БЕРЕЖЕМО СЕРЦЕ  ЗМОЛОДУ:  КОРИСНІ ПОРАДИ  ВІД ФАХІВЦІВ

БЕРЕЖЕМО СЕРЦЕ ЗМОЛОДУ: КОРИСНІ ПОРАДИ ВІД ФАХІВЦІВ

Із нагоди Міжнародного дня турботи про себе, що відзначається щороку 24 липня, пропонуємо підбірку простих, але важливих порад на щодень від полтавських лікарів – про те, як турбуватися про серце і судини правильно.

Не «зношуйте» серце і судини передчасно

Корисні поради від лікаря-кардіолога КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», завідувача дистанційно-діагностичного кардіологічного центру Любомира Ткача:
– Ми самі провокуємо зношення серця і судин. Наші предки вставали вдосвіта, багато працювали фізично. Великі енергозатрати поповнювали калорійною їжею, що забезпечувала нарощування м’язової маси. Сучасний українець працює переважно розумово, часто – вночі, коли організм мав би відпочивати. Мозок також потребує енергії, але до калорій він більш «вибагливий». Втамовуючи голод жирною, висококалорійною їжею при недостатній фізичній активності, ми сприяємо розвитку ожиріння. Це – прямий шлях до підвищеного артеріального тиску, порушення обміну речовин, а відтак до хвороб із часто непоправними наслідками.
Неправильне харчування – це надмірна кількість їжі, надто висока її калорійність, вживання надміру жирів, цукру або солі, нестача фруктів та овочів. Їх має бути в раціоні більше половини від усього обсягу їжі. Страви бажано взагалі не солити, не смажити на сковорідці – краще запікати або готувати на парі. І жодних солодких газованих напоїв.
Холестерин називають «німим убивцею», бо він довго не сигналізує про свою присутність жодними симптомами. Та коли у місці розриву чи ушкодження холестеринової бляшки утворюється тромб, просвіт судини перекривається. Настає некроз тканин, до яких не надходить кров. Саме холестеринові бляшки у більшості випадків спричиняють інфаркти міокарда та значну частину мозкових інсультів. За мить здорова людина стає інвалідом.
Щоб зберегти серце і судини від проблем, харчуйтеся правильно, рухайтеся щодня якомога більше. Відмовтесь від паління й алкоголю – це дуже серйозні фактори ризику. Тютюновий дим, крім прямого шкідливого впливу на стінки судин, спричиняє збільшення густини крові у кілька разів, сприяє кисневому голоду тканин, підвищенню артеріального тиску.
Слідкуйте за вагою тіла. Щоб визначити індекс маси тіла (ІМТ), треба вагу тіла в кілограмах поділити на зріст (у метрах) у квадраті. В ідеалі ІМТ треба підтримувати в інтервалі 18,5 – 29,4 кг/м2. Людина, у якої ІМТ більше 25 кг/м2, має надлишкову вагу. При ІМТ більше 30 кг/м2 діагностується ожиріння. Наприклад, при зрості 1,67 метра та вазі 80 кілограмів ІМТ обраховується так: 80 : (1,67х1,67) = 28,685 кг/м2. Висновок: людина з такими параметрами має надлишкову вагу.

Контролюйте емоції, уникайте стресів

Лікар-психіатр КНП «Лікарня інтенсивного лікування м. Горішні Плавні» Михайло Бондар переконаний, що причиною чи не 90 відсотків усіх захворювань, і серцево-судинних зокрема, є стрес:
– Стрес послаблює імунітет, впливає на роботу всіх систем організму. В такому стані відбувається порушення обмінних процесів, – пояснює Михайло Бондар. – Стрес просто «спалює» тіло зсередини. Змінюється вага: людина або худне, або, навпаки, «заїдаючи» неприємності, набирає надмірну вагу тіла. Все це згубно впливає на психологічне та фізичне самопочуття. У стані стресу також виникають тривожність, депресія, неврози, емоційна нестійкість та зміни настрою. Можуть спостерігатися перезбудження, агресивність, безсоння, підвищена стомлюваність.
Завідувач амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 8 Центру ПМСД № 1 Полтави Яніна Канівець говорить, що за сучасними уявленнями емоції є надважливим чинником нашого здоров’я.
– Нервово-психічне напруження, поступово посилюючись, може викликати зрив компенсаторних і пристосувальних механізмів із подальшим розвитком гострих або хронічних психосоматичних розладів, у тому числі серцево-судинних захворювань. Таким чином, психоемоційний стрес – не тільки один із провідних факторів ризику виникнення хвороб системи кровообігу, насамперед артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця, а й важливий фактор дестабілізації перебігу цих захворювань, – говорить Яніна Канівець.

