Більшість дітей інфікуються  туберкульозом у родині

Надія Петріщева.

Більшість дітей інфікуються туберкульозом у родині

Як розповіла завідуюча дитячим відділенням обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Надія ПЕТРІЩЕВА, найбільш вразливими до туберкульозу є діти віком до 3 років. Це пояснюється незрілістю імунної системи.

Про ускладнення, супутні захворювання та родинні проблеми

За словами лікаря, в області є випадки, коли туберкульоз виявлявся у 9-місячному, півторарічному вікові. Найчастіше джерелом дитячого туберкульозу стає родинне вогнище інфекції. 60–70 відсотків малюків інфікуються туберкульозом від матерів. Значна частина з них були не щеплені.
Ускладнення від щеплень БЦЖ поділяють на 4 види. Перше – звичайний поверхневий інфільтрат. Він не болить, температури не дає, але може загноїтися, й утвориться поверхнева виразка. Лікувати це повинен дитячий фтизіатр, оскільки організм ослаблений і не впорався. Глибше цей процес опускається у пахвові лівосторонні лімфовузли. Багато таких ускладнень давала данська вакцина БЦЖ. Зараз використовується болгарський штам БЦЖ.
Відсоток ускладнень дуже невеликий, але про нього треба знати. За минулий рік в області було два випадки ускладнень від таких щеплень (інфільтрати) без хірургічних втручань. Найважчі – остити (враження кісток) – були пов’язані з російською вакциною. На щастя, вже багато років в області подібних ускладнень не трапляється.
Прямих клінічних ознак туберкульозу в дітей немає – це не вітрянка чи кір. Найперший симптом недуги – позитивна проба Манту. Зорієнтувати лікаря можуть симптоми інтоксикації: затримка у розвитку, відсутність апетиту, субфебрильна температура, не пов’язана із жодним захворюванням, кашлем чи нежитем. У легенях немає нервових закінчень, тому кашель з’являється вже тоді, коли вражається бронхогенна система. Кровохаркання в дітей також не буває. Тому діагностувати туберкульоз у ранньому віці дуже складно.
Термін лікування дитячого туберкульозу – 6 місяців. Зазвичай діти не виділяють туберкульозну паличку, і знайти її дуже складно. Новий молекулярно-генетичний метод діагностики дозволяє одразу визначити і наявність туберкульозної палички, і її чутливість до ліків. Був випадок, коли в одному з районів дівчинці діагностували туберкульоз саме цим методом і одразу виявили нечутливість до рефампіцину. З’ясувалося, що її мама вже багато років хворіє на мультирезистентний (стійкий до ліків) туберкульоз. Мешкає дитина з дідусем та бабусею, які, звісно ж, приховували діагноз. Зазвичай можливість контактів доводиться випитувати: у сусідів, у школі. І так виявили дитину, яку потрібно лікувати 20 місяців! Чи погоджуються на це батьки? Ні.
В іншому районі у 4-річної дитини була виявлена позитивна проба Манту. Провели комп’ютерну діагностику легень у «дорослій» лікарні безкоштовно і виявили туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Мама з діагнозом не погодилася, звернулася до Києва. Добре, що всі хворі на туберкульоз занесені до єдиного реєстру – без дотримання цієї процедури почати лікування неможливо. І вже у Києві на консультативному прийомі з’ясовується, що у цієї дитини і дідусь, і бабуся хворі на туберкульоз, та ще й мультирезистентної форми. Дитину відносять до 4-ї категорії (ризик мультирезистентного туберкульозу), і лікуватися треба 20 місяців. Батьки навідріз відмовилися. Ми виїжджали туди цілою командою: представники влади, громадської організації, лікарі. Відмова категорична, а токсичні препарати без дозволу батьків призначати дітям не дозволяє закон. Дитина мікобактерій не виділяє, загрози для оточуючих немає, але ж хвороба не лікується!

У групі ризику – підлітки

Діти шкільного віку більш стійкі, бо мають сформовану імунну систему, частіше бувають на свіжому повітрі, розуміють, що їсти треба вчасно. І форми туберкульозу інші – менш виражені, легше піддаються лікуванню. Виявляються за результатами туберкулінодіагностики, а 20 відсотків – після звертання із туберкульозних вогнищ. Згідно зі статистикою один дорослий інфікує 6 оточуючих. Встановлено три кола, у яких можна виявити контактних хворих. Перше – родина. Друге – навчально-побутові контакти (школа, під’їзд тощо), третє – невідоме. Був приклад, коли джерелом інфекції виявився священик – до нього ходять на причастя, приводять дітей. У Полтаві захворів на туберкульоз бармен розважального закладу. Колектив було обстежено, всі здорові, але скількох людей він обслуговував?
Вони стають учнями училищ, технікумів, починають самостійне життя. У 2017 році захворюваність підлітків на туберкульоз зросла більш як удвічі. Саме в цьому віці відбуваються гормональні та нейроендокринні зміни. Друга причина – шкідливі звички. Паління, алкоголь, наркотики дуже негативно впливають на імунну систему.
У Хомутецькому зооветеринарному технікумі в Миргородському районі щорічно виявляють підлітків, хворих на туберкульоз. Поодинокі випадки фіксувался у Полтаві та Кременчуці.
Діти взагалі не повинні хворіти на туберкульоз. Багато хто говорить, що діти, які мають нерозповсюджені форми туберкульозу, не виділяють бактерії, не повинні лікуватися в стаціонарі. Але дуже часто це діти із соціально незахищених прошарків. Мало хто з них удома харчується тричі на день, їсть гаряче. А на перебіг захворювання, крім лікування, впливає також якісне харчування. Антитіла, які захищають організм від інфекцій, будуються з білків. І дітям, і дорослим потрібна додаткова кількість жирів і білків.

Статистика дитячого туберкульозу

До Європи треба прагнути й рухатися, але з такими показниками захворюваності нас там ніхто не жде. Потрібні і профілактика, і раннє виявлення туберкульозу. Наразі, завдяки достатній кількості вакцини БЦЖ, охоплення дітей вакцинацією становить 95–97 відсотків.
А щодо раннього виявлення показники гірші – масовою туберкулінодіагностикою було охоплено всього 67 відсотків дітей. Причина – вартість. Одна ампула туберкуліну, розрахована на 3 дітей, коштує 143 гривні. Усі ці витрати наразі покладені на місцевий бюджет.
Флюорографічне обстеження дітей починається з 15 років. Ним у минулому році було охоплено 82 відсотки підлітків.
Великою проблемою дитячого туберкульозу є його поєднання з ВІЛ-інфекцією – таке обстеження проходять усі наші пацієнти. Останній із виявлених ВІЛ-позитивних малюків був віком 2 роки й 4 місяці. Іноді саме після встановлення позитивного статусу дитини ВІЛ виявляється і у батьків. Разом із дитячим інфекціоністом призначаємо і антиретровірусну терапію, і протитуберкульозні препарати. Інша серйозна проблема – мультирезистентні форми туберкульозу. Це найтяжчий момент дитячої фтизіатрії.
Хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років у 2016-му було 10, у 2017-му – 14. Підлітків 15–17 років було, відповідно, 4 і 8. Загалом кількість хворих дітей зросла з 14 (у 2016 році) до 22 (у 2017-му).

Підготувала Ольга ЩЕГЛОВА.

Добавить комментарий