Ботулізм: причини і наслідки

Ботулізм: причини і наслідки

У червні цього року в нашій області зареєстровано два випадки ботулізму. Це тяжке харчове отруєння виникає внаслідок потрапляння з їжею в організм людини токсину бактерій ботулізму. Вживши забруднені цим токсином продукти, після інкубаційного періоду (триває від 2 годин до 10 діб), у людини з’являється нудота, блювання, розлад зору – «туман» чи сітка, подвоєння зображень (диплопія), затруднення ковтання, загальна слабкість, головний біль, запаморочення тощо. В таких випадках – і це найголовніше – необхідно звернутися до лікувально-профілактичного закладу, тому що єдиним способом лікування хворого є анатоксин проти ботулізму. Чим раніше буде введений цей рятівний препарат, тим більше гарантії на одужання. Важливо також терміново промити шлунок і кишківник лужним розчином.
Після епідеміологічного розслідування 2 випадків ботулізму встановлено, що на початку червня у місті Заводське Миргородського району мешканка цього містечка споживала суху засолену ставкову рибу «карась» власного виготовлення. Після чого у неї проявились характерні симптоми ботулізму, й вона у тяжкому стані потрапила до реанімації Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні. Завдяки зусиллям медиків її вдалося врятувати. Другий випадок трапився у середині червня в місті Кобеляки, де мешканець споживав м’ясну тушонку промислового виробництва, яка зберігалася вдома тривалий час і не відомо, де й коли була придбана. Перебіг хвороби був занадто тяжким, хворий знаходився в комі. Але завдяки величезним зусиллям медиків та ведення анатоксину проти ботулізму його вдалося врятувати.
За 5 місяців цього року в Україні від ботулізму вже постраждало 26 осіб, на жаль, двоє хворих померли. Летальні випадки були пов’язані із вживанням м’ясного паштету домашнього виготовлення та риби «тараньки», придбаної у місцях стихійної торгівлі, виготовленої в домашніх умовах.
Основна причина загострення ситуації із захворюваністю на ботулізм криється в недотриманні технології виробництва, умов зберігання та реалізації харчових продуктів.
Якщо, наприклад, ви відвідаєте Центральний ринок у Полтаві, то побачите там безліч різних порушень при продажу і зберіганні харчових продуктів у ці спекотні дні, коли температура повітря сягає +400С. У першу чергу це молочні, м’ясні продукти, яйця тощо. Шукаючи різні овочі і фрукти, ви обов’язково натрапите на немолодого чоловіка, який торгує безліччю різних рибних та інших консервів, підкреслюючи, що вони з Прибалтики. А недотримання температурного режиму при зберіганні та реалізації консервів є реальною загрозою ботулізму та інших харчових отруєнь. Безумовно, основна відповідальність за якість і безпечність покладається на виробників і реалізаторів харчових продуктів. Але чому ж власники ринку дозволяють порушувати правила реалізації продуктів? Крім того, в області є головне управління Держпродспоживслужби, структурні підрозділи якого також несуть відповідальність за безпеку харчових продуктів. Вони мали б бити на сполох, слідкувати за цими проблемами, які несуть ризик для здоров’я і життя людей. Чому вони не бачать цього? Відповідь є. Вони не працюють на упередження, а лише чекають повідомлення від медиків, коли хворий потрапить із ботулізмом чи іншим харчовим отруєнням до лікарні. Тобто вони щось зроблять, коли вдарить грім, але це занадто дорого коштуватиме, бо можемо втратити людину. Отже, із наведених прикладів бачимо, що в Держпродспоживслужбі не спрацьовує дієвий механізм контролю за безпекою харчових продуктів, що дуже важливо, особливо в цей період.
Враховуючи епідеміологічну ситуацію та беручи до уваги те, що настав сезон домашнього консервування різних продуктів, рекомендуємо дотримуватись суворих правил щодо профілактики харчових отруєнь, дотримання технологічної обробки продуктів харчування, їх зберігання та реалізації. Не вживайте в’яленої, копченої, солоної риби домашнього приготування, не готуйте м’ясних та грибних консервів; продуктів, щодо яких ви невпевнені, що вони зберігались або транспортувались належним чином. Не споживайте продуктів сумнівної якості та відмовтесь від придбання їх на стихійних ринках і будьте дуже уважними, купуючи продукти на офіційних ринках. Дбайте про якість і безпеку продуктів. Будьте уважними до свого раціону харчування, дбайте про своє здоров’я, а ще – всі разом вірьмо в перемогу над ворогом!

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ
України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент, член громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства».

Поділися:

Добавить комментарий