Мити руки з милом, носити маску, вакцинуватись, більше рухатись, здорово харчуватися, а головне – не допускати дефіциту вітамінів та важливих мікроелементів – це прості правила, які допоможуть піклуватись про імунну систему в умовах пандемії COVID-19 та грипу.
Саме імунітет захищає нас від хвороб, зокрема від коронавірусу та інших вірусних інфекцій, а якщо уникнути інфікування не вдалося – відповідає за перебіг захворювання, швидкість одужання та період відновлення.
Що треба знати про захисну функцію організму
Імунітет – це система, яка постійно «навчається». Від народження вона розробляє алгоритми відповідей на ті чи інші віруси, бактерії, подразники або зміни в організмі.
Імунна функція відображає наш загальний стан здоров’я – чим здоровіша людина, тим міцніша імунна система в боротьбі з інфекціями.
Організм людини постійно перебуває в стані імунної відповіді на ті чи інші загрози – це норма. Головне, аби імунітет реагував на ці подразники адекватно. Пригнічують імунну відповідь хронічні захворювання, стреси, надмірне фізичне та емоційне навантаження.
Чому організму потрібні вітаміни
Якщо говорити про зміцнення імунітету, то думки лікарів досить неоднозначні – «підняти» імунітет у вас не вийде, однак створити умови для нормальної роботи імунної системи – цілком до снаги.
У випадку з COVID-19 – найефективнішим способом профілактики є вакцинація. Спосіб життя, зокрема раціон, впливає на здатність організму протистояти інфекції.
Представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт зазначив, що вітаміни D і C та цинк мають вирішальне значення для адекватного функціонування імунної системи й відіграють життєво важливу роль у зміцненні здоров’я. Попри те, що немає прямих доказів позитивного впливу вітамінів при профілактиці та лікуванні COVID-19, безспірним залишається той факт, що хороше забезпечення організму вітамінами та мікроелементами є необхідним для нормального функціонування імунної системи.
Іноді буває складно підібрати дієту, при якій будуть правильно враховані вітаміни й мінерали в достатній кількості. В такому випадку заповнити дефіцити можна за допомогою додаткового прийому вітамінно-мінеральних комплексів.
Вітаміни та мінерали для профілактики COVID-19
Одним із найобговорюваніших вітамінів, які пов’язують із профілактикою COVID-19, є вітамін D. Він є важливим вітаміном, залученим в імунні процеси, формування імунних клітин і багато інших обмінних процесів.
У нашій географічній широті ми повинні отримувати вітамін D у вигляді добавок. Однак дозування є індивідуальним, у випадку дефіциту можливе лікування.
За даними ВООЗ, якщо показник вітаміну D у людини граничний, «рекомендовано вживати вітамін D у дозах 200–600 МО, залежно від віку, або відповідно до національних рекомендацій».
Останні результати клінічних досліджень підтвердили, що додаткове призначення вітаміну D може бути доцільним у лікуванні хворих на COVID-19, оскільки сприяє зменшенню присутності SARS-CoV 2 на рівні верхніх дихальних шляхів, знижуючи в такий спосіб заразність, а також запобігає розвитку тяжких симптомів. Інше дослідження показало, що у 84,6% пацієнтів із тяжкою формою COVID-19, які були госпіталізовані до відділень інтенсивної терапії, спостерігався дефіцит вітаміну D (<12 нг/мл).
Замовляючи вітамін D або інші біологічно активні добавки, пам’ятайте – перед початком їх прийому необхідно проконсультуватися з лікарем.
Цинк – наступний важливий мікроелемент для нашого імунітету. Коли рівень цинку низький, імунітет значно слабшає через різке зниження рівня білих кров’яних тілець, які борються з вірусами. Якщо цинку недостатньо, вся імунна система під загрозою. Дефіцит цинку може спровокувати тривожні симптоми: втрату волосся, діарею, імпотенцію, погіршення функції імунної системи.
За рекомендаціями Національного інституту здоров’я США, норма цинку на день для дорослої жінки – 8 мг, для чоловіка – 11 мг. Є дослідження, які вказують і на противірусні властивості цинку. Так, профілактична доза цього мікроелемента може скорочувати тривалість застуди.
Вітамін С життєво необхідний для імунної системи, він є потужним антиоксидантом, що захищає організм від дії вільних радикалів, які ушкоджують та руйнують здорові клітини. Додатковий прийом вітаміну С може бути корисний людям, які мають інтенсивні фізичні навантаження, у період підвищеного стресу та в разі потреби імунної системи. Також є припущення, що регулярний прийом вітаміну С може скорочувати тривалість застуди у 8% дорослих та 14% дітей.
Омега-3 – це збірна назва для жирних кислот. Омега-3 потрібні організму для утворення оболонок довкола нейронів, синтезу молекул, за допомогою яких клітини імунної системи спілкуються між собою. Також Омега-3 регулюють жировий обмін, кров’яний тиск, роботу серцево-судинної системи, підтримують роботу мозку та нервової системи.
Щоб підтримувати достатній рівень Омега-3 жирних кислот в організмі, потрібно двічі на тиждень їсти жирну морську рибу: оселедець, скумбрію, лосося, сардину. Якщо такої можливості немає, прийом добавок – хороша альтернатива. Але після консультації з лікарем.
https://24tv.ua/