зумовлена здатністю полісахаридів набухати. Збільшуючи свій об’єм, вони подразнюють рецептори слизової оболонки кишечнику і сприяють його випорожненню.
Ламінарія цукриста протипоказана при нефриті, геморагічних діатезах, туберкульозі легень, схильності до кровотечі, під час вагітності та в інших випадках, коли не можна вживати йод.
Порошок ламінарії вживають по пів чи чайній ложці на ніч, запиваючи водою. Як проносний засіб – один раз, при дисфункції щитовидної залози – протягом 15–30 днів.

Добавить комментарий