Чому на вікнах утворюється  конденсат і як із цим боротися?

Чому на вікнах утворюється конденсат і як із цим боротися?

У зимку в багатьох помешканнях на вікнах з’являється волога. Іноді стекла лише злегка мокріють, а іноді вологи так багато, що краплі стікають і утворюють калюжі на підвіконні. Особливо ця проблема знайома власникам пластикових вікон.

Поява конденсату на пластикових вікнах – нормальне явище. Ненормально, коли його надто багато. Конденсат як такий жодної шкоди людині не завдає. Потрібно просто регулярно протирати стекла, рами й підвіконня м’якою сухою ганчіркою. Небезпека в іншому: за надлишку вологи з’являється цвіль – дуже неприємний «гість» у домі. За твердженням фахівців, більшість випадків хронічних захворювань бронхів і легенів, алергічних реакцій з боку органів дихальної системи пов’язані саме із забрудненням житлової зони цвілевими (пліснявими) грибами.
Чому ж з’являється конденсат на вікнах? Передусім справа в тім, що в повітрі завжди є певний відсоток водяної пари. У теплому повітрі її може бути доволі багато. При зниженні температури частина пари конденсується – перетворюється на крапельки води. Ми помічаємо їх на щойно вийнятій із холодильника пляшці з охолодженим напоєм: у теплій кімнаті пляшка відразу ж стає вологою. Це ж явище спостерігається і на вікнах – при зіткненні повітря з холодним склом частина водяної пари осідає на ньому у вигляді конденсату. За нормальних умов конденсат з’являється, випаровується, і вікна залишаються сухими. Чому ж у деяких квартирах пластикові вікна «плачуть» постійно?
Забагато конденсату буває на дуже холодних стеклах. А недостатньо нагріваються вони тому, що встановлені неякісні віконні профілі. Інша причина – тонкі одинарні склопакети, які надто «слабкі» для нашої кліматичної зони.
Пітніють вікна й тоді, коли в приміщенні дуже вологе повітря. Вологість значно підвищується під час приготування їжі, миття підлоги, приймання ванни чи прання. Якщо у приміщенні нормально функціонує вентиляція, все швидко повертається до норми, в протилежному випадку вологими в кімнатах стають навіть шпалери та меблі.
Створити ефективну вентиляцію у приміщенні не так складно, як здається. Приплив повітря можна організувати за допомогою спеціальних пристроїв – припливних клапанів, які не просто імітують «продування» старих дерев’яних вікон, а роблять його дозованим. Причому дозувати приплив повітря клапани можуть як автоматично, так і в ручному режимі, й абсолютно не споживаючи електроенергію. Такі клапани можуть вмонтовуватися в саме вікно.
Вихід забрудненого випарами вологого повітря буде здійснюватися через кухонну витяжку та вентиляційний отвір у туалеті. Без при-пливних клапанів витяжка працює неефективно, оскільки свіже повітря повинне якимось способом потрапляти в квартиру.
Локальний повітрообмін біля вікон забезпечують батареї опалення чи тепла підлога. Тобто, якщо в ділянці вікон є рух повітря, конденсат буде швидко випаровуватися. Щоб нагріте повітря безперешкодно піднімалося від батарей до віконного отвору, слід позбутися довгих щільних штор і зайвих предметів на підвіконнях. Саме підвіконня не повинно бути занадто широким. Зважте також, що рулонні штори в опущеному положенні, розташовані впритул до скла, перешкоджають повітрообміну.
Контроль вологості повітря в приміщенні повинен бути постійним. Сирість у ванній, протікаючі труби чи горище, підтоплений підвал – усе це вимагає невідкладного усунення. Під час приготування їжі завжди повинна бути включена кухонна витяжка.
Якщо конденсат на вікнах помітний головним чином вранці, а решту часу вони сухі, то причина у зниженні температури вночі, як зовнішньої (вікно стає холоднішим), так і внутрішньої (збільшується відносна вологість повітря). Можна, звичайно, трохи підвищити температуру за допомогою нагрівальних приладів, але спати краще в прохолодній кімнаті. В цьому випадку потрібно вранці ретельно протирати вікна, щоб уникнути появи цвілі.
Якщо запропоновані заходи не допомагають, можна поміняти склопакети у вікнах, встановивши енергозберігаючий склопакет із газом аргоном. Внутрішнє скло енергозберігаючого склопакета має вищу температуру, ніж у звичайного склопакета, що зменшує ризик утворення конденсату на вікнах.
Універсальна порада – ніколи не забувати про необхідність провітрювання. Від цього залежить не тільки стан вікон, а й найголовніше – наше здоров’я.

Поділися:

Добавить комментарий