Інформаційний кур’єр

Безпечні та здорові умови праці – конституційне право кожного громадянина

Цінність результатів трудової діяльності не може бути вищою за цінність здоров’я та життя працівника. За будь-яких обставин конституційне право кожного громадянина на безпечні та здорові умови праці перебуває під особливим контролем держави.
Щорічно 28 квітня відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року № 685/2006 в Україні відзначається День охорони праці.
Маючи світові масштаби, це свято зосереджує увагу громадськості на підвищенні рівня культури охорони праці в суспільстві, що передбачає створення чітко сформульованої системи прав, обов’язків та сфер відповідальності, де принцип профілактики має найвищий пріоритет.
Кожен працівник будь-якої сфери діяльності під час виконання своїх професійних обов’язків підпадає під певні ризики. Найактуальнішим завданням у сфері охорони праці є уникнення виникнення нещасних випадків та аварій на виробництві, їх профілактика, що є обов’язковими складовими системи управління охороною праці кожного суб’єкта господарської діяльності.
Проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю працівників, викликаним умовами праці, є основними завданнями служби страхових експертів з охорони праці управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (далі – управління). Опікуючись організацією системи управління охороною праці на підприємствах, в установах, організаціях регіону, служба страхових експертів проводить масштабну цілеспрямовану пропаганду безпечних та нешкідливих умов праці задля зниження рівня травматизму і смертності на виробництві.
Одним із основних показників стану охорони праці в кожному регіоні нашої держави є рівень виробничого травматизму та професійних захворювань. На Полтавщині протягом 2019 року десятьма відділеннями управління було зареєстровано 176 нещасних випадків, що сталися на підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі 18 випадків зі смертельним наслідком та 9 групових випадків. Під час цих страхових випадків постраждало 177 осіб. За результатами проведених розслідувань страховими експертами з охорони праці управління та його відділень були складені акти про нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, за формою
Н-1. Окрім того, протягом минулого року було зареєстровано 4 випадки професійних захворювань.
Аналіз стану виробничого травматизму за 2019 рік порівняно з 2018 роком вказав на тенденцію до збільшення кількості нещасних випадків та, відповідно, травмованих осіб по загальному виробничому травматизму. Традиційно травмонебезпечними в Полтавській області залишаються галузі переробної промисловості, сільського господарства, транспорту і складського господарства.
За видами подій, які призвели до нещасного випадку, переважають падіння потерпілого, дорожньо-транспортні пригоди, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, породи, ґрунту, дія предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються.
У структурі причин загального виробничого травматизму переважають організаційні причини, які складають 76% від загальної кількості травмованих осіб, 10% травмувань сталося через технічні причини, 14% травмувань сталося через психофізіологічні причини.
Серед основних організаційних причин травмування працівників переважають порушення трудової та виробничої дисциплін (невиконання вимог інструкції з охорони праці, невиконання вимог посадових обов’язків, порушення правил безпеки руху, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, порушення технологічного процесу).
Серед основних технічних причин, які були визначені комісіями з розслідування нещасних випадків, є незадовільний технічний стан транспортних засобів, засобів виробництва, конструктивні недоліки, недостатня надійність засобів виробництва.
Серед основних психофізіологічних причин нещасних випадків переважають травмування внаслідок протиправних дій інших осіб та незадовільні фізичні дані або стан здоров’я працівників.
Через підвищення трудової й виробничої дисциплін можна попередити перелічені вище причини нещасних випадків та суттєво знизити рівень виробничого травматизму.
Із початку 2020 року, на жаль, рівень виробничого травматизму в області залишається високим. Протягом І кварталу 2020 року до відділень управління надійшло 53 повідомлення про нещасні випадки, в яких було травмовано 54 особи, у тому числі 3 випадки зі смертельним наслідком.
Запроваджені в Україні карантинні заходи, спрямовані на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19, змусили низку підприємств, установ, організацій тимчасово припинити роботу. Рекомендуємо роботодавцям цей час використати для аналізу ефективності систем управління охороною праці, що функціонують на їхніх підприємствах. Страхові експерти з охорони праці управління та його відділень, які працюють у штатному режимі, охоче нададуть консультативну допомогу в розробленні документів і заходів, направлених на зниження травматизму, удосконалення стану безпеки й гігієни праці.
З нагоди Дня охорони праці управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області щиро бажає всім роботодавцям та працівникам підприємств, установ, організацій міцного здоров’я, невичерпної життєвої енергії, результативної, вдячної та головне – безпечної праці!

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхуванння України
у Полтавській області.

Поділися:

Добавить комментарий