Цукерки з… грядки

Цукерки з… грядки

Давно відомо, що помідори дуже щедрі на корисні речовини: калій, натрій, магній, фосфор, йод, різні вітаміни. У 100 грамах плодів міститься половина добової норми каротину, а за вмістом вітаміну С томати не поступаються апельсинам і лимонам. Тому не дивно, що саме ця культура міцно прописалася і на наших грядках.
Щороку наша родина вирощує понад сотню сортів томатів. Незважаючи на аномальну спеку і малу кількість дощів, цього літа врожай був також рясний. І все це – завдяки не тільки дбайливому догляду за рослинами, а й завдяки хорошим сортам. Про деякі з них розповім читачам «Зорі Полтавщини», адже саме час підбити підсумки минулого року і запланувати сівозміни на наступний.
«Бенефіс», «Кайро», «Ранній Орегон» – суперранні новинки із США. Всього через 55–60 днів після появи сходів ми вже отримали повноцінні стиглі помідори масою до 120 грамів – червоні, круглі, соковиті й смачні. На кущах заввишки всього 60 сантиметрів їх було досить багато. До того ж рослини встигли віддати урожай ще до спалаху фітофтори. Порадували рясним врожаєм і не «заморські», теж низькорослі, томати «Пролісок», «Ранній-83», «Екстремал», «Снігур», «Скороспілка» та інші.
Вдалися у нас цього літа і безліч інших низькорослих сортів, які завжди відрізняються невибагливістю та стійкістю до стресів, дають прекрасні врожаї без пасинкування й особливого клопоту в догляді. Не секрет, що маса плода 300–400 грамів для таких помідорів – досягнення, а якщо більша – то і рекорд. Відзначу лише кілька низькорослих сортів з досить великими плодами. Це – «Вологда», «Рамбінік» (томати круглі, червоні, масою до 400 грамів), такої ж ваги досяг і червоний округлий помідор «Кращий нектар». «Орегонський чемпіон» (серцеподібні червоні плоди) набирають масу до півкілограма і більше.
Не можу не розповісти і про один з найулюбленіших томатів – середньостиглий високоврожайний сорт «Церква». Йому більше 100 років, і прийшов він до нас з Америки. За легендою, цей сорт вирощували кілька поколінь ченців в одному з храмів. Плодоносить «Церква» до самих заморозків, а зірвані в жовтні бурі помідори лежать на підвіконні до грудня. Це один з небагатьох сортів, який може похвалитися плодами – справжніми важкоатлетами: найменший важить не менше півкілограма. І таких томатів за сезон на одному кущі зав’язується до 30 штук.
Не перший рік нас приваблюють і китайські сорти, головні переваги яких – висока продуктивність і стійкість до ураження хворобами. Один із найпопулярніших таких томатів – «Китайський малиновий», який вирізняється серед інших красою невилягаючого міцного стебла і неповторним смаком малинового плода. А стійкість до хвороб дозволяє продовжити його плодоношення на півтора-два місяці й отримати значну прибавку врожаю. Словом, не підвів він, як і його «земляки», «Мао-Фей», «Тайванська богиня», «Гігант-бегемот», і в цьому році.
На висоті був і середньостиглий сорт «М’ясний сніданок» з плоско-округлими великими плодами з його дієтичними властивостями, а також відмінними смаковими і товарними якостями. Те ж саме можна сказати і про томати сорту «Сто пудів», які вирощуємо далеко не перший рік. Це – не помідори, а просто краса: напівкілограмові, суперврожайні, червоні, грушоподібно-ребристої форми з дуже смачними м’ясистими плодами. Це наш улюбленець!!!
Як відомо, за своїми лікувальними властивостями неперевершеним є сорт помідорів «Здорове життя», який по праву посідає чільне місце на нашій помідорній грядці. Це – ранній високорослий і надзвичайно продуктивний сорт, плоди вагою до 30–40 грамів, червоні, високої якості й неповторного смаку, багатогронові з 10–15 помідорами в кожному гроні. Він найсолодший з усіх чері-помідорів з високим вмістом вітамінів. І, як стверджують фахівці, цей сорт має підвищений вміст лікопину, який є протипухлинним засобом, і називають його протираковим помідором.
Але справжньою окрасою грядок і рекордсменом за вагою, красою і, особливо, за своїми смаковими якостями став середньостиглий, високорослий, з насиченим червонооранжевим кольором і красивою формою плодів томат «Цукерки Вірджинії». Цей сорт, який прийшов до нас з однойменного штату США, добре прижився і на українській землі. Рослини і плоди не хворіють, а врожайність – до 30 кілограмів з куща. Та найголовніше – ці томати дуже солодкі, не розтріскуються, довго зберігаються на кущах і, навіть будучи зірваними, тривалий час не втрачають своїх смакових якостей. Напевно, саме тому їх і назвали цукерками. Адже, спробувавши цей помідор, інакше і не скажеш. Плоди цього сорту ідеальні для салатів, кетчупів, а смак томатного соку з них просто неперевершений!
Звичайно ж, особисто пригостити всіх цими прекрасними плодами у нас не вийде. Але подарувати насіння для отримання власного врожаю ми можемо. І вже за доброю традицією, що склалася, наша сім’я вирішила поділитися і з читачами додатка до «Зорі Полтавщини» «Сійся, родися!..» цим прекрасним сортом. Нам вдалося зібрати значну кількість насіння сорту «Цукерки Вірджинії», і безкоштовно надішлемо їх потроху всім бажаючим, хто вкладе в лист підписаний конверт з марками і надішле за адресою: Сенчуку А. І., вул. М. Небаби, 100, кв. 27, м. Чернігів-5, 14005. Будемо щиро раді, якщо і на вашому городі чи дачній ділянці влітку з’являться «Цукерки Вірджинії» і порадують своїм незвичайним смаком вас і, особливо, ваших дітей. І тоді за цукерками можна буде ходити не тільки до магазину, а й на грядку.

Анатолій СЕНЧУК,
городник.

Поділися:

Добавить комментарий