Час подбати про безпечну зимівлю бджіл

Час подбати про безпечну зимівлю бджіл

Листопад – доволі неспокійний місяць як для пасічника, так і для його пасіки. Після жовтневого очисного обльоту вулики необхідно або розмістити в зимівнику, або підготувати до зимівлі надворі. Деякі бджолярі заносять їх у приміщення в жовтні, а дехто – в листопаді, коли вже настають стійкі морози (не менше –10°С).

Мої бджоли зимують у неопалюваному будиночку на присадибній ділянці. Загалом зимівля бджолосімей умовно ділиться на два періоди. Перший етап охоплює листопад, грудень і січень, коли в бджолосімей ще достатньо корму й вони поводяться більш-менш спокійно. Другий етап – лютий і аж до весняного потепління. Цей період є найбільш ризикованим для комах через непередбачуваність погоди, але пасічник може допомагати своїм комахам пережити його з мінімальними втратами або й зовсім без них.
На початку зимівлі комахи знаходяться в клубі на медових стільниках у нижній частині рамок. Звук, що вони видають, рівний, наче в добре організованого оркестру. Чим прохолодніше стає надворі в листопаді, тим менше бджоли виявляють свою активність. Коли ж трапляється тимчасове потепління до +8°С і вище, комахи ще можуть вилітати з вулика для очищення, але все рідше.
Бджолині гнізда до цього часу мають бути утеплені. В кінці місяця, коли вже стабілізуються середньодобові мінусові температури, бджолосім’ям, які зимуватимуть надворі, треба забезпечити додаткове утеплення вуликів за допомогою технічної тканини, повсті, рогожі, руберойду або накрити їх спеціально підготовленими утепленими коробками з фанери.
Загалом основне завдання утеплення вулика – уповільнити вплив зовнішніх температурних коливань і дати можливість бджолам утворити клуб на кормових стільниках із найменшими втратами. Зазвичай бджолиний клуб самостійно утворюється вже при температурі повітря назовні –3–4°С. Але в будь-якому випадку обов’язково утеплюйте дно вулика.
Найпростіше рішення для цього важливого завдання – поставити вулик на магазинну надставку або ящик, заповнений стружкою, соломою, мохом, сухими сосновими голками, пінопластом. Деревну тирсу при цьому краще не використовувати, позаяк вона швидко набирає вологу і замерзає.
У цей період відкритими можна залишати тільки нижні льотки (отвір не більше 2 см), зробивши їх недоступними для мишей і синиць. Наприкінці місяця у вуликах із верхнім льотком його слід відкрити, а нижній, навпаки, закрити. Бажано в цей час закласти зимуючим сім’ям по 1–2 кг канді (солодкого корму із меду, цукру і води) з додаванням соку алое, вітаміну В12, кобальту, настоянки хвої. Поживу можна покласти в целофановий пакетик, зробивши в ньому голкою кілька проколів. Комахи братимуть їжу в січні-лютому, коли піднімуться у верхню частину стільників. Це дуже надійний спосіб запобігання загибелі сімей через брак харчу, особливо якщо через холоди затримується виставлення бджіл навесні на точок. Завчасно заклавши корм у вулик, не доведеться турбувати комах у лютому, коли вони особливо вразливі. Крім того, під плівкою у вигляді крапельок збиратиметься вода, що буде дуже потрібна ранньою весною бджолам-годувальницям.
Сім’ї, які зимуватимуть у зимівнику, заносити в приміщення слід із закритими льотками. Коли бджоли заспокоються (через 1–2 години), треба буде зняти дашки і утеплювальні подушки. Замість них треба покласти шар сухого свіжого моху, заповнивши ним весь піддашник. Цей природний матеріал нормалізує вологість у вулику. Так, якщо там надто вогко, він вбиратиме в себе вологу, якщо ж надто сухо – він її, навпаки, віддаватиме.
Нижні льотки слід відкрити на 6–8 см, а верхні – повністю. Сильні й середні сім’ї краще розмістити внизу, слабкі – вище, попередньо поклавши на піддашник дві рейки. Надійніше буде поставити слабку сім’ю на сильну другим корпусом, розділивши їх широким шматком натуральної чистої мішковини. У слабких сімей нижній льоток необхідно відкрити на 2–3 см, а верхній – повністю закрити. Всі вулики повинні бути обладнані зимовими піддонами зі збільшеним підрамковим простором (100 мм) і металевими сітками для захисту від проникнення мишей всередину.
Загалом великий підрамковий простір доволі сильно впливає на регуляцію температури і вологості в гнізді бджіл під час зимівлі, й це обов’язково треба враховувати. Чим він більший, тим краща термоізоляція гнізда знизу. Чим вище знаходяться бджоли і чим більша поверхня порожніх стільників внизу, тим краще.
Через дві години після занесення вуликів у зимівник бджоли заспокоються і їх потрібно буде прослухати, щоб дізнатися стан сім’ї. Після цього комах краще не турбувати без великої потреби аж до лютого. У приміщенні зимівника має бути темно й тихо. Якщо ж раптом виникне потреба відвідати зимівник, бажано користуватися червоним світлом, а не звичайним денним. Зайшовши у приміщення, треба відкрити вентиляційні отвори і перевірити наявність тяги. Ці отвори необхідно заздалегідь закрити щільною решіткою для захисту від проникнення всередину мишей. Раджу порозкладати на килимки і піддони марлеві торбинки з деревним вугіллям. Воно добре вбирає вологу і гази. А от селікагель (пакетики із білими твердими кульками) краще не класти, бо ним можна отруїти бджіл.

Петро ВАСЮТА
Пасічник

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий