Баштан – на присадибній ділянці

Вирощувати на дачі гарбузи чи дині, здавалося б, – справа нескладна. Але багато хто з нас, не дотримуючись простих правил агротехніки, недоотримує зі свого домашнього баштану до половини можливого врожаю. Хочу поділитися власним досвідом щедрого баштану.
Багато років я вирощував баштанні культури так, як це робить більшість городників, тобто безрозсадним способом. Коли земля прогрівалася на достатню глибину, висівав набубнявілі насінини прямо в грунт. Воно б то й нічого, але в квітні-травні доволі часті приморозки, тож молоді сході, що ледь пробиваються з-під землі, не витримують бодай мінімального зниження температури й одразу гинуть. Набагато стійкіша загартована розсада. До того ж вирощування розсадним способом гарбузів чи кабачків дає змогу отримувати перший урожай на кілька тижнів раніше, тож обрав саме його.
Частину розсади розміщаю на спеціально відведеній під баштан ділянці, а решту рослин – на картопляній грядці у міжряддях і в невисоких бочках. Звичайно, як і під більшість городніх культур, грунт підживлюю перегноєм із додаванням перепрілої деревної тирси, комплексного добрива й попелу. Бочки чи ящики заповнюю підготовленою грунтосумішшю.
Після внесення всіх компонентів грядки перекопую і накриваю чорною плівкою для прискорення прогрівання грунту. За цей час я встигаю підготувати насіння до висіву. Роблю темно-червоний розчин марганцівки і закладаю в нього зернятка на 2 години. Потім промиваю знезаражений посівний матеріал у воді, загортаю у вологу чисту ганчірку й поміщаю на блюдце, яке залишаю у теплому місці на 2–3 доби. За цей час насіння наклюнеться, і його вже можна буде висівати. Комірки для розсади використовую розміром 8х8 чи 10х10 см. Їх заповнюю поживною грунтовою сумішшю, поливаю теплою водою із розчиненою в ній марганцівкою й кладу в кожну по два пророслих зернятка. Заглиблюю їх на 4–5 см. На стаканчиках указую, яку культуру посіяв і коли, а потім закриваю їх плівкою для отримання тепличного ефекту й поміщаю у тепле місце.
Як тільки з’являться сходи, ємності переставляю у більш прохолодне місце, щоб сіянці не витягувалися. Поливаю їх через 3–4 дні у залежності від швидкості пересихання грунту. Через 10–12 днів після висіву насіння в грунт уперше підживлюю свою розсаду. Поживний розчин готую так: 1 ч. л. суперфосфату і 0,5 ч. л. сечовини додаю у 1 л води. Поливаю рослини з розрахунку 120–150 мл поживи на дві рослини.
Ніколи не кваплюся висадити розсаду на грядку. В прохолодні весни, коли тепла довго немає, засаджую свій майбутній баштан уже після 20 травня, коли мине загроза заморозків. Добре зволожую сіянці в стаканчиках, щоб легко було їх звідти витягати, не пошкоджуючи корінців. Рослини розміщую на ділянці не надто густо – не ближче, ніж через 80 см одна від одної. Рясненько поливаю землю в ямках і навколо неї й закладаю під саджанці мульчу. Воду при цьому використовую теплу.
Засадивши ділянку, над рядками встановлюю металеві дуги й накриваю їх лутрасилом. Звичайно, якщо надворі вже доволі тепло, то саджанці можна й не накривати. Коли на рослинах з’являються перші квіти, запилюю їх вручну. Роблю це вранці за теплої сонячної погоди. При появі зав’язі під неї підкладаю фанеру, щоб захистити їх від підгнивання. Особливо цей прийом доречний у дощовий період.
Коли на гарбузових рослинах центральне стебло доростає до 1 метра, я його прищипую, залишаючи бокові пагони. На них згодом теж утвориться зав’язь. Підживлюю рослини через 3 тижні після висаджування розсади в грунт. Уперше “пригощаю” їх розчином коров’яку з нітрофоскою (0,5 л і 1 ст. л. відповідно на 10 л води). Вдруге підживлюю під час цвітіння попільним розчином (1 склянка на 10 л води) із комплексним добривом (1 ст. л. речовини). Втретє підживлювати баштан раджу вже в період плодоношення. В 10 літрах води розчиняю суперфосфат, сульфат калію й сечовину (по 1 ст. л. кожного добрива із розрахунку на 1 велике відро води). Під кожну рослину треба лити не менше, ніж 1 л готової поживи.
Окрім підживлень під корінь, обробляю рослини поживними розчинами також позакоренево. Роблю це двічі під час плодоношення, застосовуючи сечовину (1 ст. л. на
10 л води).
За відсутності влітку опадів хоча б раз на тиждень поливаю свої кабачки, патисони та їхніх баштанних “родичів” нагрітою на сонці водою (по 10 л під кожну рослину). В результаті всіх цих клопотів отримую завжди щедрий урожай. Кабачків, гарбузів, патисонів, а також кавунів вистачає й поласувати, і на зиму заготовити, а також дітям передати й сусідів пригостити. До речі, зберігаємо плоди свого баштану, загорнувши кожен із них у папір. Це подовжує лежкість овочів і допомагає зберегти їхній смак. Сам роблю так і вам раджу…

Василь ТЮТЮННИК,
городник.
Котелевський район.

Поділися:

Добавить комментарий