Біологічні методи боротьби зі шкідниками та хворобами троянд

Біологічні методи боротьби зі шкідниками та хворобами троянд

Посадивши навіть апробовані сорти троянд, ви не застраховані від того, що вони не будуть уражатися шкідниками та хворобами. Обробка рослин хімічними засобами захисту рослин може завдати шкоди навколишньому середовищу, забруднити плодові та овочеві культури, отруїти домашніх тварин. Тому на присадибній ділянці варто спробувати біологічні засоби захисту троянд.
Найчастіше вони уражуються такими хворобами, як борошниста роса та іржа, а зі шкідників – попелицею, пильщиком, павутинним кліщем. Найпростіший біологічний метод захисту – висаджування на клумбах корисних сусідів-рослин. Так, лаванда і гіпсофіла перешкоджають нападу попелиць. Календула і чорнобривці відвадять нематоди. Часник запобігає появі борошнистої роси. Настурція відлякує попелиць.
Для боротьби з борошнистою росою можна використовувати такий біологічний продукт, як настій коров’яку. Для цього добре перепрілий гній заливають водою (1:3) і настоюють три дні. Перед оприскуванням настій розводять водою ще, збільшуючи його об’єм до трьох разів. Розчин цибулі, настояний протягом доби ( 5 грамів на 1 літр води), – надійний засіб проти чорної ніжки, яка уражує сходи шипшини.
Проти іржі та павутинного кліща ефективний відвар польового хвоща. Його готують так: у пластмасовий посуд кладуть 1 кілограм свіжого чи 150 грамів сухого хвощу і заливають 10 літрами води. Залишають настоюватися на 24 години. Потім перекладають у емальовану каструлю, накривають кришкою і варять на слабкому вогні протягом 30 хвилин. Після цього знімають кришку і дають охолонути, проціджують і переливають у пластмасовий посуд. Для оприскування відвар розводять у пропорції 1:5. Він зберігає свої властивості два тижні.
Настій кропиви – не лише добре підживлення. Він підвищує стійкість троянд до хвороб. Завдяки йому зовнішні тканини рослини стають міцнішими, що запобігає пошкодженню їх шкідливими комахами. Готують розчин так: 500–700 грамів свіжої чи 200 грамів сухої кропиви заливають 5 літрами холодної води, дають настоятися 14 днів та щодня помішують, поки не почнеться активне бродіння. Потім проціджують. Розводять водою у співвідношенні 1:10. Розчин використовують для поливання та обприскування листків.
Для боротьби з попелицею рослини обприскують нерозведеною витяжкою настою кропиви. Суміш кропиви і води настоюють 12–24 години (але ніяк не більше трьох днів), тобто не доводять до бродіння. Якщо змішати відвар хвоща і настій кропиви, то дія суміші посилиться.
Для боротьби з попелицею, пильщиком, іржею можна використовувати настій полину. Для цього 300–500 грамів свіжої трави чи 30 грамів сушеного листя залити 10 літрами води і настоювати 14 днів, поки не почнеться бродіння. Одну частину настою змішати з десятьма частинами холодної води, поливати й обприскувати листя троянд.
Користуючись біологічними препаратами, треба дотримуватися певних правил: не обприскувати розкриті квітки, ретельно обприскувати нижній бік листка, де також можуть бути шкідники і гриби – збудники хвороб; точно витримувати концентрацію розчину, під час обприскування застосовувати маску і рукавички; стежити, щоб рідина не потрапила у дихальні шляхи, засоби захисту рослин зберігати у щільно закритій тарі у недоступних для дітей місцях.

О. РУБЦОВА,
кандидат біологічних наук.

Поділися:

Добавить комментарий