З початку нинішнього року Україна почала поступово зменшувати кількість поліетилену у вільному обігу. І першими під умовні санкції потрапили поліетиленові пакети. Нещодавно народні депутати України зареєстрували законопроект, який покликаний обмежити використання пластику. Згідно з ним планується заборонити в магазинах застосовувати пластикові пакети, окрім біорозкладних та надлегких з товщиною стінки до 15 мікрон. Дана заборона має вступити в дію з 1 січня 2020-го. Упродовж цього часу виробникам та ритейлерам належить перелаштувати свою роботу відповідно до нових вимог. Також заборона не поширюється на ті продукти, для яких поліетилен є первинною упаковкою або необхідний для дотримання санітарних норм виробництва. А от видачу безкоштовних поліетиленових пакетів у супермаркетах законотворці хочуть заборонити вже зараз, ще до вступу в силу закону.
У країнах Європи альтернативою поліетилену давно стали текстильні сумки та мішки, паперові пакети для продуктів та біопакети. В Україні більшість супермаркетів не чекали, поки увійдуть в силу заборони, пропонують на вибір паперові пакети, екосумки з нетканого полотна. Окрім цього, з недавнього часу поліетиленові пакети почали приймати на повторну переробку в багатьох містах України, зокрема і в Полтаві. Екологічні активісти з ГО «Еколтава» інформують, що у місті нещодавно запрацювало кілька точок, які приймають поліетиленові пакети. Здати їх можна за адресами: вул. Європейська, 233; ринок «Сінний» (район старої автостанції), ринок 23 Вересня – від вул. Кондратюка, 7. Приймають стандартні цупкі поліетиленові пакети, тонкі «пакети-майки» білого, жовтого і рожевого кольорів та упаковки з хліба. Здавати їх можна лише у чистому вигляді вагою від 1 кг. Нагадаю, що минулого літа активісти вже проводили громадські акції по збору поліетиленових пакетів. Під час останньої акції, яка відбулася в жовтні минулого року, громадські екологи зібрали 24 мішки поліетилену. Їх відправили на повторну переробку до Харкова.
Полтавка Ірина розповіла, що вже близько року користується лише екотарою, коли скуповується у продуктових магазинах. На її думку, якби кожен житель міста діяв саме так, то вулиці були б чистішими. Окрім цього, зазначає Ірина, таким чином вдається економить сімейний бюджет, адже вартість поліетилену зростає в ціні з року в рік.
***
У минулому році львів’яни першими почали «прощатися» з зайвим поліетиленом. Згідно зі стратегією поводження з твердими побутовими відходами Zero Waste (Нуль відходів) заступник львівського міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко закликав містян переходити від одноразових пакетів на багаторазову тару. Разом з тим деякі країни світу вже давно заборонили використання поліетилену. Як розповіла голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, у Гонконзі не використовують поліетиленові пакети з 1992 року. Заборонені вони і в деяких країнах Індокитаю. У Данії вирішили вчинити інакше і запровадили безпрецедентно високий екологічний податок. Таким чином 90 відсотків мешканців цієї країни добровільно відмовилися від поліетилену. Фінляндія також жорстко обмежила використання пакетів з поліетилену і заміняє їх на паперову упаковку. А з початку цього року в Європейському Союзі була введена норма у 90 пакетів на рік для однієї людини.
Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”
Вам також може сподобатись
З притулку в українському селі – до родини у Фінляндію
Без політичних чвар, з тиром в укритті і власним РПГ: як громада на Полтавщині, попри війну, реалізує сміливі мирні проєкти
Вийшло у світ 9 число «Полтавської Петлюріани»
ВПО та учасники бойових дій можуть безкоштовно перевезти речі в межах України
МВС: У «Дії» можна буде отримати дозвіл на володіння зброєю