Умійте собі допомогти

Якою має бути оптимальна фізична активність та що робити під час нападу стенокардії, розповіла лікар-кардіолог 3-ї міської клінічної поліклініки Полтави Тетяна Зодова:
– Регулярні фізичні навантаження позитивно впливають на загальний стан організму, сприяють нормалізації ваги тіла, артеріального тиску. Найпростіший і зручний вид систематичних тренувань – ходьба в помірно інтенсивному темпі по 30 хвилин 3–5 разів на тиждень. Навантаження не повинне викликати больових відчуттів чи задишки. Щоб не спровокувати нападу стенокардії, фізичними вправами краще займатися не раніш як через 2 години після вживання їжі. Не варто навантажувати серцево-судинну систему в спеку чи на сильному морозі, при сильному вітрі, високій вологості або, наприклад, у горах. Намагайтесь дотримуватися режиму праці та відпочинку, подбайте про достатній (бажано
8-годинний) сон, намагайтесь відпочивати у вихідні. Будьте доброзичливими, частіше посміхайтеся, не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – усе це шкодить вашому здоров’ю. Якщо протягом тривалого часу дошкуляє пригнічений настрій, порушення сну – зверніться до лікаря.
Як пояснила Тетяна Зодова, клінічною ознакою ішемічної хвороби серця може бути стенокардія – біль або відчуття дискомфорту в грудній клітці. Біль може «віддавати» у ліву руку, спину, шию чи щелепу. Інколи єдиною ознакою може бути відчуття браку повітря при ходьбі, що змушує зупинятись. Тож треба вміти допомогти собі під час нападу стенокардії.
Якщо біль виникає під час ходьби, іншого навантаження, потрібно негайно припинити фізичні вправи, зупинитися, краще – сісти. Якщо біль виникає у стані спокою в положенні лежачи, потрібно сісти та опустити ноги. Якомога швидше прийняти 1 таблетку нітрогліцерину під язик (або використати спрей). За відсутності ефекту можна повторити прийом нітрогліцерину через 5 хвилин, але не більше 3 таблеток. Якщо ж біль триває понад 20 хвилин і не проходить після прийому 3 таблеток нітрогліцерину, слід негайно викликати швидку медичну допомогу. Спроби самостійно дістатися до поліклініки (пішки, загальноміським транспортом або власним автомобілем) в такій ситуації абсолютно недопустимі. Не варто чекати, поки біль мине самостійно. Лише своєчасне звернення допоможе вам вберегти своє серце від тяжких наслідків, а можливо, й зберегти життя!

Просто про складне: як сучасні технології рятують від інфаркту

Завідувач відділення інтервенційної радіології КП «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради», лікар-кардіолог Дмитро Баклицький пояснив, чому при інфаркті важливо якомога раніше звернутися до лікарів та як сучасне обладнання, придбане у рамках співпраці зі Світовим банком, дозволяє рятувати життя.
– Уявімо, що інфаркт – це пожежа, яка знищує серцевий м’яз, – розповідає кардіолог. – Одним із провідних симптомів інфаркту є пекучий біль за грудиною. Проте він може мати й інший характер та локалізацію – віддавати в плече, шию чи лікоть. Біль, що триває понад 15–20 хвилин та не зникає після прийому нітрогліцерину, має змусити хворого терміново звернутися за медичною допомогою. Як і пожежа, інфаркт швидко розповсюджується, викликаючи некроз – незворотну загибель серцевого м’язу. Некроз міокарда швидко прогресує і може стати повним та незворотним за 3–4 години або й швидше. Врятувати життя можна, терміново відновивши кровоплин у коронарній артерії.
Яким чином зупинити розвиток інфаркту? У лікарів (як і в пожежників) є спеціалізоване обладнання з набором інструментів. Інтервенційні кардіологи виконують складні ендоваскулярні операції – черезшкірні втручання, що відбуваються без розрізу тканин. Вони проводяться в рентгенопераційних з допомогою ангіографа та іншої допоміжної апаратури. Через прокол судини на стегні чи руці до судин серця проводять спеціальні катетери та впорскують рентгеноконтрастну речовину. Цей процес знімається на відео під різними кутами.
Якщо у хворого на інфаркт міокарда виявляється тромботична оклюзія судини, лікар це бачить і відразу ж намагається відновити кровоплин. Для цього є ціла низка високотехнологічного одноразового обладнання. Зазвичай фіналом черезшкірного втручання є стентування – відновлення просвіту ураженої судини та імплантація стенту – маленького металевого внутрішньосудинного каркаса, що має різні діаметри та довжини. Чим раніше буде відновлено кровоплин, тим вищі шанси мінімізувати ураження серцевого м’яза. Тому вкрай важливо пацієнта з інфарктом якнайшвидше доставити саме в спеціалізований заклад, де є відповідне обладнання. У Полтавській області один такий заклад є у Кременчуці, два – в Полтаві. Вчасно набравши номер 103, пацієнт зможе отримати ургентну допомогу та зупинити розвиток інфаркту.
Довідково: завдяки тривалій співпраці зі Світовим Банком лікувальні заклади Полтавщини – від первинного до спеціалізованого рівнів надання медичної допомоги – змогли придбати найсучасніше, подекуди унікальне обладнання, що рятує життя полтавців уже котрий рік поспіль. Через лічені тижні заплановано введення в дію нового корпусу КП «Полтавський обласний клінічний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради», де пацієнти почуватимуться в сотні разів комфортніше та отримуватимуть лікування якнайвищого рівня.

У рамках проєкту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий