У Полтаві презентували книгу про добровольців з українського Донбасу
«Ця відкрита війна росії проти України, яка триває уже більше одинадцяти років, – не тільки і не стільки за території. Вона – за наше право бути українцями і жити на своїй землі. І ведеться вона в кількох площинах: на передовій, в економічній сфері та в інформаційному полі. І якщо за першою битвою ми стежимо і там тримаємо рубежі, то дві інші – не такі помітні, але не менш важливі. Це одвічна тактика росії – якщо не можеш перемогти на полі бою, потрібно зламати морально, правду замінити фейками. Ми це бачили багато разів протягом нашої історії. І ця книга якраз показує всі ці схеми і розповідає про те, що насправді відбувалося на Донбасі навесні 2014 року».
На цьому наголосила журналістка і письменниця Наталка Позняк-Хоменко, презентуючи книгу «Без ротації» – нове видання Українського інституту національної пам`яті (УІНП), яке розповідає історії добровольців, вихідців із Донбасу, які з 2024 року взяли до рук зброю і стали на захист України.
Захід відбувся у комунальному закладі «Ветеранський центр Полтави» в День українського добровольця у комунальному закладі «Ветеранський центр Полтави» за підтримки Управління з питань ветеранської політики Полтавської міської ради.
До заходу УІНП долучилися курсанти Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого й Полтавського військового коледжу сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, а також учні Полтавського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Віталія Грицаєнка Полтавської обласної ради й співробітники бібліотек Полтави.
Книга «Без ротації» стала продовженням серії видань Українського інституту національної пам’яті, розпочатої книгами «Дівчата зрізають коси», «Капелани. На службі Богу й Україні» та «Волонтери: сила небайдужих». Як розповіла авторка, ідея подивитися на український Донбас і те, що там відбувалося, очима безпосередніх учасників і свідків цих подій виникла у її колеги Зої Бойченко, яка з 2016 року їздила з волонтерськими місіями на схід. А приводом для переосмислення ролі «людей з Донбасу» – загибель у травні 2020 року командира батальйону «Луганськ-1» Сергія Губанова, який до російського вторгнення працював у луганській міліції і лишився вірним присязі.
Робота над книжкою затяглася на три роки, оскільки повномасштабне вторгнення росії в лютому 2022-го змусило багатьох на звичні раніше речі подивитися по-новому. На щастя, всі герої книги досі лишаються в строю, з ними вдалося зв’язатися, актуалізувати деяку інформацію, дописати їхній досвід після лютого 2022-го. «Це був один із найдраматичніших моїх проєктів», – зізналася авторка.
Книга «Без ротації» руйнує і багато інших стереотипів, які в 2014 році намагалася створити російська пропаганда. Зокрема про те, що на Донеччині та Луганщині споконвіку спілкувалися виключно російською, що ці землі завжди належали росії, а головне – що війну там у 2014 році почали місцеві жителі, які мріяли жити в росії.
До книги увійшла 21 історія, хоча, як зізнається авторка, насправді таких історій сотні.
Представництво УІНП в Полтаві.