Чому дитина ламає іграшки,  і що з цим робити?

Чому дитина ламає іграшки, і що з цим робити?

“Як тобі не соромно! Тільки вчора купили нову машинку, а ти її вже зламав!” – такі слова від батьків нерідко доводиться вислуховувати багатьом дітям. При цьому малюки часто не відчувають очікуваного сорому, а батьки не розуміють, що відбувається з їхніми дітьми.
Чому, не встигнувши отримати жадану іграшку, дитина так прагне її зламати?
Як пояснюють дитячі психологи, справа часто не в розбещеності дитини і не в тому, що вона “не вміє цінувати речі”. Зазвичай діти “розправляються” з іграшками з кількох причин.
• З цікавості: можливо, у дитини сильно розвинений дослідницький інтерес і її більше турбує не форма, а зміст: те, як влаштований предмет, з чого зроблений. Саме тому маленькі дослідники отримують задоволення не від загальноприйнятого поводження з іграшкою, а від її “розкриття”.
Якщо ваша дитина – дослідник, не купуйте дорогих іграшок, нехай грається конструкторами з великих деталей. Разом їх збирайте і розбирайте. Купіть енциклопедію з ілюстраціями процесів складання різних механізмів. Років з чотирьох можна вже повести дитину у музей, де виставлена техніка.
• Через обдурені очікування: дитина хотіла одну іграшку, а отримала іншу. Перед тим, як купити дитині подарунок, проаналізуйте, що могло б зацікавити її. До речі, ви без зусиль визначите інтереси сина чи доньки, поспостерігавши за ними.
• Через брак спілкування: дитина ламає іграшки, щоб отримати додаткову порцію уваги батьків. Особливо часто це трапляється в сім’ях, де з’явилася друга чи третя дитина і старшій почало здаватися, що маля відбирає у неї любов дорослих.
У цьому випадку ламання іграшок означає: мені нічого не потрібно, якщо батьки не хочуть зі мною спілкуватися. Щоб залагодити конфлікт, намагайтеся розподіляти увагу так, щоб її вистачало на всіх.
• З прагнення наслідувати дорослих: дитина бачить, як батьки поводяться з різними предметами, і хоче, щоб у неї виходило так само добре. Допоможіть опанувати цю справу, купивши кілька механічних іграшок.
• Через те, що іграшка призначена іншому: до пори не варто показувати малюку іграшки, куплені як дарунок іншим дітям. Поки дитина мала, вона не розуміє, що в світі є речі, які належать не їй. Саме тому може розсердитися, образитися і навіть зіпсувати річ, куплену іншому.
• З-за того, що батьки занадто активно вчать, як гратися з новою річчю: не витрачайте час на те, щоб навчити дитину елементарним речам: сина – запускати машинку, а дочку – одягати ляльку. В знак протесту дитина може зламати іграшку, а після того, як річ втратить привабливість, буде гратись, як їй подобається.
• З бажання перевірити батьків “на міцність”: нібито випадково дитина ламає іграшку, повідомляє дорослим, як вона їй подобалася, і просить купити нову.
Якщо ви не підете у неї на поводі і знайдете інший вихід із ситуації (полагодите, “вилікуєте”, придумаєте для предмета нову функцію), спроба буде приречена на провал. Якщо поступитеся – ситуація повториться знову.
• Через роздратування: прийшли гості, подарували іграшку, а дитина її зламала. Іноді батьки, готуючись прийняти гостей, перевантажують малюка надмірними вимогами і настановами. В результаті пік емоцій припадає на найбільш непідходящий момент, і дитина починає “мстити” новій, ні в чому не винній іграшці.
Не треба впадати в паніку, якщо малюк зламав іграшку, цей етап проходить кожна дитина. Просто, побачивши зламану річ, відволікайте дитину або пропонуйте придумати, як її полагодити. Це буде своєрідною грою для розвитку мислення. Крім того, при покупці іграшок зверніть увагу на їхню якість, вони можуть зламатися і без участі дитини.

Ельвіна МАСЛОВСЬКА,
психолог Полтавської обласної бібліотеки для дітей
імені Панаса Мирного.

Поділися:

Добавить комментарий