CELLOVECHNO: творчість  без кордонів і меж

CELLOVECHNO: творчість без кордонів і меж

Наприкінці цьогорічного травня у музичне життя Полтави буквально увірвався молодий колектив CELLOVECHNOBAND – презентацією свого проєкту в полтавському арт-кафе «OpenKitchen». Згодом цей гурт номінувався на здобуття Шостої музичної премії Полтавщини у номінації «Відкриття року». Після цього проєкт вийшов на якісно новий рівень і потужно набирає обертів. Що ж це за колектив, які ідеї вкладає у свій проєкт і яку музику пропагує? Я спробувала з’ясувати, поспілкувавшись безпосередньо з музикантами – учасниками гурту.

Музика для всіх
Полтавський віолончеліст, фронтмен гурту Артем Кара має вищу музичну освіту. Набирався досвіду у видатної української скрипальки, викладачки Національної музичної академії України Мирослави Которович, працюючи під її керівництвом у київському інструментальному камерному ансамблі «Артехата». Гастролював з різними оркестрами як концертмейстер групи віолончелей: зокрема з Дніпропетровською філармонією – в Іспанії; з оркестром камерного оркестру НПУ імені М. П. Драгоманова – багатьма столицями Європи. Працював за контрактом у Китаї. Пишається тим, що здійснив свою заповітну мрію – зіграти у Берлінській філармонії: таки зіграв на її сцені із BerlinerCamerata.
– Ідея створити такий гурт виникла вже давно, – розповідає Артем. – Донедавна я виступав як сольний віолончеліст під «мінуси», і мені завжди хотілося грати все це наживо, з живими інструментами, під свої обробки, а не під чужі треки. Адже віолончеліст, який грає під «мінуси», – це нецікаво. Я розумів, що самотужки ніколи не сягну тієї вершини, яку можна підкорити, об’єднавшись з однодумцями. І взагалі, інструментальна музика, яка виконується наживо, посилює свій ефект у рази!
Тому запросив клавішника StefanLytvyn та барабанщика Сергія TheKidd, запропонував зробити спільний проєкт і презентувати його навесні.
***
Репертуар CELLOVECHNOBAND – це, перш за все, світові хіти популярної музики у власній академічній обробці. Чому саме такий напрямок? Існують стереотипи, що класична музика нудна і звичайним людям її не зрозуміти; що на струнно-смичкових інструментах виконують саме таку нудну музику. Тож музиканти молодого гурту ламають ці стереотипи і мають на меті розвивати музичні й творчі смаки своїх слухачів, глядачів. Їхня творчість – це перехідний місток від популярної до класичної музики.
Критерії відбору творів для виконання прості: щоб вони і самим виконавцям подобалися, і мали високі рейтинги та перегляди на YouTube й інших платформах; а ще потрібно моніторити, що зараз у тренді, шукати твори з цікавою, багатою мелодією, яка «заграє» новими барвами в інструментальній академічній обробці.
І все ж таки це не головна родзинка репертуару колективу. Незвичні обробки популярних хітів та їхнє креативне виконання – це лише спосіб знайти і привабити свого глядача, привчити його до власної музики. Адже гурт має авторський контент – створенням музики займається талановитий клавішник, він же композитор, саунд-продюсер колективу StefanLytvyn (Степан Литвин).
Степан – професійний музикант з вищою освітою, композитор, працював із провідними саунд-продюсерами країни. Має спільні проєкти з Романом Череновим («Morphom», саунд-продюсер Jamala та Олі Полякової), брав участь у проєктах із фіналістками «Голосу країни» Маргаритою Мелешко та Іванкою Червінською. Співпрацював з топовими артистами LaudVK, JerryHeil.
– Коли я почув звук віолончелі Артема, я зрозумів, що у недалекому майбутньому вона збиратиме стадіони, – упевнений Степан. – Адже знаю, як правильно оформити продукт, як зробити так, щоб тисячі людей у залі чи публіку на стадіоні просто розривало від емоцій. Коли я виконую свою роботу, то завжди – з широким розмахом. Щоб ви розуміли, композитор музику пише, а саунд-продюсер, тобто музичний директор, – красиво оформлює, контролює якість, починаючи від запису музикантів на студії і до випуску синґлу в світ. Від мене як від саунд-продюсера колективу залежить звучання нашого продукту – музики і реакція на неї глядача. Саунд-продюсер здатний почути те, чого не вловить навіть вухо музиканта. Музика у моєму розумінні – це ще й імпульс, і якщо його правильно подати, народ просто шаленітиме. І тільки у виконанні нашого колективу ви почуєте дійсно круту авторську музику, нові синґли, які також звучатимуть і на радіо.
***
Найповажніший за віком учасник проєкту – барабанщик-профі Сергій THEKIDD працював із багатьма естрадними зірками, зокрема з Ruslana та Geegun. Останній його гурт, з яким він виступав, – це «Artik&Asti». З ним він був дев’ять років: від моменту створення і до найвищого творчого злету колективу. Що ж привабило його у проєкті CELLOVECHNOBAND, зважаючи на його досвід?
– Мені завжди хотілося створити або бути частиною проєкту, в якому я можу повною мірою розкрити себе, – каже Kidd. – Адже я – музикант за покликанням, через свій інструмент я віддаю слухачам і глядачам колосальну енергію, а потім отримую цей довгоочікуваний фідбек, зворотній зв’язок, який надихає на підкорення нових музичних вершин.
Мені все життя, майже всюди, де я грав, говорили, щоб я був тихішим, що на сцені мене забагато… Тепер, нарешті, я в проєкті, де мене не просто не просять «поводитися тихіше на сцені», а, навпаки, радіють моїй експресії!
Вважаю, не так важливо, хто де вчився, адже в живому колективі ти вчишся заново. Ти повинен, у першу чергу, відчути той же вогонь в інших учасниках команди. Важливо бути «на одній хвилі» і багато працювати над собою та своєю грою. І я за багато років у шоу-бізнесі зрозумів, що це і є саме та формула успіху!
Подібну ідею я виношував давно, просто завжди бачив «картинку» в своїй уяві – як би мені хотілося. Та зараз просто настав час реалізувати її, тому що зустрів людей, чиї ідеї збіглися з моїми.
Звісно ж, ми повинні бути в курсі всіх новинок, їх люблять, і ми намагаємося радувати своїх слухачів. Але ж є світова класика; як, наприклад, Достоєвський у літературі, так і в музиці – свої хіти. Тож ми приділяємо велику увагу їм, нехай вони можуть бути вже віком, як ми самі, але нас люблять і молодь, і зрілого віку. Ми об’єднуємо покоління нашим звуком, а люди віддячують нам за це своєю увагою щоразу, як ми виступаємо. І для цього з нами працюють професіонали, ціла команда! Якщо робити все з душею, вірити у свою справу і багато для цього працювати, усе вийде круто!
***
У ході планування першого концерту з гуртом CELLOVECHNOBAND виникла ідея долучити до колективу струнний квартет для збагачення музики різними голосами. Звісно ж, першою своє тендітне, але міцне плече підставила Артемові його дружина Марія, теж професійна віолончелістка, яка разом із чоловіком об’їздила з гастролями всю Європу, а зараз працює у двох полтавських оркестрах.
Ще одна учасниця колективу – Світлана Мелешко, альтистка, неодноразова лауреатка, призерка всеукраїнських конкурсів. Має досвід роботи у симфонічних оркестрах, гастролювала за кордоном в складі «PrimeOrchestra», а також грала у спільному проєкті «Симфохіпхоп» з гуртом «Танок на майдані Конго».
У складі струнного квартету працюють і скрипальки Лідія Сінгіна та Мальвіна Джафарова, які теж мають великий досвід роботи соло та у складі оркестрів і ансамблів за кордоном і на вітчизняній сцені. Зокрема Лідія гастролювала та представляла нашу країну в Китаї GoldenHallHappyTheater, у складі симфонічного оркестру «UHSO». Мальвіна грала у Полтавському симфонічному оркестрі та філармонії, а також виступала за кордоном.
Усі дівчата мають вищу музичну освіту, тож у їхній професійності сумніватися не доводиться.
Як бачимо, CELLOVECHNO зібрав до свого складу кращих із кращих. Ці семеро музикантів і створюють нову форму та новий музичний синтаксис. Адже кожен учасник колективу має можливість викладатися на повну і показати все, на що здатен і що хоче. Тобто творчість – без кордонів і меж…

Чому саме – CELLOVECHNO?
Усе дуже просто. Назва колективу містить кілька значень. Перш за все «cello» [челло] – італійською означає «віолончель», солюючий інструмент гурту. Vechno – це назавжди. А разом – CELLOVECHNO, тобто – людяно. Взагалі CELLOVECHNO – це не тільки про музику. Це про людяність. Це про допомогу й підтримку слабких, особливо – дітей із малозабезпечених сімей, дітей-сиріт. Про те, щоб давати їм упевненість у собі, інвестувати у них сили й час. Адже діти – наше майбутнє, і воно має бути творчим, розвинутим і прогресивним, вважає фронтмен гурту Артем Кара:
– Взагалі CELLOVECHNO пропагує ідею: розкривати в людях їхній потенціал за допомогою музики, тому що музика – насправді дуже дієвий інструмент впливу на свідомість. Вона – не просто розвага, бо здатна бути ключовою зброєю у боротьбі за розвиток нашої культури і країни в цілому. А на культурі мають будуватися суспільство, нація.
Якось після нашого виступу до нас підійшла дівчина і промовила: «Я дуже вдячна, що ви зустрілися саме сьогодні на моєму шляху. Ваша музика – це ніби ковток свіжого повітря у суворих карантинних буднях. Я відчула, що ця музика щось змінила в мені, розбудила глибокі почуття і надихнула творити самій…» І тоді ми чітко усвідомили, чому займаємося цим. У нинішні непрості часи, коли здається, що перемагають депресія, безнадійність, ми даємо надію. Музика зцілює душу, тож ми за її допомогою не просто зцілюємо і даємо сили жити далі: ми надихаємо людину на розвиток, спонукаємо розкрити сповна свої можливості, вільно мислити, відкинувши всі загальноприйняті шаблони і стереотипи.
Звісно, сам-один я не здатен підняти таку брилу – просувати розвиток культури. Треба діяти командою. А ще – постійно робити добрі справи. Я як сольний віолончеліст завжди підтримував благодійні акції та проєкти, грав на багатьох заходах, зокрема від громадської організації «Полтава
ДАУН СИНДРОМ» тощо. Минулого року разом із волонтерами організував два благодійних концерти, кошти від яких передали на лікування дівчинки, хворої на лейкемію, та на придбання канцтоварів і шкільного приладдя для дітей із малозабезпечених сімей. Також грав на художній виставці робіт дітей з аутизмом. Узагалі я ніколи не відмовляв у підтримці полтавським художникам і вважаю, що творчі люди мають об’єднуватися, щоб разом піднімати культуру і творити добро. Наш колектив, наприклад, має намір у перспективі допомагати дитячим будинкам…
Якщо людина несе у собі заряд позитивної енергії, вона неодмінно розповсюдить його на тих, хто її оточує, – і так позитив поширюватиметься світом у геометричній прогресії. І навпаки – коли ми оточуємо себе здоровою і позитивною атмосферою, робимо добро для людей і самих себе, тоді створюємо всередині себе справжню внутрішню красу. То хто сказав, що музика не може творити дива? Послухайте її у виконанні CELLOVECHNOBAND – і неодмінно відчуєте потужний заряд позитиву та бажання змінити світ на краще.

Любов КОРОЛЮК
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий