огурцы

огурцы

Чого не вистачає тепличним огіркам?

“Довго збиралися встановити на своїй присадибній ділянці теплицю і ось цього року нарешті зробили це. Вирішили вирощувати огірки, щоб не залежати від погодних примх. Заготовили грунтосуміш, посіяли в пластикові стаканчики насіння. Сходи дало дружні, така гарна розсада була!.. А потім поступово вона почала чахнути, листя побіліло. З лупою обстежили кілька уражених листочків – не знайшли жодного шкідника. Не знаємо, що робити. Можливо, хтось із фахівців підкаже?..”
Катерина ШЕВЧЕНКО.
м. Полтава.

На запитання читача відповідає агроном Марія ПРИХОДЬКО:
– Азот, калій, фосфор – макроелементи, нестача яких може ослаблювати огіркові рослини, спричиняти хвороби, різке зниження врожайності. Азот, приміром, «відповідає» за ріст зелені, тобто листя, стебел, фосфор стимулює коренетворення, а калій – плодоношення.
Проте рослини можуть хворіти й через дефіцит таких елементів, як кальцій, магній, бор. Якщо земля, на якій вони ростуть, родюча, огіркам вистачає поживи, проте з часом вона вимивається й бідніє, тож виникає необхідність поповнювати запаси корисних речовин для підтримки здоров’я й родючості огіркової грядки.
Щоб визначити, якого саме елемента у даний момент не вистачає огіркам, необхідно уважно оглянути кущі. Так, при нестачі азоту листя жовтіє, стає млявим і обпадає. Кінчики плодів видовжуються, плодоніжки товстішають, огудиння стає надто тонким.
Дефіцит калію характеризується пожовтінням листя з боків у вигляді облямівки. Плоди перетворюються на потворні “гачки” або набувають форми лампочок. У цьому випадку необхідно підгодувати огірки калійним добривом, наприклад, попелом.
Занадто тонке стебло в огірків – головна ознака нестачі фосфору, разом із набуттям листям фіолетового відтінку. Через цю проблему дуже погано зав’язується нова зав’язь, і врожай різко падає. Цікаво, що надлишку фосфору в огірків не буває, тож фосфоровмісні добрива завжди доречні.
Відмирання нижніх кінчиків листя – це ознака нестачі кальцію. А от коли рослинам не вистачає бору, листочки починають сохнути й скручуватися. Загалом якщо правильно визначити, якого саме елемента не вистачає рослинам, проблему можна швидко вирішити шляхом підбору необхідного добрива і не втратити урожай.
Сечовина (карбамід) є найвідомішим представником азотних добрив. Продається в будь-якому магазині для дачників, являє собою добриво у вигляді білих гранул. Дуже добре розчиняється у воді. Це – доволі концентроване добриво. Зміст азоту в ньому може досягати 50%. До того ж коштує карбамід дуже недорого, тож дозволити собі його може кожен городник.
Підживлювати огірки сечовиною рекомендується на початку росту, коли рослини активно нарощують зелену масу, і для цього потрібно багато азоту. Її можна застосовувати в гранульованому вигляді під час весняного перекопування грунту з розрахунку 5–10 г речовини на 1 м2 ділянки, заробляючи добриво на глибину до 10 см. Для приготування рідкого розчину сечовини 25 г добрива розчиняємо в 10 л води і рясно поливаємо ним огірки, повторюючи процедуру 2–3 рази протягом вегетації. Уперше це робимо відразу після того, як на рослинах утвориться 2–3 справжніх листочки. Друга підгодівля – під час цвітіння, перед плодоношенням. А третє підживлення рекомендується робити наприкінці періоду плодоношення, аби трохи подовжити його.
Дуже ефективне позакореневе підживлення карбамідом. Розчином для кореневого внесення можна обробити кущі з пульверизатора. Зелені органи рослин швидше всмоктують поживні речовини, ніж коріння. Тож якщо ви помітили ознаки нестачі азоту, відразу ж підживіть рослини сечовиною “по листю”. Робити це можна в комплексі з такими добривами, як амофос, нітрофоска.
При застосуванні азотних добрив треба особливо ретельно дотримуватися норми, адже азот при його накопиченні здатний утворювати нітрати й тим самим спричинити отруєння.
Аміачна селітра – це азотовмісне добриво. Вона являє собою жовтувато-білі гранули, що добре розчиняються у воді. У ній – до 25–35% азоту і до 14% сірки. Найефективніша вона у розчинному вигляді (10–25 г на 10 л води). Після підживлення нею рослини слід рясно полити. Під весняне перекопування грунту селітру вносять із розрахунку 15–20 г на 1 м2. Обов’язково поглибте гранули на 5–7 сантиметрів. Щоб довести кількість азоту в огіркових рослинах до необхідної концентрації, їх слід підживлювати або сечовиною, або аміачною селітрою.
Найкраще застосовувати калійну сіль на піщаних, супіщаних і торф’яних ґрунтах. Саме в таких грунтах спостерігається нестача калію.
Восени під час перекопування ділянки під огіркову грядку землю необхідно підживити калійною сіллю. На 1 квадратний метр вноситься від 30 до 40 грамів добрива. До речі, його краще поєднувати із суперфосфатом (така сама кількість).
Борну кислоту слід застосовувати під час утворення бутонів і формування зав’язі позакоренево, тобто по листю у вигляді водного розчину.
Щоб не морочитися із строками підживлення огірків і не бігати щоразу в магазин за поживою, можна придбати й час від часу застосовувати таке комплексне добриво, як нітрофоска. В ньому оптимально збалансований вміст калію, фосфору й азоту, й воно дуже добре себе зарекомендувало саме на тепличних огірках. Норма внесення – 30 г добрива на 1 м2 безпосередньо перед висаджуванням рослин у грунт.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий