Блаженнійший Митрополит ЕПІФАНІЙ: “Двері нашої Церкви відчинені, наші серця відкриті”

Блаженнійший Митрополит ЕПІФАНІЙ: “Двері нашої Церкви відчинені, наші серця відкриті”

Сотні людей зібралися в день пам’яті преподобного Паїсія Величковського, 28 листопада, в Полтавському Свято-Успенському кафедральному соборі. Божественну літургію очолив Предстоятель Православної церкви України Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
Це другий за ліком візит Його Блаженства до нашого міста, отож багато полтавців уперше просили в нього благословення, зміцнювалися його батьківським словом на духовну дорогу Різдвяного посту та надихалися спільними молитовними величаннями заступника землі Полтавської – преподобного Паїсія.

Молитовне єднання у храмі

На Паїсіївські святкування до Полтави традиційно прибуло велике представництво архієреїв з різних куточків України. Під час Божественної літургії в Свято-Успенському соборі Блаженнійшому Митрополиту Епіфанію співслужили митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, архієпископ Сумський і Охтирський Мефодій, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, архієпископ Харківський і Ізюмський Афанасій, архієпископ Вишгородський Агапіт, архієпископ Дніпровський і Криворізький Симеон, єпископ Кропивницький і Голованівський Марк, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, а також численне священство Полтавської єпархії. Попри те, що день пам’яті преподобного Паїсія припав на будень, до храму прийшло багато вірян. У проповіді Його Блаженство нагадав, як завдяки непохитній вірі, послуху й смиренню полтавець Петро Величковський досягнув духовних висот і став зразком для наслідування. Предстоятель закликав повсякчас пам’ятати, що Господь чекає на наше покаяння й турбується про кожну людину.
Невпинною вервечкою віряни підходили до святково заквітчаної ікони преподобного Паїсія, щоб прикластися до святого образу земляка й попросити його небесного заступництва. Так само багато вірян ішли до причастя, пропускаючи вперед батьків з дітками та стареньких. Після молебню до преподобного Паїсія слово виголосив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір. Він нагадав, що святий подвижник упокоївся 225 років тому в Нямецькій лаврі в Румунії, а в наш час повернувся до Полтави, щоб зміцнювати своїх земляків і скеровувати до Бога, наставляти на шлях, гідний Царства Небесного.
Благословенними грамотами Предстоятеля ПЦУ Блаженнійшого Митрополита Епіфанія у храмі нагородили краян, які допомагають втілювати в життя доброчинні проєкти Полтавської єпархії, а також опікуються розбудовою кафедрального храму Полтави.
Уже й після того, як присутнім у соборі оголосили, що надалі спілкування з Його Блаженством продовжиться на вечірніх культурно-мистецьких заходах, люди не поспішали розходитися. Чекали Першосвятителевого благословення. За доброю традицією, біля храму всім бажаючим пропонували приєднатися до скромної пісної трапези.
У літописі Свято-Успенського кафедрального собору цьогорічний день пам’яті Паїсія Величковського буде позначений ще однією незабутньою подією. Його Блаженство освятив пам’ятну дошку, присвячену історії храму. Дошка розміщена на фасаді, біля входу до Божого дому. Вона спонукає замислитися про багато українських святинь, які були знищені в роки радянського богоборства і відродилися вже за Незалежності нашої держави.

«Полтавщина – край любові»

Усі, хто прийшов увечері 28 листопада в Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М. В. Гоголя, мали можливість стати свідками спецпогашення поштової марки та конверта, присвячених дню пам’яті преподобного Паїсія та приїзду до Полтави Блаженнійшого Митрополита Епіфанія. Церемонію спецпогашення провів кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка Гліб Кудряшов. Він наголосив, що поштові марки віддавна є образками на теми нашої історії.
– Сьогодні з нагоди дня пам’яті Паїсія Величковського й Архіпастирського візиту до нашого міста Полтавська дирекція «Укрпошти» вводить у дію марку, випущену за унікальним проектом «Власна марка». На новинці зображений лик преподобного Паїсія. Наклад марки – лише 65 примірників, тож можна стверджувати, що це подія для всього філателістичного світу. Наклад створеного до Паїсіївських святкувань конверта – 60 примірників. На конверті зображений Свято-Успенський собор, – розповів Гліб Кудряшов.
Філателістичні новинки погасили календарним штемпелем з особливим написом «Полтавщина – край любові». У церемонії взяли участь Блаженнійший Митрополит Епіфаній, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, голова обласної ради Олександр Біленький та виконувачка обов’язків директора Полтавської дирекції «Укрпошти» Людмила Сушко.
Сюрпризом для Предстоятеля стала презентована від поштарів марка із зображенням Його Блаженства. На завершення заходу Блаженнійший Митрополит Епіфаній відзначив грамотою полтавського фотографа Олександра Розума, виставку робіт якого присутні переглянули в холі театру. На світлинах – події з життя Полтавської єпархії різних років.

Духовні спадкоємці християнського інтелектуала

Урочисту академію в театрі відкрила її незмінна ведуча, кандидат філологічних наук, доцент Полтавського університету економіки і торгівлі Віта Сарапин. Вона нагадала, що академія на честь великого краянина проводиться вже всьоме. «Від колиски до могили Паїсій Величковський накопичував духовний досвід, гартований вогнем розумної молитви… Був християнським інтелектуалом, який обрав собі за подвиг переклад з грецької творів святих отців, заглиблення в суть їхньої думки, наслідування їхнього духу і набуття завдяки цьому істинного богомислення…» – наголосила ведуча.
Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір розповів про нещодавно проведений у Київській православній богословській академії перший Паїсіївський форум чернецтва Православної церкви України, а відтак зосередив увагу зібрання на головних віхах життєпису відроджувача старчества й істинного чернечого духу.
– Наприкінці життя Паїсія Величковського на нього дивилися, як на ангела. Є спогади одного грецького вельможі, який, приїхавши в Нямецький монастир до старця Паїсія, побачив перед собою безплотного ангела, – розповів владика Федір. – До нього йшли з усіх куточків Європи. Але найбільше – з України, бо він ніколи не поривав зв’язків з рідною землею. У Полтаву через своїх учнів передавав листи другові дитинства ієрею Димитрію. Листувався з кошовим отаманом Війська Запорозького Петром Калнишевським. Запорожці були благодійниками Паїсіївських монастирів, які ставали місцями не тільки внутрішнього духовного подвигу ченців, а й соціального служіння людям. Тут лікували, сюди йшли, шукаючи порятунку під час страшної посухи, притулку під час російсько-турецьких воєн…
Найурочистішим моментом академії традиційно була церемонія нагородження лауреатів єпархіальної премії імені Паїсія Величковського. Дипломи й відзнаки достойникам вручив Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. У номінації «Література» лауреатом став історик, краєзнавець, літератор Іван Дудник; у номінації «Мистецтво» – співавтор іконостаса дзвіниці Свято-Успенського собору та Покровської церкви Полтави, різьбяр і майстер зі створення гобеленів Юрій Панкевич та заслужений художник України, скульптор малих форм, медальєр Віктор Узбек; у номінації «Наука» – доктор історичних наук, професор ПНПУ імені В. Г. Короленка Ігор Сердюк; у номінації «Духовне відродження» – доктор богослов’я, багатолітній викладач Волинської богословської академії, який близько 40 років є священнослужителем, нині – настоятель парафії Всіх Святих у Миргороді протоієрей Богдан Гринів.
Уперше єпархіальну премію імені Паїсія Величковського присвоїли посмертно: відзнаки удостоєний український політик й державний діяч Тарас Кутовий, який був благодійником Свято-Успенського кафедрального собору в Полтаві та храму Івана Предтечі у Лохвиці, будівничим Свято-Троїцької церкви у селі Хитці Гадяцького району.

Наш другий Єрусалим

Із роздумами про великого патріота рідної землі й духовного наставника Паїсія Величковського до присутніх на урочистій академії звернувся Блаженнійший Митрополит Епіфаній. Він наголосив, що подібні зібрання уже традиційно стають майданчиками для обговорення, осмислення нашого спільного майбутнього.
– Під час минулорічного нагородження лауреатів ми говорили про майбутнє, і ніхто не міг дати чіткої відповіді, чи об’єднаємося ми, чи будемо мати Єдину Помісну Православну Церкву. Наші супротивники казали, що Українська Церква ніколи не отримає Томосу, визнання Вселенським Патріархом. Але ми молилися і покладали надію на Бога. І Господь почув наші прохання, дав нам великий дар нашого автокефального статусу. Незабаром будемо святкувати першу річницю нашого буття, – зазначив Його Блаженство.
Окремо Предстоятель зупинився на подвигу захисників України на Донбасі, завдяки яким ми живемо під мирним небом; на прагненні до перемоги й встановленні справедливого миру – миру без жодних ознак неволі, бо українці мають бути господарями в своєму домі.
– Незважаючи на той супротив, який іде з боку держави-агресора, нашого північного сусіда, ми вже маємо певні здобутки. Православна церква України визнана Елладською православною церквою, Олександрійським патріархатом. Кожного разу котрийсь архієрей з інших помісних православних церков бере участь з нами у співслужінні. На Михаїла це був представник від Чеської церкви. Сьогодні один з ієрархів Болгарської церкви співслужив на канонічній території Елладської православної церкви, де згадувалося ім’я Предстоятеля Православної церкви України. Ми переконані, що всі сестри – помісні православні церкви долучаться до того епохального акта, який був проголошений Вселенським Патріархом. Але попереду в нас багато роботи. Двері нашої Церкви відчинені, наші серця відкриті для тих, хто ще не до кінця усвідомив, що в Україні є визнана помісна православна церква, хто поки що вагається. Ми переконані, що Божою милістю, крок за кроком, всі православні українці об’єднаються навколо міста Києва як другого нашого духовного Єрусалима, – наголосив Його Блаженство.
На згадку про цьогорічні Паїсіївські святкування архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір подарував Блаженнійшому Митрополиту Київському і всієї України Епіфанію ікону Пресвятої Богородиці – «репліку» на старовинний бароковий образ із Полтавського краю, а також дві унікальні книги – фундаментальні праці, підготовані Центром дослідження історії Полтавщини, – «Релігія і церква» та «Тарас Шевченко і Полтавщина».
Завершилися урочистості концертом за участю творчих колективів Полтавського коледжу мистецтв ім. М. В. Лисенка. Звучали духовні піснеспіви, шедеври класичної музики. І кожен твір був напрочуд гармонійним продовженням запропонованих ведучою урочистої академії настанов Паїсія Величковського тим, хто прагне духовного вдосконалення і справжньої віри в Господа.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий