Чи стане 20 січня початком кінця безкоштовного телебачення?

Чи стане 20 січня початком кінця безкоштовного телебачення?

«Шановна редакція!
На екранах наших телевізорів періодично з’являється повідомлення: «Зверніться до свого телеоператора, бо з 20 січня 2020 року залишитеся без улюблених телеканалів». Я так і зробив. Мені пояснили, що українські телеканали будуть закодовані і буде введено абонентську плату.
В подальшому, щоб дивитися українські телеканали, потрібно купити новий тюнер за 1100 гривень і щомісячно платити абонентську плату (40 гривень). Прошу вас, щоб на сторінках «Зорі Полтавщини» ви розповіли, чи відповідає це дійсності і яких каналів це буде стосуватися.
Я вважаю, що це наступ на засоби масової інформації, а також на нас, пенсіонерів, для яких важлива кожна гривня. Для багатьох із нас телевізор є єдиним вікном у світ.
Вихід буде один – дивитися російські телеканали, слухати Путіна, Лаврова, мабуть, так буде дешевше для нас і українського бюджету. Тільки невідомо, чим це закінчиться в майбутньому. Ідеологія має велику силу, недооцінювати її не можна».
Микола Григорович, м. Карлівка. (Рукописне звернення друкуємо повністю з невеликими стилістичними правками, оригінал знаходиться в архіві редакції).
Ось такого листа ми отримали наприкінці 2019 року. Одразу хочемо заспокоїти всіх читачів, які користуються тюнерами Т2 та послугами кабельного телебачення, – вони можуть не хвилюватися. Ці нововведення їх не стосуватимуться, витрачати зайві кошти не доведеться. Поки що… Але про це трохи нижче.

Що відбувається, і на кого це вплине

Вибір, що робити надалі, щоб не залишитися без улюблених телевізійних передач, серіалів та фільмів, постане лише перед тими телеглядачами, які користуються послугами супутникового телебачення, тобто мають так звані супутникові «тарілки». Відверто кажучи, розмови про те, що «супутник» закодують, йшли вже дуже давно. Орієнтовні терміни (коли мало відбутися кодування) неодноразово оголошували і скасовували. Але цього разу, схоже, все й насправді серйозно. 20 січня 2020 року дійсно може стати початком кінця безкоштовного українського телебачення. Хоча, за великим рахунком, процес перетворення телесигналу у «дзвінку монету» розпочався одразу з появою на наших теренах компаній, що надають послуги кабельного телебачення. Більшість мешканців міст вже давно сплачують із власного гаманця (і ціни безупинно зростають) за можливість переглядати програми певної кількості телеканалів, залежно від обраного пакета. Донедавна у споживача телепродукції був досить широкий вибір альтернативного і відносно безкоштовного отримання телесигналу – від придбання тюнера Т2, що дає можливість переглядати зафіксовані 32 українські телеканали, до супутникових «тарілок» з відповідними тюнерами, за допомогою яких кількість каналів з усього світу можна було обирати самостійно, і вона збільшувалася в рази, в залежності від відповідного обладнання. Один раз придбав – і надалі жодної тобі оплати. Та більшість сільських пенсіонерів «по старинці» користувалися звичайними антенами, які забезпечували прийом аналогового сигналу і передивлялися лише провідні українські телеканали. Але не так давно аналоговий сигнал було відключено (за певними винятками – там, де користування тюнерами Т2 було неможливим з технічних причин, та в регіонах, які межують з РФ та окупованими територіями). Дату цієї події анонсували і також неодноразово відкладали протягом багатьох років, ще з довоєнної пори. Свого часу ще навесні 2012 року держава навіть збиралася забезпечити всіх пенсіонерів певних категорій та інших незахищених громадян безкоштовними тюнерами Т2, дехто їх навіть отримав, й на цьому гарно пропіарилася тодішня влада. Але більшість громадян, очікуючи відключення, виходили з ситуації самотужки, купуючи або тюнер Т2, або ж супутникову «тарілку». До речі, наприкінці минулого року було вчергове відтерміновано остаточне відключення «аналога» по всій території України. 12 грудня 2019 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення погодила проект постанови Кабінету Міністрів «Про внесення зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України», розроблений адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Нею передбачено, що термін використання в Україні аналогового сигналу для окремих категорій мовників продовжать до 30 червня 2020 року (а не так, як раніше, – до 31 грудня 2019 року).
Відповідальний секретар Національної ради з питань ТБ і РМ Олександр Ільяшенко зауважив, що до цієї дати використовуватимуть аналоговий стандарт ті мовники, які працюють на територіях, що межують з Російською Федерацією, – на півночі країни і в Херсонській області, на лінії розмежування і тимчасово окупованих територіях,
а також місцеві телерадіокомпанії, які досі не мають ліцензії на мовлення у цифрових мультиплексах.
Але більшість українців аналоговим сигналом вже не користуються. За підрахунками фахівців, кількість тих, хто не мав можливості підключитися до кабельного ТБ (а це переважно мешканці сільської місцевості, містяни здебільшого обрали саме «кабель») і перейшов на Т2 і «тарілки», співставна. Хтось вирішив зекономити (найдешевші тюнери Т2 можна було придбати за 300–400 гривень) і отримувати безкоштовно сигнал 32 каналів, хтось витратився більше і придбав супутникові системи, які коштують значно дорожче, але й приймають більше каналів і на вибір. Ось саме вони першими «потрапляють під роздачу».

Вимога часу чи серйозний «прокол»?

Ще наприкінці літа минулого року були оприлюднені прогнозні показники щодо дій телеглядачів після кодування сигналу. Так, відповідно до розрахунків однієї з медіа-груп більше мільйона з майже 4,5 мільйона нинішніх абонентів безкоштовного супутникового ТБ почнуть користуватися цифровим ефірним ТБ «Зеонбуд» (Т2), близько 800 тисяч перейдуть на кабельне ТБ, більше 600 тисяч продовжать дивитися супутникове ТБ, та вже без пакета з українських каналів, які буде закодовано. Приблизно такі ж сегменти глядачів намагатимуться скористатися «допомогою» «піратів», що неодмінно запропонують свої послуги, як це відбувається за будь-якого кодування, або ж взагалі почнуть дивитися телебачення через Інтернет (IPTV/ OTT). І лише трохи менше 600 тисяч вирішать стати платними абонентами супутникового телебачення.
Незважаючи на це, відмовлятися від кодування потужні медіа-групи наміру не мають. Отже, фінансовий зиск від цього, безумовно, очікується, з інших міркувань, «городити город» ніхто б не став. «Артпідготовка» розпочалася ще з листопада минулого року. «4 листопада 2019 року на основних телеканалах StarLightMedia, 1+1 media, InterMediaGroup і «Медіа Групи Україна» стартували блекаути – короткочасні маятникові відключення супутникового сигналу. В цей час трансляцію зображення програм телеканалів було повністю закрито чорною плашкою, яка повідомляє про кодування 20 січня
2020-го. Звуковий супровід ефіру телеканалу при цьому залишається. Блекаути необхідні для інформування абонентів безкоштовного супутникового телебачення про те, що кодування сигналу 20 січня 2020-го неминуче», – повідомляла тоді «Телекритика». Про неминучість відключення аналогового телебачення, особливо в розрізі згаданого вище рішення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, попереджали і медіа-групи. Зокрема на офіційній сторінці однієї з них зазначалося: «Звертаємо вашу увагу на те, що це відтермінування [відключення аналогового телебачення] жодним чином не пов’язане з датою кодування супутникового сигналу провідних українських телеканалів! Кодування супутникового сигналу відбудеться, як і заплановано, у січні 2020 року… Тож не баріться із підготовкою до кодування та залишайтесь із нами».
Ні для кого не секрет, що в усьому світі більшість супутникових телеканалів закодовано. Послуги телебачення – це величезний за обсягами ринок, і, як на будь-якому ринку, кожен намагається отримати прибуток і розраховує, що він буде великим. Всім, хто слідкує за цією галуззю, давно було зрозуміло, що умовний «День Х» для України рано чи пізно неминуче настане, це справді – вимога часу. Нічого безкоштовного в цьому світі не буває, а відтермінування відбувалися, ймовірно, тому, що між потужними гравцями не було згоди стосовно оцінки ризиків, пов’язаних з відтоком користувачів, а, як зазначалося вище, він очікувався досить потужним. Та, врешті-решт, схоже, що бізнес-групи узгодили всі питання, пов’язані в тому числі й зі змінами на ринку реклами. Чи правильними були розрахунки й отриманий прибуток компенсує неминучі втрати, чи у кінцевому підсумку великого зиску власники медіа-груп не матимуть, покаже час. Інша річ – питання загальнодержавної інформаційної безпеки, бо, як свідчать ті ж розрахунки, ще понад 600 тисяч власників супутникових «тарілок» обходитимуться без частини українського телевізійно-інформаційного контенту при тому, що російські пропагандистські канали у них залишаться. Низка експертів наголошують, що більшість українських інформаційних каналів не будуть закодовані, а кількість російських теж зменшується через аналогічне кодування, що відбувається у Росії, але цілком зрозуміло, що повністю кодувати свій пропагандистський контент росіяни не будуть. Тож певний ризик збільшення «зомбовпливу» недооцінювати не варто. І, на думку інших експертів, це може бути великим «проколом» у державній політиці інформаційної безпеки.

