Біль Круглої площі

Біль Круглої площі

Як уже повідомляла «Зоря Полтавщини», 9 грудня у центрі Полтави сталася пожежа в будинку колишнього кінотеатру імені Івана Котляревського. Ця будівля (а зведено її було у 1810 році) є пам’яткою архітектури національного значення і однією зі складових історичного архітектурного комплексу Круглої площі. В ХІХ – на початку ХХ століть у її приміщеннях відбувалися засідання Полтавського дворянського зібрання. У 30-х роках XIX століття працювала перша у Полтаві громадська бібліотека, попечителем якої був Микола Цертелєв — фольклорист, один з перших дослідників і видавців української народної поетичної творчості.
Традиційно приміщення будівлі були місцем концертних виступів. Зокрема у 1879 році у залі Дворянського зібрання дав два концерти Модест Мусоргський, в 1881 році виступала художниця Марія Башкирцева. У різні часи концертували Антон Рубінштейн, Петро Чайковський, Олександр Скрябін, Сергій Рахманінов. У 1897 році співав Федір Шаляпін.
У 20–30-х роках XX століття у будинку розташовувався клуб, а у сквері поруч – літній кінотеатр. Під час лихоліття 1941–1943 років будинок був спалений. Після війни у відбудованому приміщенні розпочав роботу кінотеатр імені Івана Котляревського.
І ось через 75 років після останнього пострілу Другої світової війни будівля знову виглядає, як у перші післявоєнні роки. Стоїть у самісінькому серці Полтави історична будівля із стінами у кіптяві, вибитими шибками, проламаним дахом… І винні в цьому, як і в тому, що під час пожежі обірвалося людське життя, зовсім не ворожі бомбардування. Хто саме – зараз намагаються з’ясувати правоохоронці. Оскільки будівля є пам’яткою національного значення й перебуває на контролі у Міністерстві культури та інформаційної політики України, департамент культури і туризму облдержадміністрації одразу поінформував Мінкульт про пожежу, йдеться у повідомленні на офіційному веб-порталі Полтавської ОДА. Направлено офіційне звернення з проханням надати експерта, який приїде до Полтави з метою проведення повноцінного та якісного обстеження будівлі, надання оцінки заподіяної шкоди. Також було направлено листи до Національної поліції та Головного управління ДСНС у Полтавській області з проханням після проведення експертиз надати інформацію про причину пожежі і до прокуратури, щоб визначити контакту особу для подальших процесуальних дій із метою притягнення до відповідальності винних.
«Те, що сталося, – велика рана для всього архітектурного обличчя Полтави. Всі зусилля області й міста мають бути спрямовані на збереження та відновлення приміщення, оскільки це складова ансамблю Круглої площі – візитівки як міста, так і області», – наголосила заступник голови Полтавської облдержадміністрації Катерина Рижеченко.
Біль Круглої площіСподіваємося, що наслідки пожежі будуть ліквідовані якнайшвидше, та варто зазначити, що нинішній зовнішній вигляд згорілого будинку в центрі Полтави став далеко не першим, а лише черговим болем Круглої площі. Десятиліттями у полтавців болить душа від споглядання майже руїни, у яку перетворилася інша історична будівля – Кадетський корпус, рішення про передачу якого новому господарю начебто й прийнято, але зимувати будівля, що теж пережила і пожежі, і потопи, вчергове буде без належного догляду. Потребує термінового ремонту і ще один будинок поруч – колишня резиденція Полтавського генерал-губернатора.
Як не прикро це звучить, але, можливо, трагічна подія 9 грудня стане певним каталізатором зміни ставлення влади всіх рівнів, включно до центральної, до питання відновлення і ремонту не лише щойно згорілої будівлі, а й всього архітектурного комплексу в центрі Полтави. Бо, чесно кажучи, і без наслідків нещодавньої пожежі таку візитівку гостям міста, в тому числі й іноземним, вже давно було соромно показувати.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий