Днями на теренах Кобеляцької громади відбулася важлива аграрна подія: День поля. Її організаторами, за традицією, стали ПСПА «Урожай» та Інститут зернових культур НААН. З метою обміну досвідом, ознайомлення з новими технологіями обробітку грунту й гібридами кукурудзи та встановлення партнерських зв’язків з’їхалися аграрії не лише з Кобеляцької і сусідніх громад, а й із Кіровоградської, Чернігівської, Дніпропетровської, Донецької, Херсонської областей. Та перш ніж приступити до роботи, подякували ЗСУ за можливість тримати продовольчий фронт, хвилиною мовчання пом’янули тих, хто оберігає з небес…
Отже, майданчиком проведення Дня поля стала ПСПА «Урожай», створена в 1997 році. Беззмінним керівником є Василь Гордійко, досвідчений аграрій з активною життєвою позицією. Непростими були роки становлення, впровадження нових технологій, оновлення технічної бази, але Василь Макарович розумів, що треба рухатися вперед, розвиватися.
Один з напрямків, яким серйозно стали займатися, – насінництво. У 2004 році пройшли сертифікацію і отримали статус насіннєвого господарства. З часом реалізовували насіннєвий матеріал не тільки в Україні, а й за кордоном. Але через війну частину клієнтів було втрачено й знову на порядок денний постало питання пошуку ринків збуту насіння, в т. ч. на зовнішньому ринку. Знайшли в Молдові, Узбекистані.
Агрофірма власним коштом збудувала кукурудзо-калібрувальний завод, який відповідає європейським стандартам якості. У процесі модернізації встановлено лінію порційного протруювача насіння та збудовано міні-елеватор. Також завершено будівництво та запущено в роботу відділ приготування рідких добрив.
Чи не єдине, на що не можуть вплинути аграрії, це – погодні умови.
Справжнім випробуванням став 2024-й: неймовірна спека, відсутність опадів і вологи в грунті негативно позначилися на всіх культурах, а особливо – пізніх. Тож не дивно, що головною темою заходу стало питання: «Сучасні технології вирощування гібридів кукурудзи в зоні лісостепу України – зоні ризикованого землеробства, впровадження регенеративного землеробства відтворення родючості грунтів, технології приготування рідких добрив, технології виробництва насіння».
– Рік екстремальний, – констатував Василь Гордійко. – Відповідно, є можливість порівняти, як відреагували на ситуацію різні гібриди кукурудзи.
Не погодився з думкою господаря директор департаменту агропромислового розвитку ОВА Сергій Фролов:
– А коли умови були не складними? Згадайте, коли заливали дощі, на елеваторах відключали електроенергію, не знали, куди везти, де сушити зерно… До речі, на Полтавщині, як і раніше, кукурудзою засіяні найбільші площі.
Частина з них, без сумніву, – насіннєвим матеріалом, придбаним у ПСПА «Урожай». До речі, ділянки гібридизації займають 500 гектарів (четверту частину орендованих земель).
Директор ДУ Інститут зернових культур НААН Владислав Черчель розповів:
– Понад 20 років триває наша співпраця: ми розробляємо селекції, а «Урожай» доводить їх до кінцевого продукту. На сьогодні це наш селекційний підрозділ: на експериментальних ділянках вирощуються три селекційні гібриди. Окрім того, гібриди проходять екологічне випробування. На демоділянках теж вирощують вітчизняні гібриди, серед них такі гібриди, як ДН «НУР», який зареєстрований в Україні й Казахстані. За сприятливих умов його урожайність складає 12 т/га, він адаптований до стресових умов, витримує засуху й, будемо сподіватися, покаже хороший результат.
Учасники Дня поля на власні очі побачили, як гібриди відреагували на спекотне літо 2024 року. Ця інформація стане їм у нагоді, коли куплятимуть насіннєвий матеріал для наступного засіву.
І як тут не згадати одного з аграріїв, який голосно розмовляв по телефону, розповідав співрозмовнику, що приїхав на День поля, бо минулого року купляв у агрофірмі «Урожай» гібриди «Хотин» і «Моніка» і зібрав по 90–110 ц/га. А цієї весни послухав знайомого фермера й купив імпортні гібриди. По-перше, насіння виявилося значно дорожчим, а по-друге, немає що збирати: посіви згоріли… Це ще одне підтвердження правила, що від добра добра не шукають.
А ще господарі поділилися з гостями практичним досвідом впровадження регенеративного землеробства, що сприяє відтворенню родючості грунтів. Щоб реалізувати цей задум, придбали спеціальну техніку, висівають суміш покривних культур (гірчиця, фацелія, люпин, боби…), застосовують відповідну технологію, яка дозволяє запобігати перегріву грунту.
На завершальному етапі провели екскурсію кукурудзо-калібрувальним заводом, а представники компаній, які працюють в аграрному секторі, розповіли про свої послуги та запросили до співпраці.
І, як підсумок, прозвучали слова:
– День не минув безслідно. Приємно, що керівник з командою у цей складний час рухаються уперед у всіх питаннях землеробства й інших надихають. Треба думати, як і в себе впровадити їх досвід.
Наталя ПУЗИНА
Журналіст