“Бюджет участі”: як ініціатива Полтавської облради допомагає змінити життя громад та реалізувати важливі проєкти

“Бюджет участі”: як ініціатива Полтавської облради допомагає змінити життя громад та реалізувати важливі проєкти

Уже чотири роки на Полтавщині успішно працює обласна програма «Бюджет участі Полтавської області на 2017–2020 роки». Вона стала першим проєктом в країні, дія якого поширилася на цілий регіон. А ініціював конкурс громадських ініціатив голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. За цей час на Полтавщині успішно реалізували майже дві сотні важливих ініціатив у шести основних сферах – культурі й освіті, спорті й туризмі, безпеці й громадському порядку, комунальному господарстві й енергоефективності, соціальному захисті, а також в охороні навколишнього середовища. Головний принцип конкурсу – мешканці громад розробляють проєкт і, заручившись підтримкою земляків, втілюють його в життя за рахунок обласного і місцевого бюджетів, змінюючи тим самим на краще простір довкола.

Кожен десятий мешканець області голосував за улюблений проєкт

Реформа децентралізації, яка триває в державі, дозволила вдихнути нові сили й енергію в життя міст, селищ, врешті усіх, навіть найменших, населених пунктів. А головне – дозволила місцевим громадам вільно розпоряджатися своїми ресурсами. Власне, предтечею таких змін стала інша важлива ініціатива – громадські бюджети. Вони є дієвим механізмом демократії. Адже кожен громадянин має змогу брати безпосередню участь у розподілі коштів місцевого бюджету. Для цього йому треба створити проєкт для покращення свого міста чи села та подати його на конкурс. Або ж просто взяти участь у голосуванні за проєкти, які пропонують його земляки. Перемога гарантує виділення необхідної суми коштів і подальшу реалізацію у рамках бюджету.

Це форма прямої демократії, коли ми спілкуємось безпосередньо з мешканцями та краще розуміємо, чого вони прагнуть. Співпраця та взаєморозуміння органів влади і громад – невід’ємний елемент успіху подібних ініціатив!

На Полтавщині «Бюджет участі» успішно реалізують уже чотири роки поспіль, а ініціювала відповідну програму Полтавська обласна рада.
– Людина вільно обирає, на які потреби доцільно спрямовувати бюджетні кошти завдяки обласній програмі громадських ініціатив, – розповідає про філософію проєкту голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. – Це форма прямої демократії, коли ми спілкуємось безпосередньо з мешканцями та краще розуміємо, чого вони прагнуть. Співпраця та взаєморозуміння органів влади і громад – невід’ємний елемент успіху подібних ініціатив!
За 2017–19 роки з усіх районів Полтавщині на конкурс надійшло 688 проєктів. 173 із них стали переможцями. Найактивнішими були громадяни Гадяцького, Решетилівського, Кременчуцького, Кобеляцького та Хорольського районів. Найкращі громадські ініціативи реалізуються за підтримки обласного та місцевих бюджетів Полтавщини у пропорції – 50 на 50, тобто половину коштів виділяють з обласної скарбниці, а решту – з місцевої. Вже на другому році реалізації програми кількість голосуючих збільшилась втричі.
– Важливо, що проєкт «Бюджет участі” знайшов підтримку у мешканців Полтавщини. Адже головна ідея якраз і полягала в тому, щоб якомога більше людей брали участь у прямому народовладді. І нам вдалося досягти головної мети – зацікавити активних мешканців розробляти ініціативи, підтримувати своїми голосами земляків, втілюючи таким чином в життя важливі зміни в громадах і корисні інфраструктурні проєкти», – відзначає ініціатор конкурсу, голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Кожен громадянин має змогу брати безпосередню участь в розподілі коштів місцевого бюджету. Для цього йому треба створити проєкт для покращення свого міста чи села та подати його на конкурс. Або ж просто взяти участь у голосуванні за проєкти, які пропонують його земляки.

До слова – протягом цих років у середньому кожен десятий мешканець Полтавщини віддав свій голос за улюблений проєкт. Така висока активність громадян у свою чергу була підтримана Полтавською обласною радою. І фінансування народних ініціатив з обласного бюджету збільшили із двох до шести мільйонів гривень…

Люди витрачають кошти на свою активну життєву позицію

Крім збільшення призового фонду та кількості переможців, механізм конкурсу «Бюджет участі Полтавської області» постійно вдосконалюється. Власне, із року в рік підвищується і якість поданих ініціатив. Учасники конкурсу задоволені цією програмою і охоче подають нові заявки.
– Це – доволі перспективний суперпроєкт і суперпрограма, – переконує керівник Семенівського районного ресурсного центру громад Світлана Феденко. – Мої слова не є перебільшенням. Адже на практиці доведено, що ці ініціативи ефективно реалізуються на місцях. Старих районів вже не існує. Нові сформовано, але вони ще повинні напрацювати необхідні механізми управління. У даних умовах «Бюджет участі» набуває вагомого суспільного значення задля активізації діяльності громад. Люди самі визначають найважливіші напрямки.

Обласна рада не змогла б досягти бажаного результату без підтримки органів місцевого самоврядування, які є локомотивом впровадження прогресивних змін на Полтавщині.

Світлана Феденко розповідає, що серед мешканців Семенівки великою популярністю користується проєкт-переможець одного із попередніх конкурсів «Бюджету участі» – «WI-FI-альтанка в районній громаді». І дивлячись на цей успішний приклад, люди надихаються на створення нових ініціатив.
– Ми беремо участь у конкурсі уже втретє, – приєднується до розмови перший заступник сільського голови Омельницької ОТГ Кременчуцького району Світлана Неіленко. – У 2018 році реалізували ініціативу щодо створення зеленого класу та благоустрою території. До речі, ще два роки тому активно шукали авторів проєктів. Їх було порівняно небагато. Втім, торік із особистими ініціативами стали звертатися усе більше людей. Відрадно, що влада співпрацює із громадянами, котрі нас розуміють і починають активно допомагати. Цього року теж подали іще проєкт і чекаємо голосування.
– «Бюджет участі» – класна штука, – розмірковує депутат Решетилівської міської ради Андрій Романів. – Він дозволяє отримати співфінансування на власні ідеї, ініціативи, які потрібні мешканцям громад для покращення проживання у своєму ж населеному пункті. Хто хоче і проявляє активність – подає і виграє. А хто пасивний – сидить і каже: усе пропало. Насправді ситуація – у наших руках і залежить тільки від нас. Відтак життя можна і цілком реально змінити на краще.

Заповітні мрії втілюються у життя

«Бюджету участі Полтавської області» завдячують школярі та місцева молодь села Петрівка-Роменська Гадяцького району. Для когось спортмайданчик у навчальному закладі – звичне місце, де займаються спортом, а для дітей Петрівсько-Роменської загальноосвітньої школи до недавнього часу це було заповітною мрією. Нині ж її втілено у життя.

Кожен десятий мешканець Полтавщини віддав свій голос за улюблений проєкт. Така висока активність громадян у свою чергу була підтримана Полтавською обласною радою. І фінансування народних ініціатив з обласного бюджету збільшили із двох до шести мільйонів гривень.

– У нас навчається 200 дітей, і заняття спортом тепер проводяться на сучасному майданчику із тренажерами. Батьки дуже задоволені, адже діти з радістю приходять сюди й після занять. Люди побачили, що їхні ідеї втілюють у життя. Я закликаю всіх скористатися нашим прикладом – обов’язково взяти участь у цьому конкурсі, – зазначає голова Петрівсько-Роменської сільської об’єднаної територіальної громади Валентина Бугайова. Втілена ініціатива згуртувала мешканців, які, крім сучасного майданчика, отримали колосальний досвід співпраці з місцевою владою.
Ще одним прикладом успішної реалізації ініціатив стала «Країна дитячих мрій» – зона відпочинку для вихованців районного Будинку дитячої та юнацької творчості імені Миколи Касьяна у м. Кобеляки. Цей Будинок творчості відвідує понад 600 дітей.

Багато хто не вірив у реалізацію нашого задуму. Крім нас, ніхто не наважився започаткувати “Бюджет участі” в масштабі області.

– Тут часто проходять різні заходи, а влітку цілий місяць знаходиться табір відпочинку, – говорить авторка проєкту, керівник гуртків Будинку дитячої та юнацької творчості імені Миколи Касьяна Олена Білаш. – На жаль, територія не була пристосована до цього. Тому ми вирішили влаштувати зону відпочинку для наших вихованців. Цей майданчик відкритий для мешканців міста. Усі будівельні роботи проходили саме завдяки нашому дружному колективу. Відтепер же вихованці закладу, мешканці та гості міста зможуть приємно провести час та відчути дитячий захват від справжнього «ігрового містечка» з огорожею, затишною альтанкою та лавками!

Конкурс дає стимул для розвитку сільських громад

Також завдяки «Бюджету участі» у Диканьці з’явилося унікальне погруддя відомої мисткині Марії Башкірцевої.
– Її картини належать світові, а серце – землякам, – переконує директор Диканського історико-краєзнавчого музею імені Д. М. Гармаша Надія Крюченко. – Ім’я Марії Башкірцевої – серед імен видатних французьких діячів, викарбуване біля символічної скульптури «Безсмертя» в Парижі, а народилася ця талановита художниця на Диканщині. Її твори зберігаються в музеях Франції, Голландії, США, Росії, а в Україні оригінальні картини представлені в галереях Сум, Харкова та Дніпра. Скульптура-погруддя Марії Башкірцевої
нині – гіпсова модель, а буде вилита зі штучного мармуру. Вона за своє коротке життя зробила стільки, що можна і 150 років прожити, а не встигнути так багато, як вона за свої неповних 24.
У с. Вишняки Хорольського району відроджено фестиваль української національної кухні «Тільки з печі» , у селищі Новооржицьке Оржицького району – сучасний військово-спортивний комплекс, у Зінькові – неформальний мистецький простір «Весільна феєрія», а у Решетилівці – «Інформаційне місто». І подібних прикладів можна наводити чимало.
– Багато хто не вірив у реалізацію нашого задуму. Крім нас, ніхто не наважився започаткувати “Бюджет участі” в масштабі області, – говорить голова обласної ради Олександр Біленький. – Звісно, обласна рада не змогла б досягти бажаного результату без підтримки органів місцевого самоврядування, які є локомотивом впровадження прогресивних змін на Полтавщині, а також Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування. Завдяки синергії зусиль обласної ради, районних рад, локальних груп, пунктів супроводу, створених у районах та сільських радах, люди повірили у наш конкурс. Час засвідчив, що “Бюджет участі” області став необхідним для сільських громад, відкрив можливість кожному мешканцю реалізувати суспільно значущі ініціативи у тій чи іншій локації.
20 серпня цього року завершено прийом проєктів на «Бюджет участі Полтавської області» 2020 року. Їх надійшло близько 150. Тож незабаром дізнаємося імена нових переможців. І, звісно, їхні ініціативи допоможуть громадам оновлювати обличчя своїх населених пунктів, упорядковувати і розбудовувати їх, наближаючись до європейського рівня.

Антон ВАСІН
Журналіст

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий