“Бажаєте виробляти?  Ми навчимо продавати”

“Бажаєте виробляти? Ми навчимо продавати”

“Агроконсалтинг. Кооперація. Переробка” – семінар на таку тему став заходом, на який в обласному центрі зібралися дорадники й агроконсультанти, представники індивідуальних селянських та фермерських господарств, малого бізнесу й середніх агрофірм Полтавської і Сумської областей, які бажають скористатися консалтинговими послугами та цікавляться кооперацією у сфері переробки сільськогосподарської продукції.

Хто допоможе дрібним сільгоспвиробникам?

Учасників заходу, організованого Центром інформаційної підтримки бізнесу міста Суми спільно з Вищим навчальним закладом Укоопспілки “Полтавський університет економіки і торгівлі” (ПУЕТ), за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), в рамках ініціативи Європейського Союзу “EU4Business”, спрямованої на розвиток малого та середнього бізнесу України, привітав та побажав плідної роботи ректор ПУЕТ Олексій Нестуля.
Мета семінару, за словами керівника Центру інформпідтримки бізнесу Тараса Савченка, – формування комунікаційної платформи для поєднання зусиль бізнесу, консультантів і влади в питаннях розвитку сільських територій, обмін досвідом між дорадниками й агроконсультантами та переробниками сільгосппродукції Полтавської і Сумської областей, спілкування з провідними фахівцями, які впроваджують інноваційні методи переробки сільгосппродукції і розвиток кооперації загалом. З тим, щоб у подальшому Україна позбавилася статусу сировинного придатка Європи та зайняла гідне місце серед світових експортерів готової продукції.
* * *
Брак знань, досвіду та втрата історичної пам’яті в питаннях кооперативного руху – такі основні причини гальмування економічного розвитку сільських територій назвав модератор заходу, радник Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець:
– Сьогодні дрібний сільгоспвиробник не може, не буде й не готовий платити за консультування. Тоді хто це має робити? Хто допоможе дрібним сільгоспвиробникам? Адже кожна країна – член Євросоюзу повинна мати систему контролювання фермерів. А ми підписали асоціацію з ЄС, тож маємо це виконувати. Оскільки центральні органи влади змінюються дуже часто, вся надія на місцеві органи влади. І на Полтавщині вже років з 10 обласна влада опікується цими питаннями, виділяючи в обласних програмах кошти на консультування та дорадництво. Й завдяки цьому має унікальний в Україні досвід щодо консультування дрібного агробізнесу.

Успішна кооперація – гарантія розвитку сільських територій

Про перспективні напрямки кооперації, співпрацю із сільгоспвиробниками, реалізацію обласних Програм підтримки розвитку села й сільських територій інформував директор департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов. Він наголосив, що вирішення цих питань може бути лише за наявності фінансового ресурсу, що на Полтавщині вдається зробити за тісної співпраці з депутатами обласної ради, вищими навчальними закладами, науковцями. На думку Сергія Фролова, саме через розвиток малого підприємництва, сімейних ферм, особистих селянських господарств ми зможемо зберегти українське село. Тож відрадно, що пріоритетом Міністерства економіки, торгівлі і сільського господарства України є підтримка малого бізнесу на селі та розвиток сільських територій. Обласна Програма теж спрямована на підтримку малого бізнесу на селі.
Сергій Фролов також наголосив на складнощах, з якими стикаються дорадники під час створення селянських об’єднань. Для цього треба разів зо 5 зустрічатися з людьми, аби довести їм переваги кооперації. Надто, коли мова йде про необхідність внесення ними певної частки фінансових ресурсів. До речі, в області зареєстровано майже 50 сільськогосподарських кооперативів, але не всі ведуть діяльність. Хоча є й такі, що вже задумуються над створенням власної переробки. Саме тому потрібно підтримувати створення кооперативів, бо, підтримуючи одного дрібного виробника, ми позбавимо його можливості конкурувати із серйозним потужним агробізнесом, тому потрібна саме кооперація, вважає керівник аграрної галузі. Він додав, що за роки дії обласної Програми на кооперативи було виділено майже 5 мільйонів гривень, ще 2 мільйони – на підтримку дорадчої служби.
Поділився досягненнями в галузі агровиробництва області й сумський колега Олександр Маслак.
– Підтримка розвитку малого й середнього бізнесу на селі є пріоритетом у питаннях співпраці в рамках проектів фінансування Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР), – зазначила адміністратор проектів групи з фінансування та розвитку МСБ ЄБРР Юлія Веленчук. – Із 2010 року, відколи ЄБРР працює в Україні, за його участю реалізовано понад 1100 проектів. Зокрема це Проект будівництва саркофага в Чорнобилі, програма реновації муніципального транспорту в Полтаві, Харкові, Львові, Одесі та інші. Нині працює кілька програм підтримки малого й середнього бізнесу. Це й консультативні програми, і програми з фінансування. Загалом потенційними клієнтами Банку є приватні підприємства малого й середнього бізнесу, які хочуть вийти на нові ринки, скласти бізнес-плани чи загалом мають потребу в залученні консультанта. Це повинні бути компанії, які демонструють позитивну динаміку розвитку й більш як на 50 відсотків мають належати українським громадянам та налічувати від 10 до 250 співробітників.

Створення комфортних умов проживання людей – це основна цінність, яка має бути в Україні

– Конкурувати з європейськими країнами, де впроваджені новітні технології, ми не можемо. Водночас можемо це робити там, де потрібно працювати руками, – переконаний сумський дорадник і сільгоспвиробник Сергій Саєнко. – Свого часу я тривалий час досліджував, що можна зробити в особистому селянському господарстві. Проаналізувавши, заклав горіховий сад і ділянку малини. І бачу перспективу розвитку сільських територій та ведення агробізнесу у вирощуванні ягід.
Сергій Саєнко при цьому наголосив, що в Україні не вистачає закону про продовольство, закону, який би дозволяв мати склади відкритого типу. І це він вважає головною проблемою відсутності розвитку особистих і малих селянських господарств. Розбалансована система виробництва й відсутність переробки не дають можливості розвивати дрібний агробізнес. Не сприяє розвитку ягідництва й відсутність місць шокової заморозки чи охолодження, зберігання та переробки ягід.
Загалом же, за словами дорадника, основним критерієм розвитку сільських територій має бути створення комфортних умов проживання людей – це основна цінність, а вже потім – мільйони тонн зерна, тисячі голів худоби й таке інше. Бо нині люди залишаються поза зоною уваги. Скажімо, в Сумській області офіційно працевлаштовані в сільському господарстві лише 17 тисяч осіб із 340 тисяч, які обліковуються. І це є катастрофою для українського села. Єдиним виходом із такої ситуації є розвиток ягідництва й садівництва, де є високий відсоток (до 70%) ручної праці, вважає Сергій Саєнко:
– Ми на власному досвіді довели, що особисте селянське господарство на 30 сотках може заробити 300 тисяч гривень за рік.
Власним досвідом становлення підприємства “Діамант” (органічне виробництво продуктів ТМ “Козуб”) поділився керівник цієї полтавської компанії Микола Сафронов. Він наголосив на необхідності знання споживчого ринку та розробки ефективних маркетингових програм.
* * *
В Україні необхідно розвивати експорт готової продукції та послуг, а не сировини, – таким був лейтмотив чи не кожного виступу учасників семінару. І тут наука, освіта й дорадництво мають співпрацювати, доповнюючи одне одного. Наголошувалося, що започаткувати агробізнес можна з простих форм кооперації, а далі одна сфера виробництва сприятиме розвитку іншої. Скажімо, молочарство “потягне” за собою буряковиробництво і т. д.
Політика розвитку сільських територій починається з конкурентоздатності малого й середнього агробізнесу, вважає керівник ГО “Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба” Світлана Андрієнко. Далі йдуть якість життя, охорона довкілля й четверта програма – “Лідер”. Керівники дорадчих служб областей поділилися досвідом дорадництва, здобутками та перспективами роботи цієї служби.
Із селянами треба говорити мовою селян і розуміти їхні потреби, їхати до них у село й неодноразово розповідати, в чому переваги кооперації. Треба постійно працювати в питаннях пошуку джерел фінансування й ресурсів виробництва. Працювати на цільову аудиторію, розуміючи, кому потрібні дорадницькі послуги. Лише системна робота із вмотивування людей до створення фермерських господарств, сімейних ферм і кооперативів може дати сталий результат у питаннях підвищення рівня життя селян та розвитку сільських територій, підсумував роботу дорадників модератор семінару Роман Корінець.
* * *
Вінцем теоретичної частини заходу стало підписання Меморандуму про співпрацю між дорадчими службами Полтавської та Сумської областей.
Учасники семінару також побували на підприємствах із переробки сільськогосподарської продукції. Зокрема ознайомилися з роботою ТОВ “Полтава-Сад” із переробки моркви (Полтавський район), фермерського господарства “Сади Полтавщини” Диканського району та обслуговуючого кооперативу “Диканська ягода”.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий