Бути чи не бути безкоштовній комунальній стоматології в Кременчуці?

Бути чи не бути безкоштовній комунальній стоматології в Кременчуці?

Кілька попередніх тижнів Кременчук лихоманило від звістки про оптимізацію комунальної стоматологічної галузі в рамках загальнодержавної медичної реформи і місцевого пілотного проекту. Таким чином міська влада окреслила намір закрити три комунальних стоматполіклініки і створити замість них міський стоматологічний центр на базі стоматполіклініки на вулиці Київській.

Що це має дати? На думку влади, – економію коштів міського бюджету для покращення якості стоматологічних послуг. Для кого? В першу чергу – для представників пільгових верств населення міста, тобто більш ніж 60 тисяч городян, які мають право на безоплатні стоматпослуги, а також для решти кременчужан, хто вирішить скористатися комунальними медичними послугами. Таких чимало – тисячі людей щомісяця.
На останній сесії Кременчуцької міської ради, що відбулася 11 жовтня, презентуючи комплексну Програму розвитку комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр» на 2018– 2021 роки, виконуючий обов’язки керівника управління охорони здоров’я міськвиконкому Максим Середа запевняв, що вже в наступному році для пільговиків, більше 50 тисяч із яких – пенсіонери, 18 різних процедур із базового переліку, окрім вартісних естетичних послуг, стануть повністю безкоштовними. Видатки на придбання медикаментів із 1 відсотка від загального обсягу видатків на комунальну міську стоматологію збільшаться до 25 відсотків, тобто до 3,5 мільйона гривень проти нинішніх 205 тисяч гривень. На думку Максима Середи, це стане можливим за рахунок скорочення витрат на оплату комунальних послуг (через реорганізацію стоматологічних закладів) і на зарплатний фонд.
У результаті закриття трьох стоматполіклінік, що знаходяться в різних мікрорайонах наддніпрянського міста, під скорочення потрапляє 138 співробітників цих медзакладів, у тому числі лікарі вищої категорії, медичні сестри, молодший медперсонал.
– Багато хто нині лікує зуби у приватних стоматкабінетах. А куди звертатися пацієнтові пенсійного віку, учасникові АТО, ветеранам, які мають право на безкоштовне стоматологічне обслуговування? Вони йдуть у комунальний стоматологічний заклад, бо там ціни на стоматпослуги значно дешевші. А ми прагнемо зробити так, щоб вони отримували ті самі послуги зовсім безкоштовно. Чому не могли це зробити 5 років тому чи зараз? Тому що ми утримуємо систему стоматзакладів, де обслуговується на чверть менше пацієнтів, ніж могло би бути. Тобто щодня кожне стоматологічне крісло простоює в середньому по 2 години, а з бюджету на це виділяються кошти, – наголосив у своєму виступі на сесії міської ради Максим Середа.
Він запевнив:
– Ми нічого не закриваємо – ми просто міняємо структуру. В кожному районі міста буде відкрите стоматологічне відділення. На правому березі таке відділення буде відкрите у приміщенні поліклініки «Правобережна». Там будуть працювати 4 лікарі-терапевти, 2 лікарі-ортопеди й 2 хірурги. Це компактне відділення цілком зможе задовольнити потреби мешканців мікрорайону в стоматологічних послугах, у тому числі й пільговиків. Комунальне відділення стоматології «Придніпровське» буде розміщене на першому поверсі КМП «Лікарня «Придніпровська». Це приміщення знаходиться за 50 метрів від зупинки громадського транспорту, тож люди з обмеженою мобільністю цілком зможуть туди дістатися. У мікрорайоні Молодіжний відділення комунальної стоматології розміститься в приміщенні консультативно-діагностичного центру КНМП «Лікарня інтенсивного лікування», тобто колишньої 4-ї поліклініки.
Згідно з планами реформування нинішні стоматполіклініки працюватимуть до 17 листопада цього року. А що буде далі, достеменно не відомо. Щоправда, Максим Середа запевнив і депутатів, і громадськість у тому, що замки на поліклініки в середині листопада ніхто не повісить, бо реформування – процес поступовий, а відкриття нових відділень на місцях відбудеться тільки після їхнього укомплектування. Однак він не уточнив, чи буде обладнання в нових відділеннях і міському стоматологічному центрі таким же новим, чи його перевезуть із реорганізованих поліклінік, і де, зрештою, лікуватимуть зуби кременчужани у період від закриття «старих» стоматполіклінік і до відкриття «нових» відділень.
Максим Середа пообіцяв, що звільнені приміщення реорганізованих стоматполіклінік залишаться в медичній сфері. Він також запевнив, що всім медичним працівникам працездатного віку, які підпадають під скорочення у зв’язку із реформуванням, буде запропоноване працевлаштування там, де є дефіцит кадрів, тобто в дитячу ургентну стоматологію (якої в Кременчуці наразі не існує!) чи міську дитячу стоматполіклініку, або перенавчання за професією згідно із рівнем кваліфікації. Але чи піде лікар вищої категорії після перенавчання на мінімальну зарплатню – питання риторичне.
Своє позитивне ставлення до реформування галузі комунальної стоматології в Кременчуці висловив і головний лікар Полтавського обласного центру стоматології Петро Скрипников в інтерв’ю для «Кременчуцьких новин». Зокрема він зазначив:
– У результаті реформування комунальної міської стоматології Кременчука доступність послуг буде та сама, лікарі фактично залишаються на своїх місцях. Оптимізація дасть суттєву економію бюджетних коштів, і їх міська влада не забере, а, навпаки, поверне на пільгове протезування зубів, на придбання ліків тощо.
А от низка депутатів Кременчуцької міської ради оптимізму чиновників щодо реформування комунальної стоматології в місті не поділяє. Так, депутат Оксана Піддубна продемонструвала списки із прізвищами й підписами кількох сотень кременчужан, які звернулися до депутатів міської ради із проханням не закривати стоматологічні поліклініки. Кілька її колег під час пленарного засідання озвучували пропозицію зняти із порядку денного питання, пов’язані з реорганізацією міських стоматполіклінік і відправити їх на доопрацювання для врахування інтересів і пацієнтів, і персоналу, пропонували провести громадські слухання, зрештою, дізнатися думку тих, для кого реформування проводиться. Але ні заклики вивчити ситуацію, ні нагадування голови профільної депутатської комісії Дениса Терещенка про рішення депутатського корпусу підтримати міськвиконкомівську ініціативу щодо здачі в оренду лікарняних харчоблоків за 1 гривню підприємцю (рішення про це з четвертої спроби було «протягнуте» на березневій сесії Кременчуцької міської ради), в результаті чого різко погіршилося харчування пацієнтів міських лікарень, не переконали народних обранців.
Після тривалих і емоційних дискусій депутати затвердили статут комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр», комплексну програму його розвитку на 2018–2021 роки й інші супутні документи.
Чи виграють від такого депутатського рішення пацієнти, дізнаємося вже незабаром. Але досвід попередніх кроків реформування медичної галузі Кременчука підказує, що далеко не всі обіцянки стають реальністю. Тож питання, бути чи не бути безкоштовній комунальній стоматології в Кременчуці, залишається відкритим і, на жаль, болючим.

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий