“Битва” за людські серця

– Вийшла на пенсію нещодавно, – розповідає 60-річна полтавка Ганна Іллівна Карпенко. – Працювала головним бухгалтером. Бувало, проводила годин по 10 без свіжого повітря, та ще й на нервах. Організм давно просив про допомогу. Поки могла, не звертала уваги: “збила” тиск таблеточкою – і на роботу… Тепер маю цілу купу хвороб. Часу на пенсії вдосталь, та витрачаю його не на онуків – на лікування, – сумно додає жінка.

Спілкуємося під час очікування прийому сімейного лікаря в амбулаторії № 3 Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 у Полтаві, що розташована по вулиці Станіславського, 2/14. Пацієнтка каже, що всі необхідні аналізи здає тут – живе поряд. Також за направленням сімейного лікаря нещодавно пройшла у поліклініці ультразвукове дослідження печінки – безкоштовно. Декларацію з ним минулого року Ганна Іллівна уклала однією з перших.
Зараз вже 70 відсотків полтавців підписали такі документи. Сімейний лікар амбулаторії № 3 цього Центру Світлана Лисенко має 1750 укладених угод.
– Кожен наш пацієнт, – говорить Світлана Семенівна, – має паралельно з паперовою амбулаторною карткою і пластикову електронну. Якщо направляю людину на прийом до вузькопрофільного фахівця, через комп’ютерну систему можу перевірити, чи підтвердив він мій діагноз та які ліки призначив. Буває, що за день до мене звертається 35 пацієнтів. З них понад 60 відсотків мають проблеми серцево-судинної системи. Причин багато: нераціональне харчування, психоемоційні перевантаження, шкідливі звички, вікові зміни.
Про оснащення амбулаторії для боротьби із серцево-судинними хворобами розповідає директор Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Полтавської міської ради Світлана Левченко:
– Лише за останній час 10 амбулаторій нашого Центру отримали за кошти Світового банку 19 добових моніторів контролю за артеріальним тиском, два десятки апаратів ЕКГ, лікарські сумки-укладки, аналізатори для досліджень крові за багатьма показниками. Для доставки аналізів до лабораторії Центр ПМСД отримав легковий автомобіль із холодовим обладнанням.
Та не менш важливі для збереження здоров’я значно простіші й доступніші речі: активний відпочинок та повноцінний сон, корисна їжа, свіже повітря, чиста питна вода. А ще – контроль за вагою тіла, відмова від тютюну та алкоголю. Над цими “домашніми завданнями” наші пацієнти працюють спільно з лікарями.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Добавить комментарий