Чудо архістратига  Михаїла

Чудо архістратига Михаїла

За церковним календарем, 19 вересня віряни молитовно згадують чудо архістратига Михаїла в Хонах (Колосах). Велична подія відбулася в ІV столітті в древньому місті Колоси (яке відтоді стало відоме також як Хони). Нині його руїни знаходяться на території Туреччини, неподалік міста Денізлі.

У Колосах, поблизу чудодійного джерела, височів храм святого архістратига Михаїла. Божий дім був споруджений стараннями одного заможного чоловіка як вияв вдячності за зцілення доньки. Він був іще язичником, коли йому вві сні явився архістратиг Божий та розповів, що дівчина отримає дар мови, коли вип’є води з джерела. І надалі пророцтво збулося. Вдячний батько хрестився разом з усією сім’єю та почав будівництво храму в ім’я архангела Михаїла.
Із того часу багато недужих отримували за своїми молитвами зцілення біля чудодійного джерела. Християн у Колосах ставало все більше. І це викликало лють у багатих язичників. Особливо ненавиділи вони паламаря Архипа, який жив при Михайлівському храмі й був взірцем благочестя для новонавернених у християнство.
Врешті язичники замислили знищити храм разом із вірним Божим слугою Архипом. Викопавши рів і з’єднавши таким чином дві гірські річки в одне русло, вони чекали, що потік води зі страшною силою понесеться на храм. Але за молитвою паламаря звершилося чудо. Явився архістратиг Михаїл, ударив своїм мечем по кам’яній горі й скерував смертоносний потік води в утворену ущелину. Храм було врятовано, а язичники зі страху розбіглися хто куди. Місцевість, де ця подія відбулася, отримала назву «Хони», що в перекладі означає «ущелина».
В Україні архангел Михаїл є одним із найбільш шанованих святих небесних покровителів. У народній уяві він постає славним воїном-захисником, який, до того ж, відводить душі померлих на Небо і зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки.
У народному календарі присвячені події в Колосах святкування називаються «Михайловим чудом». Цього дня обов’язково відвідували богослужіння в храмах. А повернувшись додому, відпочивали в родинному колі й у жодному разі не виконували важкої роботи. Вважалося, що святий ходить по землі у вигляді бідного старця і перевіряє, як його шанують. Ті, хто про свято забуває і тяжко працює, відразу ж отримують покарання – справу не вдається вдало завершити, з’являються усілякі прикрі перепони. «Начудив», – говорять про результат такої праці, в сенсі – зіпсував.
Оскільки архангел Михаїл також вважається борцем із єрессю, цього дня важливо “стежити за язиком”, не сваритися і з усіма бути лагідними.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий