Чудеса цілителя Пантелей

Чудеса цілителя Пантелей

Православна Церква вшановує пам’ять святого великомученика і цілителя Пантелеймона 9 серпня. Із найдавніших часів його вважають покровителем лікарів. За палкими молитвами недужих до святого настає полегшення, відступають хвороби й душевні негаразди.

Святий Пантелеймон жив у ІІІ–ІV столітті в місті Нікомідії (теперішній Ізміт у Туреччині). При народженні хлопчика нарекли ім’ям «Пантолеон», що означає «у всьому лев». Його мати-християнка рано померла, а прихильний до язичництва батько намагався залучити сина до ідолопоклонства.
Медицині юнак навчався у знаменитого лікаря Євфросина, послугами якого користувався сам імператор Максиміан, лютий гонитель християн. Незабаром правитель звернув увагу на талановитого юнака і хотів зробити його в майбутньому своїм придворним лікарем.
У той час в Нікомідії таємно проживали троє священномучеників, які вціліли після спалення двадцяти тисяч християн у місцевій церкві в 303 році. Один із них, святий Єрмолай, покликав юнака до себе й почав розповідати йому про християнську віру.
Надалі сталася «переломна» в житті Пантолеона подія. Він побачив на вулиці мертву дитину, вкушену єхидною, яка ще була поруч, і почав молитися Господу Ісусу Христу про воскресіння дитини й умертвіння отруйного гада. Юнак твердо вирішив: якщо його молитву буде почуто, він прийме Хрещення. Саме так все і відбулося. Святий Єрмолай охрестив Пантолеона з ім’ям «Пантелеймон» (всемилостивий).
Після смерті батька (який також став християнином) Пантелеймон присвятив своє життя стражденним, хворим і жебракам. Він безкорисливо лікував усіх, хто звертався до нього, зцілюючи їх Іменем Ісуса Христа. Жителі міста намагалися потрапити тільки до нього, тож інші лікарі скаженіли від заздрощів. Врешті імператору Максиміану донесли, що Пантелеймон лікує ув’язнених християн.
Розправа не забарилася. Імператор вимагав, щоб бранець спростував звинувачення і приніс жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і зцілив Іменем Ісуса Христа паралізованого чоловіка. Знавіснілий Максиміан наказав піддати лікаря тортурам. Свою смерть святий зустрів радісно, співаючи псалми.
На іконах цілитель Пантелеймон зображений із невеликою скринькою в лівій руці й тоненькою ложечкою в правій. Свята голова великомученика досі зберігається в Свято-Пантелеймонівському монастирі на Афоні. Частинки мощів подвижника є у багатьох храмах.
За народними традиціями, в день пам’яті цілителя наші пращури вирушали на збирання лікарських трав, які потім використовували для різних настоянок та відварів.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий