Cвітла радість ллється із небес

Cвітла радість ллється із небес

Світле Христове Воскресіння – найбільше із християнських свят, найрадісніше й найурочистіше, одне з найдавніших, бо ж відзначається з апостольських часів. І кожна полтавська родина, кожне село й місто мають свої звичаї святкування Великодня. Так і Полтава знову йшла до свята, шануючи традиції, давні й уже утверджені в сучасному житті, які щороку набувають нових рис, доповнюються яскравими барвами святкового настрою.

“Чистий четвер Великдень славить…”

Одним із особливих днів став Чистий четвер, який ніби заквітчував шлях до Великодня – на вулиці Соборності була розгорнута виставка декоративно-ужиткового мистецтва, де разом із відомими майстрами свої вироби представляли учні навчальних закладів. На Театральну площу полтавців гучно скликали піснями художні колективи, тут можна було написати бажання й прикріпити папірець на великоднє дерево, зробити світлини в тематичних фотозонах, взяти участь у майстер-класах із виготовлення писанки та різних іграшок. А поруч запрацював триденний ярмарок, де почали продавати паски, ковбаси, сир, м’ясні вироби, якими зазвичай наповнюють великодній кошик.
Того ж дня відкрилася виставка “Великдень”, організована обласним осередком Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Центром народної творчості та культурно-освітньої роботи Полтавської обласної ради і Полтавським краєзнавчим музеєм імені Василя Кричевського.
Більше 60 майстрів з різних куточків Полтавщини привезли свої твори до виставкової зали краєзнавчого музею, серед них і решетилівські килими, різьблені на дереві ікони, малювання на склі, витинанки з паперу, жіночі й чоловічі вишиванки, ткацтво, кераміка.

“Пісню перемоги співаємо…”

У святковий день, 28 квітня, у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського урочисто прозвучав пасхальний концерт камерного хору “Гілея” “Радість Великодня”.
Легко, мов квітневий вітерець, прозвучав цей світлий концерт, розпочав його Канон Святої Паски “Воскресіння день” Артемія Веделя, були у програмі “Прийдіте, поклонімся” Миколи Дилецького, “Богородице, Діво” Миколи Леонтовича, “Благослови, душе моя, Господа” Кирила Стеценка й інші так само прекрасні духовні піснеспіви, твори вітчизняних і європейських композиторів. І таки ж славнозвісний “Щедрик” – ведуча концерту Марина Попкова розповіла, що хористам підспівують, слухаючи його, у залах Італії, Франції, Німеччини, Угорщини та ще багатьох країн, де побувала за свої 20 років діяльності неперевершена полтавська “Гілея”.

“Свято Паски” – фестиваль і благодійний ярмарок

І ця традиція вже п’ятий рік, як отримала полтавську прописку – на майданчику біля Свято-Успенського кафедрального собору у другий день світлого свята відкрив фестиваль архієпископ Полтавський і Кременчуцький Православної церкви України Федір. Він розповів про суть найбільшого християнського свята, закликав кожного жити з любов’ю в серці до Бога і ближнього свого. І подякував усім, хто щороку підтримує це свято: департаменту культури і туризму облдержадміністрації та його очільниці Валентині Вождаєнко, постійній ведучій Оксані Єсипенко, волонтерам Полтавського батальйону небайдужих і керівнику ГО “Команда небайдужих” Наталії Гранчак, усім, хто долучився до проведення благодійного ярмарку. Кошти, зібрані тут, підуть частково на допомогу українським бійцям на передньому краї, а також будуть передані фонду “Серце до серця” на закупівлю медичного обладнання для дитячої лікарні.
– Це справи милосердя і радість нашого “Свята Паски”, усіх вас щиро вітаю, веселімося, бо Син Божий переміг смерть і дарував нам вічне життя. З нами Бог, з нами перемога, мир, любов і благодать!
І на тричі повторене владикою “Христос Воскрес” усі присутні радісно відлунювали гучним “Воістину Воскрес!”, радіючи свяченій водичці, якою владика їх щедро окропив.
Хоч погода не зігрівала, свято тривало більше трьох годин. На сцені концерт розпочав своїм виступом заслужений артист України Микола Гармаш, співали вихованці Творчого центру Наталії Май, артисти заслуженого ансамблю пісні і танцю України імені Валентина Міщенка “Лтава” Полтавського міського будинку культури і ще багато художніх колективів і виконавців.
А тим часом члени журі на чолі із владикою Федором вивчали пасхальні композиції, які привезли на конкурс парафії і церковні громади області. І вже невдовзі зі сцени прозвучали імена переможців, які одержали свої нагороди. Перше місце присуджено громаді храму святителя Луки Войно-Ясенецького із Диканьки. Друге місце одержали вихованці дитячого центру “Духовна застава” з Кременчука – окрім чудової композиції, вони показали у Свято-Успенському кафедральному соборі пасхальну виставу “Допитливе курча”. Третє місце здобули аж шість громад і парафій із Котельви, Лубен, Кременчука, Полтавського району, а всі інші конкурсанти одержали грамоти від владики за участь у пасхальному фестивалі. Були відзначені також студентки факультету технологій і дизайну Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка за проведення майстер-класів із писанкарства Анна Шовкова та Оксана Рись.
Цьогоріч благодійний ярмарок зібрав трохи більше 24 тисяч гривень, підрахували його організатори. Дещо менше, ніж у минулі роки, але тут уже все залежало від погоди. Дощ відступив у години свята, і то було одне із пасхальних благословінь на добрі справи полтавцям.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий