Борис Мартос  і «Правда про Крути»

Борис Мартос і «Правда про Крути»

З нагоди відзначення видатних подій української революції 1917–21 років – проголошення IV Універсалу Української Центральної Ради, Дня Соборності, а також бою під Крутами північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП) спільно з органами влади та освітніми і культурними установами провів на Полтавщині низку заходів.

Перший з них влаштували 20 січня у Полтавському університеті економіки і торгівлі (ПУЕТ). Вела захід професорка ПУЕТ Ірина Петренко. У стінах вишу відбулася зустріч з представником УІНП та упорядниками книг, присвячених діячу Української революції 1917–21 рр., видатному кооператору, уродженцю Полтавщини Борису Мартосу. Зокрема представили видання «Борис Мартос і кооперація: монографія» у 2 книгах; «Організація й модерація зібрань у праці Бориса Мартоса», «Теорія кооперації Бориса Мартоса», «Борис Мартос і його праця про ревізію». Книги видано торік у рамках відзначення 140-річчя Бориса Мартоса на державному рівні. Ці праці здобули II місце у номінації «Краща університетська книга» на конкурсі «Краща книга Полтавщини» 2019 року. Автори – упорядники книг професор Мирослав Аліман і ректор вишу професор Олексій Нестуля розповіли студентам – майбутнім економістам про ці книги і внесок Бориса Мартоса у становлення і розвиток вітчизняного кооперативного руху.
Олексій Нестуля поділився спогадами про маловідомі перипетії, пов’язані з встановленням пам’ятника Борису Мартосу поруч із центральним входом до ПУЕТ. Як з’ясувалося, тодішня міська влада не сприйняла ідею студентів і науковців ПУЕТ спорудити пам’ятник кооператору і діячу Української революції 1917–21 років, і лише наміри надати розголос «протверезили» деяких високопосадовців. Зрештою, попри прохолодне ставлення чиновників, пам’ятник Борису Мартосу урочисто відкрили у Полтаві 20 вересня 2007 року. Нині це – одне з найбільш помітних місць пам’яті Української революції у Полтаві.
Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар акцентував на внеску видатного полтавця в українське державотворення. «Дякую науковцям ПУЕТ за глибокі, потрібні наукові праці, які засвідчують знаковість Мартоса як економіста-кооператора. Водночас інститут прагне до створення не лише у науковому, але й у публічно-медійному просторі цілісних історичних портретів українських інтелектуалів кінця
19-го – початку 20-го століть».
Також Олег Пустовгар детально розповів студентам про статтю авторства Бориса Мартоса у діаспорній газеті «Свобода» «Правда про Крути» від 16 лютого 1968 року. «У ній Мартос постає як державний діяч, історик. Завдяки цій статті ми, сучасники, довідуємося важливі подробиці про перебіг бою під Крутами», – зазначив промовець.

Роман ПАНАСЕНКО.
м. Полтава.

Поділися:

Добавить комментарий