Чоловіче здоров’я: як протистояти хворобам серця і судин

– Про стан серцево-судинної системи чоловікам треба починати піклуватися років на 10–15 раніше, ніж жінкам, – пояснює Лілія Погребняк, лікар-кардіолог 4-ї міської клінічної лікарні Полтави. – Бо рівень статевих гормонів – андрогенів – у них починає знижуватися вже після 40 років. Нестача чоловічих статевих гормонів може підштовхнути розвиток атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Якщо хочете зберегти здоровими серце й судини, доведеться боротися зі шкідливими звичками, постійно рухатися, уникати стресів. З мого досвіду чоловіки частіше звертаються до лікаря й охочіше обстежуються, бо мають нижчий больовий поріг. На загрудинний біль реагують швидше. Своєчасне стентування допоможе відновити кровопостачання враженої ділянки.
Гіпертонія у 70 відсотках випадків починається з головного болю в потиличній ділянці. З’являється шум у вухах, падає працездатність. Задача сімейного лікаря – за шкалою SCORE (сумарного серцевого ризику з урахуванням віку, статі, шкідливих звичок, рівня холестерину, наявності цукрового діабету) спрогнозувати у пацієнта можливість інсульту чи інфаркту протягом найближчих 10 років. Призначається ліпідограма – аналіз крові на холестерин. Завдяки співпраці зі Світовим банком цей та інші аналізи для пацієнтів з ішемічною хворобою серця, гіпертензією безкоштовні.
Лікар-кардіолог Полтавського обласного центру екстреної медичної допомоги Любомир Ткач говорить, що інфаркт у першій половині життя вражає чоловіків у чотири рази частіше, ніж жінок.
– На жаль, половина хворих на гіпертонію не знають, що вони хворі, половина тих, що знають, не лікуються, а половина тих, що лікуються, роблять це неправильно, – пояснює Любомир Іванович. – Правильне лікування – це, дотримуючись здорового способу життя та рекомендацій лікаря, досягти рівня артеріального тиску менше 140 на 90 міліметрів ртутного стовпчика. Надмірна кількість та калорійність їжі, надлишок цукру та солі, нестача фруктів та овочів у раціоні здатні викликати серцево-судинну катастрофу, онкологію, цукровий діабет. Шкідливий для стінок судин тютюновий дим спричиняє згущення крові у кілька разів і, як наслідок, кисневий голод та підвищення артеріального тиску. Відмова ж від паління наполовину знижує ризик смерті через хвороби серця і судин. Людині щодня потрібні помірні фізичні навантаження: ходьба, біг, плавання чи рухливі ігри протягом 30–45 хвилин на день.
Запорукою здоров’я та довголіття лікар вважає раціональне харчування і рухову активність. Він радить не солити їжу, не смажити на сковороді – запікати або готувати на парі. Спрагу при схильності до підвищеного тиску або ознаках застою серцевої діяльності краще тамувати не водою, а скибкою лимона чи кислим яблуком. І жодних солодких напоїв із супермаркету!

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий