Чому скручується листя на розсаді перцю?

Чому скручується листя на розсаді перцю?

“Купила насіння перцю перевіреної компанії, посіяла в спеціальний субстрат, доглядала за сходами, немов за малими дітьми. Спочатку було все добре – насіння дружно проросло, сходи стояли цупкенькі, швидко підростали. Аж раптом листя почало скручуватися, жовтіти й обпадати. Що ж сталося? Можливо, хтось із городників із таким лихом стикався й підкаже, як врятувати розсаду…
Марина ПЕТРИЧЕНКОВА.
м. Полтава.

Відповідає на запитання нашої читачки агроном Марія ПРИХОДЬКО:
– Однією із найбільш розповсюджених причин скручування листя розсади є нерівномірний розвиток листкової пластини. Найчастіше ця біда спіткає розсаду перцю. Якщо центральна жилка листкової пластини розвивається значно швидше самого листка, це може призвести до скручування або деформації пластинки. Явище це тимчасове і не критичне для рослин, тож їх можна не турбувати. Листкова пластинка через деякий час почне розвиватися рівномірно, й деформація мине сама собою.
Якщо ж листя не лише скручується, а й жовтіє, як в описаному в листі випадку, слід шукати іншу причину. Так, особливо негативно позначається на розсаді нестача в грунті фосфору і калію. При дефіциті цих елементів листкові пластинки перцю можуть скручуватися, втрачають тургор від нестачі вологи.
Нерідко спостерігається і зміна кольору листкових пластинок – вони світлішають або, навпаки, набувають темно-фіолетового відтінку. Надмірна кількість добрив у грунті також може призвести до скручування листя в розсади.
Отже, негативно впливати на розсаду може як нестача, так і надлишок добрив. Щоб зрозуміти, що саме в цьому причина деформації листочків, потрібно спершу оцінити вологість грунту (нестача теж може спричинити підсихання й скручування зелені на розсаді), потім ретельно оглянути листкові пластинки на наявність сисних шкідників або плям, викликаних грибковими інфекціями. І якщо ні того, ні іншого не виявите, значить, винні таки добрива. Їх надмірна кількість – доволі рідкісне явище. Так, якщо ви посіяли зернятка перцю в підживлений грунт (а саме такий продають у спеціалізованих магазинах) і поливали сходи поживою, тим самим перегодувавши їх, слід негайно пересадити рослини у грунт без надлишку добрив.
А от із їх дефіцитом справитися набагато простіше – шляхом поливу чи обприскування поживним розчином. Розсаді найчастіше не вистачає саме калію. Поповнити його запаси допоможе внесення розчиненого у воді сульфату калію (з розрахунку 8–10 г на відро) по 50–100 г розчину під кожну рослину. Альтернатива – внесення деревного попелу, в якому багато калію й інших важливих для нормального розвитку розсади мікроелементів.
Перед підживленням попелом потрібно спершу дуже акуратно розпушити грунт, потім зволожити його (краще з пульверизатора для рівномірності), після чого посипати шаром деревного попелу товщиною 2–3 мм.
Причиною підсихання й скручування листя на молодих перцях може бути неправильний полив. Грунт у горщиках потрібно підтримувати у зволоженому стані, не допускаючи надмірного пересихання або перезволоження земляної грудки. При перезволоженні листочки на розсаді закручуються вгору, а при дефіциті – втрачають пружність (тургор) і закручуються донизу. При надлишку вологи необхідно підвищити температуру в приміщенні на 4–5 °С, припинити поливи і щодня рихлити ґрунт, щоб зайва вода швидше випарувалася.
Освітлення також грає важливу роль в житті рослин, тому необхідно штучно подовжити світловий день шляхом підсвічування по 1–2 години вранці й увечері, а в похмуру погоду – протягом дня.
Після посіву насіння температуру слід підтримувати на рівні 24–25 градусів тепла, після появи сходів (щоб розсада не витягнулася) її можна знизити до +16–18 °С, а ще через тиждень – знову підвищити до +21–22 С. При цьому бажано в нічний час знижувати температуру в приміщенні, де вирощується розсада, на кілька градусів.
Одна з причин деформації листя на перці – ураження павутинним кліщем чи попелицею. Ці шкідники живляться соком рослин, від чого ті поступово всихають. Врятувати розсаду в цьому випадку допоможуть спеціальні фунгіциди. Знайти їх можна в спеціалізованому магазині.

Добавить комментарий