«День Х» вже близько

Тож що станеться 20 січня? Як вже зазначалося, ті, хто користується кабельним ТБ, тюнерами Т2 (цифрове ефірне мовлення, ОТТ і IPTV (інтернет-телебачення), взагалі нічого не помітять. До речі, «Зеонбуд» (Т2), як повідомляла та ж «Телекритика», вже «закодував супутникові сигнали 24 із 28 телеканалів, які він транслює в загальнонаціональній ефірній цифровій мережі. Мова йде про так званий технічний супутниковий сигнал «Зеонбуду» – він йшов у відкритому вигляді… Провайдеру цей сигнал необхідний для доставки телевізійного сигналу каналів від своєї головної станції у Києві до станцій наземного ефірного мовлення (таких у провайдера більш ніж 140 в Україні). Таким чином, закодованими стали канали трьох із чотирьох мультиплексів «Зеонбуду»… На користувачів ефірного цифрового телебачення таке кодування не впливає – вони зможуть і надалі вільно приймати сигнал телеканалів. Міняти свої тюнери цифрового ефірного телебачення не потрібно… Кодування транспортного потоку «Зеонбуду» блокує можливість використання цього сигналу з піратською метою. В іншому випадку загальне кодування каналів телегруп, заплановане на 20 січня, без кодування транспортного потоку не мало б змісту». Мабуть, 99 відсотків телеглядачів про це кодування навіть не здогадувалися. А власники тюнерів Т2 й справді без жодних проблем продовжують користуватися ними, переглядаючи програми всіх 32 телеканалів, що входять у пакет. Інша справа, чи не захоче колись і «Зеонбуд» закодувати свій сигнал, зробивши більшість каналів платними, або знайти привід для заміни тюнерів у всіх користувачів? Це питання час від часу виринає на поверхню то у зв’язку із ліцензуванням компанії, то із планами створення державного Т2 провайдера. Як буде далі – покаже час, єдине, про що можна говорити (звичайно, у випадку відсутності форс-мажорних обставин), – 2020 рік не має стати «часом Х» для користувачів Т2.
А от власники супутникових «тарілок» (якщо всі обіцянки медіа-груп будуть виконані і кодування супутникового сигналу 20 січня таки відбудеться) будуть позбавлені можливості дивитися такі канали: 1+1, 2+2, ТЕТ, ПЛЮСПЛЮС, УНІАН ТБ, Бігуді, СТБ, ІСТV, Новий канал, М1, М2, Оце, Інтер, НТН, К1, К2, Мега, Піксель, Zoom, Enter-фільм, Україна, НЛО-ТV, Індіго-ТV.
Фахівці радять перед тим, як зробити остаточний вибір, купувати новий тюнер для перегляду закодованих українських каналів (він, до речі, повинен мати обов’язкове маркування УТБ), обрати ефірне мовлення, (Т2) чи кабельне телебачення, або ж інтернет-телебачення (ОТТ/IPTV), упевнитися, що супутник є не єдиним способом перегляду телевізійних програм через якість Інтернету, місцезнаходження оселі й навколишнього рельєфу. Також не зайвим буде прорахувати всі витрати, які доведеться зазнати, обираючи будь-який варіант.
Тож хоча зміни 20 січня цього року (якщо це станеться) відбудуться далеко не для всіх українських телеглядачів, а швидше для меншої його частини, певна тенденція проглядається. Відомий вислів про те, що безкоштовний сир буває лише в мишоловці, якою по суті і є телебачення, набуває нового змісту. «Сир» теж буде за гроші! Щонайменше у ще одному сегменті українського телевізійного простору. А з часом, цілком можливо, дочекаємося і глобального «Дня Х»…

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.
При роботі над статтею використано матеріали відкритих інтернет-джерел.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий