Чи дасть туристичний кластер поштовх  для розвитку туризму на Полтавщині

Чи дасть туристичний кластер поштовх для розвитку туризму на Полтавщині

У багатьох країнах світу за рахунок розвитку туристичної галузі активно створюються нові робочі місця, підтримується високий рівень життя населення, закладаються передумови для поліпшення платіжного балансу країни.
На Полтавщині, й зокрема в Кобеляцькому та сусідніх районах, існують усі умови для розвитку туристичної сфери: зручне географічне розташування, унікальне поєднання природно­рекреаційних ресурсів і культурно­історичної спадщини. Та, на жаль, туристичний потенціал поки що майже не розкрито.
Про перспективи у цій царині йшлося на семінарі­практикумі з питань активізації туризму та місцевого економічного розвитку на засадах міжмуніципального співробітництва. Захід відбувся на базі відпочинку «Берег», що в селі Світлогірське Кобеляцького району.

Шістнадцять громад об’єдналися навколо спільної мети

Організатори семінару-практикуму – обласна рада, обласна державна адміністрація, обласна Асоціація органів місцевого самоврядування, Кобеляцька районна рада, Кобеляцька райдержадміністрація, проект GiZ (співпраця з Німеччиною).
Участь у зібранні взяли голова облдержадміністрації Валерій Головко, голова обласної ради, голова обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Олександр Біленький, народний депутат України Андрій Река, радник Комітету Верховної Ради України, доктор наук з державного управління В’ячеслав Толкованов.
Важливим кроком для розвитку туристичного потенціалу Полтавщини стало підписання Меморандуму про співпрацю представниками 16 громад Кобеляцького, Новосанжарського, Решетилівського та Козельщинського районів.
Створення кластера (об’єднання споріднених за видом діяльності підприємств та організацій) допоможе покращити інфраструктурну мережу, підвищити якість туристичного сервісу, започаткувати нові маршрути та популяризувати існуючі, активізувати потік туристів.
В обласній Асоціації органів місцевого самоврядування переконані: якщо проект вдасться успішно реалізувати у межах чотирьох районів, то цей досвід буде поширюватися і на інших територіях області.
Увагу учасників семінару­практикуму відразу привернула виставка виробів народних умільців. На ній були представлені домоткані доріжки та вишиті наволочки, простирадла, картини, ікони. Вражали різноманіттям петриківський розпис, ляльки­мотанки.
Не можна було не звернути увагу на солом’яного бичка, що «привіз» на підводі борошно, чи на предмети побуту минувшини: коромисло з дерев’яними відрами, прядка, праник… Одним словом, усе те, що неодмінно зацікавить туриста, бо ж саме про привабливість Полтавщини й туристичний потенціал говорили на семінарі.

«Родзинки» для мандрівників

Інформацію про туристичні об’єкти Кобеляцького району учасникам семінару надав голова Кобеляцької районної ради Володимир Кішінський. За його словами, край може зацікавити туристів у кількох напрямах. Приміром, рекреаційний туризм: у районі є бази відпочинку «Берег», «Перлина», центр мануальної терапії (лікувально­оздоровчі послуги) і т. д. Інша перевага району – «родзинки» для шанувальників літератури і мистецтва: музей­садиба Олеся Гончара в слободі Сухій, світлиця Павла Загребельного в Солошиному, Кобеляцький районний музей літератури та мистецтва імені Олексія Кулика й ін.
Зацікавлять подорожі Кобеляцьким районом і краєзнавців, які вивчають сакральну спадщину нашого народу. Один із найстаріших храмів знаходиться у селі Григоро­Бригадирівка. Цікаву історію мають церковні споруди у Чорбівці, Марківці, Комендантівці, а також відремонтована в Перегонівці, збудовані в Дрижиній Греблі, Кобеляках.
Прихильникам зеленого туризму є чому подивуватися в Регіональному ландшафтному парку «Нижньоворсклянський», ботанічному заказнику «Драбинівка», біля Слинькової, Максютиної криниць…
У районі проводяться мистецько-культурні дійства, які полюбилися місцевим і приваблюють гостей, – «Зелене свято Гончарового дитинства» (музей­садиба Олеся Гончара); свято на Водохреща (база відпочинку «Берег»), Всеукраїнський фестиваль танцю «Козачок», свято Івана Купала.
Для тих, хто бажає, є можливість зайнятись полюванням чи риболовлею. Є умови для занять стендовою стрільбою (проводились не тільки районні, а й всеукраїнські змагання).

Особлива доля Поворскля

Кобеляцька районна рада теж постійно надає проекти для участі в обласних конкурсах. У 2018 році успішно захистили проект «Покращимо привабливість Кобеляцького краю шляхом розвитку сільського туризму». Про це докладно розповів начальник відділу нормативно­правового, інформаційно­аналітичного забезпечення діяльності ради та управління майном районної ради Анатолій Кучеренко.
Він нагадав, що територія сучасного району (зокрема Поворскля) має цікаву історію ще з часів становлення Київської Русі. Оскільки торговий шлях з Києва по Дніпру у Візантію був важким і небезпечним, у давні часи користувались альтернативним шляхом: Дніпро – Ворскла – Сіверський Донець – Дон – Крим.
У 2016 році Кобеляцька районна рада виборола перемогу в обласному конкурсі проектів. Проект «Створення еколого­натуралістичного парку як експериментально­дослідницького центру з метою розробки інноваційної моделі екологічної освіти та забезпечення умов реалізації екологічного туризму в Кобеляцькому районі» успішно реалізовано.
Це стало початком масштабної роботи на умовах співробітництва. Зараз розпочали реалізацію спільного проекту «Покращимо привабливість Кобеляцького краю шляхом розвитку сільського туризму» загальною вартістю 1 мільйон 200 тисяч гривень.

» І чужому научайтесь…»

Олександра ШЕРЕМЕТЬЄВА, голова Омельницької об’єднаної територіальної громади:
– Щоб реалізувати задум щодо створення кластера зеленого туризму, ми з’їздили в Закарпатську область. Побували багато де: від приватної сироварні до Синевіру. І коли повертались додому, то домовились, що зелений туризм буде в Недогарківській ОТГ.
Наступним кроком стала співпраця з навчальним закладом, який міг би надати методичну допомогу. На наше звернення відгукнувся Полтавський університет економіки і торгівлі.
Роботи багато, але варто цим займатись, бо вважається, що туристи – це додаткова можливість для заробляння коштів. Із власних спостережень знаємо, що на Закарпатті «на рівному місці» заробляють кошти: ми повернулись додому з порожніми гаманцями. Чому й нам не скористатись їхнім досвідом?
Віра КАЩЕНКО, голова Недогарківської об’єднаної територіальної громади:
– А ОТГ (Недогарківська, Омельницька, Піщанська, Пришибська) і Білецьківська сільська рада створили кластер зеленого туризму територіальних громад Кременчуцького краю на умовах міжмуніципального співробітництва. Першочергово працюємо над туристичними стежинами, видавництвом довідників.
На мою думку, важливо розуміти, що в Західній Україні практично немає робочих місць і люди повністю віддаються тому, що розвивають туризм. У нас все-таки на першому місці робота, а вже потім – інші заняття, зокрема й туризм.
Світлана ФЕДЕНКО, Семенівський район:
– Розробляємо нові туристичні напрями. Приміром, у нас є село Матвіївка, яке повністю зберегло свій етнографічний характер. Цікаво, що в цьому населеному пункті не було німців у роки окупації (1941–1943 рр.). Плануємо зробити маршрут «Село – живий музей».
Ольга КИРИЧКО, Гадяцький район:
– Питання розвитку міжмуніципального співробітництва є дуже актуальним: зараз на реєстрації в Мінрегіонбуді перебуває п’ять договорів, у тому числі й договір про спільний туризм.
Гадяцький край – історичний, з неповторною природою, помереженою річкою Псел. Тож не дивно, що тут створили парк «Гадяцький». А взагалі плани в нас амбіційні: зробити другий «Буковель», залучити до цієї роботи молодь, адже, на жаль, багато земляків нічого не знають про те, що в нас є.
***
Опісля теоретичної частини учасників семінару запросили в Регіональний ландшафтний парк «Нижньоворсклянський», де ознайомили з його роботою та провели екскурсію.

Наталія ПУЗИНА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий