Чи можливо перемогти комунальних монополістів?

Чи можливо перемогти комунальних монополістів?

Досвід підказує, що зробити це надзвичайно важко. Але справа, яка нещодавно була розглянута в Апеляційному суді Полтавської області, доводить, що, маючи всі необхідні документи й розрахунки, перемогти все ж можна. Хоча боротися, можливо, доведеться роками. Сподіваємося, що публікація про перебіг цієї справи допоможе комусь у боротьбі за власні права.

Як утворилися шалені борги

Ще у квітні 2017 року до відділу “Диканське бюро правової допомоги” Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся місцевий житель, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що має статус ветерана війни – інваліда війни, з проханням захистити його права у спорі з Диканським комбінатом комунальних підприємств щодо стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання.
Як пояснив громадянин, він має у користуванні квартиру у смт Диканька, що підключена до системи централізованого опалення. Зазначену житлово-комунальну послугу в період опалювального сезону 2016–2017 років чоловік отримав, проте заплатити не зміг, адже суми, нараховані за послуги, були занадто високими. Громадянин повідомив, що сумнівається у правильності та законності здійснених комунальним підприємством розрахунків вартості послуги централізованого опалення, проте його звернення з цього приводу до відповідних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування не дали жодних результатів.
Диканський комбінат комунальних підприємств звернувся до суду з позовом до громадянина та членів його родини про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання у сумі 27568 грн 91 к. Також просив стягнути з відповідача судові витрати по справі у розмірі 1762 грн.
Представляти інтереси чоловіка було доручено начальнику відділу “Диканське бюро правової допомоги” Олександру Олійнику. Юрист встановив, що нарахування розміру плати за житлово-комунальну послугу здійснювалося з суттєвими порушеннями чинного законодавства, зокрема виконавцем було застосовано неналежний тариф та формулу обрахунку. Більше того, Диканський комбінат комунальних підприємств взагалі з 2014 року не має права виступати виконавцем житлово-комунальної послуги централізованого опалення, адже не є теплопостачальною організацією. В свою чергу, договір про надання населенню послуг з теплопостачання, на умови якого посилався позивач, втратив чинність з 1 січня 2006 року, адже не був приведений у відповідність до Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Оцінивши обставини справи та узгодивши з клієнтом правову позицію, юрист склав та подав низку процесуальних документів, а також здійснив представництво інтересів громадянина у суді.

Перша перемога

Рішенням Диканського районного суду Полтавської області від 29 січня 2018 року у справі № 529/1140/17 позов було задоволено частково. Суд узяв до уваги викладене та прийшов до висновку, що, виходячи з системного аналізу норм законодавства та матеріалів справи, визначення Диканського комбінату комунальних підприємств виконавцем послуг з централізованого опалення та нарахування цим підприємством плати за послугу з централізованого опалення відповідачам в опалювальний період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року було здійснено з порушенням вимог діючого законодавства.
Було встановлено, що Диканський ККП, не маючи передбаченого законом права бути виконавцем послуг з централізованого опалення, адже тепло вироблялося, транспортувалося і подавалося по мережі ПАТ «Укртрансгаз», яке є теплопостачальною організацією і відповідно до чинного законодавства має бути виконавцем вказаних послуг, все ж вчасно та належним чином надавав їх відповідачам, а відповідачі фактично користувалися цими послугами, від їх отримання не відмовлялися. З огляду на це суд дійшов висновку, що відповідачі повинні сплатити заборгованість за послуги з централізованого опалення, проте не прийняв до уваги розрахунки, надані позивачем, адже вони були виконані з порушенням законодавства.
Враховуючи те, що квартира, якою користувалися відповідачі, а також багатоквартирний будинок, в якому знаходиться ця квартира, не були обладнані під час опалювального сезону 2016–2017 років квартирними та будинковими приладами обліку використаного тепла, керуючись пунктом 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.06.2016 року № 1101, якою визначено тариф на централізоване опалення для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії у розмірі 44 грн 93 к. за 1 квадратний метр опалювальної площі за місяць, суд прийшов до висновку, що заборгованість клієнта становить 4969 грн 30 к. Зважаючи на те, що позивачем при подачі позову було сплачено судовий збір, а позовні вимоги задоволені частково, суд прийшов до висновку, що стягненню на його користь підлягають судові витрати у сумі 317 грн. 16 коп. З даним рішенням позивач не погодився та звернувся до суду апеляційної інстанції. Відповідачем також було подано апеляційну скаргу.

Розмір плати зменшено в 15 разів!

Постановою Апеляційного суду Полтавської області рішення суду першої інстанції у даній справі було змінене. Було визначено, що солідарному стягненню з відповідачів у рахунок відшкодування заборгованості за послуги централізованого опалення підлягає лише 1856 грн 71 к., а також 296 грн 90 к. судових витрат.
Колегія суддів погодилася з позицією представника відповідача, що суд першої інстанції правильно визначив характер правовідносин між сторонами, належним чином з’ясував обставини справи і зробив правильні висновки, проте під час здійснення розрахунку розміру заборгованості не застосував закон, що підлягає застосуванню, а саме п. 40 Правил надання послуг з централізованого опалення, що містить конкретну формулу розрахунку, а також не врахував, що громадянин частково здійснював оплату послуг.
Таким чином, завдяки наполегливості громадянина й кваліфікованим діям юриста Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги було не допущено стягнення заборгованості за житлово-комунальну послугу централізованого опалення у значно завищеному розмірі. Розмір плати було зменшено на 93,26%.

Ситуація схожа на казку

Але така, що доводить – свої права треба захищати. Навіть якщо на це підуть роки. Ніхто не зробить це за нас. А от безоплатну допомогу може надати держава. Як результат, у понад 95 відсотках справ, які розглядалися судами за участю юристів Другого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, рішення ухвалене на користь клієнтів центру.
Другий полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розпочав свою діяльність 1 липня 2015 року. Він обслуговує жителів міста Полтава, також до складу місцевого центру входять чотири бюро правової допомоги: Гадяцьке, Диканське, Зіньківське та Машівське, які розпочали свою діяльність 1 вересня 2016 року.
З моменту відкриття місцевого центру послугами скористалися понад 14 тисяч громадян, у 2018 році звернулося понад 4 тисячі осіб. У зв’язку зі зміною порядку призначення субсидій на сьогодні актуальним питанням у відвідувачів центру є питання визнання особи такою, що втратила право на користування житлом. Також громадяни звертаються з питаннями щодо успадкування майна, стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, непрацездатних батьків та на час навчання повнолітньої дитини. Крім того, звернення клієнтів центру стосуються розірвання шлюбу, поділу майна, оскарження дій і бездіяльності органів державної влади, поліції та інших органів.
Кожен громадянин може отримати правову інформацію, консультацію чи роз’яснення з правових питань, тобто безоплатну первинну правову допомогу, а також скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції України.
Крім того, категорії осіб, які визначені у ст. 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу”, можуть скористатися своїм правом на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо питання потребує вирішення у судовому порядку.
Другий полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел.
56-02-88. Додаткову інформацію можна отримати за єдиним номером безоплатної правової допомоги в Україні – 0 800 213 103.

За матеріалами Другого полтавського місцевого центру
з надання безоплатної вторинної правової допомоги
підготував Андрій СОВА.

Поділися:

Добавить комментарий