Берегти покоління людей із унікальним життєвим досвідом

Свою доповідь на п’ятому пленумі ради обласної ветеранської організації, де йшлося про роль медичної реформи у підвищенні ефективності медичного обслуговування ветеранів, директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак розпочав з відповіді на запитання, що особливо хвилювало всіх присутніх у залі: яка подальша доля госпіталів ветеранів війни. Він запевнив, що всі ці медзаклади будуть повністю збережені. Нині проводиться постійна робота зі зміцнення їхньої матеріально-технічної бази. Останнім часом на капітальний ремонт, придбання апаратури і облаштування Полтавського госпіталю спрямовано понад 16,5 млн грн. На зазначені цілі в Кременчуцькому госпіталі виділено близько 3 млн, Лубенському – 1,5 млн грн.
Віктор Лисак детально проаналізував хід медичної реформи, її перші результати та перспективи. Зміна системи управління галуззю, впровадження нової концепції фінансування, інформативності, удосконалення первинної медико-санітарної спеціалізованої та екстреної допомоги вже дають відчутні результати. В населених пунктах діє 96 ветеранських куточків. Медична допомога ветеранам надається в трьох госпіталях на 450 ліжок, 25 кабінетах Червоного Хреста, 67 територіальних центрах та відділеннях реабілітації, організованих органами соціального захисту, функціонують соціальні ліжка при центральних районних лікарнях. За 2018 рік проліковано понад 34 тисячі ветеранів війни, майже 1,5 тисячі інвалідів зміцнили здоров’я в санаторіях. На пільгові рецепти для придбання ліків ветеранам спрямовано 1 млн 405 тис. грн бюджетних коштів.
Ветерани в сільській місцевості лікуються в амбулаторіях сімейної медицини, що підтримують зв’язок із виїзними лікувально-діагностичними бригадами районних та обласних галузевих закладів. На базі обласних госпіталів також створено центри психосоціальної реабілітації, які надають комплексну допомогу учасникам АТО і ветеранам війни.
Перелік позитивних зрушень можна продовжувати. Водночас, як зазначила у співдоповіді заступник голови ради обласної організації ветеранів Ніна Плахотнича, незважаючи на значні зусилля центральних і місцевих органів влади, медичним структурам, ветеранським організаціям вдається далеко не все. Через обмежене фінансування не повністю діє програма «Доступні ліки», не завжди вчасно отоварюються пільгові рецепти для людей із низькими доходами, а це здебільшого пенсіонери. Через високі ціни ліки практично є недоступними. Особливо загострюється проблема через нестачу медпрацівників. Приміром, у населених пунктах Андріївської сільської ради та Покровській Багачці Хорольського району мешкає майже 700 літніх людей, проте не вистачає двох сімейних лікарів. Лише раз на тиждень обслуговувати хворих сюди приїжджають спеціалісти з райцентру…
У більшості районів проблемними є забезпечення слуховими апаратами, зубопротезування. Прикро, що медична реформа скорочує соціально-економічні та оздоровчо-профілактичні програми.
Пленум постановив: разом з департаментом охорони здоров’я ОДА постійно розширювати мережі виїзних бригад, денних стаціонарів госпіталів, посилити діяльність медико-соціальних комісій, спростити процедуру встановлення груп інвалідності для ветеранів.
***
Нинішнього року головними і важливими аспектами діяльності всіх ветеранських структур є проведення звітів і виборів. На першочергових завданнях з їх підготовки зупинився голова ради обласної організації ветеранів Віктор Тесля.
Школою передового досвіду ветеранської роботи назвав Полтавську обласну організацію голова Ради Організації ветеранів України Віктор Шмаков. В умовах неймовірно складних випробувань, сказав він, організація наполегливо захищає покоління з унікальним життєвим досвідом, покоління, яке мужньо вистояло у боротьбі з фашизмом, підняло з руїн країну, але сьогодні чи не найбільше потерпає від суспільних негараздів. Адже сім мільйонів ветеранів війни і праці опинились поза межами новоствореного міністерства. Та попри все, наголосив Віктор Шмаков, ми не повинні здаватися, опускати руки, маємо зберегти організацію з більш ніж 30-річним досвідом, бо ветерани – це та частина народу, яка хоче миру, злагоди і благополуччя, яка незмінно стоїть на сторожі нашої героїчної історії.
На пленумі виступив заступник голови обласної державної адміністрації Олег Пругло.
***
За вагомий особистий внесок у розбудову ветеранського руху, вирішення правових і соціальних проблем людей поважного віку, активну життєву позицію та в зв’язку з ювілеєм голову Ради Шевченківської (м. Полтави) районної організації ветеранів Романа Дибова нагороджено Почесними грамотами ветеранських організацій України та області.
За високий професіоналізм, активне висвітлення діяльності обласної ветеранської організації у засобах масової інформації Почесною грамотою організації ветеранів України відзначена автор цієї кореспонденції.

Раїса САМОЙЛЕНКО
Керівник прес-центру ради
обласної організації ветеранів

Поділися:

Добавить комментарий