Благовіщення Пресвятої Богородиці

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Це свято належить до дванадцяти головних у православному календарі. Відзначається завжди 7 квітня. Повна назва свята – Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці й Приснодіви Марії. Слово «Благовіщення» означає «блага», тобто добра звістка. Саме цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл і сповістив про прийдешнє народження Сина Божого, Спасителя світу.

Від раннього дитинства до юності Пресвята Марія виховувалася при Єрусалимському храмі. Далі, відповідно до законів і усталених традицій, наставав час залишати храм. Дівчатам належало або повертатися до батьків, або брати шлюб. Пречиста Богоотроковиця оголосила священикам про Свою обіцянку Господу – все життя бути Дівою і присвятити Себе молитві та плеканню християнських чеснот. Тож священики вирішили заручити Марію із далеким родичем, вісімдесятирічним старцем Йосифом, щоб той піклувався про Неї. Святий Йосиф вів праведне життя і з нетерпінням чекав пришестя Месії.
Оселившись у місті Назареті, в будинку Свого Обручника, Пресвята Діва жила так само скромно й усамітнено, як і при храмі. Через чотири місяці після заручин, коли Вона читала Священне Писання, Ангел явився Їй зі словами: «Радуйся, благодатна, Господь з Тобою! Благословенна ти між жінками»(Лк.1:28). Архангел Гавриїл сповістив, що Марія сподобилася найбільшої благодаті у Господа – бути Матір’ю Сина Божого.
Богослови наголошують: особливість цієї події і в тому, що через Архангела Гавриїла Вседержитель смиренно просив згоди людини – Марії, і в тому, що у мить вимовленого Нею: «Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по Твоєму слову!» (Лука 1, 28-38) почалася Євангельська історія. Відбулося непорочне зачаття, Слово стало плоттю, Господь послав занепалому, погрузлому в гріхах людству Спасителя.
Слова Архангела Гавриїла звістили Пречистій Діві Марії велику предвічну таємницю, яка була в задумі Пресвятої Тройці ще до створення світу. Таємницю про спасіння людства через втілення Другої Іпостасі Пресвятої Тройці. «…і Син Божий стає Сином людини» – урочисто співається у православних храмах у день свята Благовіщення.
У нашому народі Благовіщення наділене яскравим весняним змістом. Дівчата танцюють біля церкви перший весняний хоровод – «кривий танець».
Найбільшим гріхом вважалася цього дня праця на землі, бо поле відпочиває і дихає. Наші пращури вірили, що навіть ластівки на Благовіщення не в’ють гнізда, а зустрічають свято.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий