Де і скільки можна заробити  на зборі вітчизняних ягід

Де і скільки можна заробити на зборі вітчизняних ягід

Безробіття – найактуальніша проблема сьогодення. Цьогорічна пандемія завадила багатьом нашим землякам вирушити в пошуках заробітків за кордон, і потреба у «живій копійці» стала ще гострішою.
Нині знову активізувалися українські виробники ягід, вони шукають працівників на збір сезонних ягід. До того ж пропонують селянам за роботу далеко не копійки, офіційне оформлення та місце для проживання в гуртожитку.

Збирати лохину пропонують не лише в Польщі. Зокрема власники ягідної плантації Star Berries, яка розташована у Житомирській області, шукають охочих заробити на зборі блакитної ягоди. Тут готові брати навіть працівників без досвіду роботи, однак без шкідливих звичок. За збір та фасування ягід фермер обіцяє заробітну платню від 10 000 грн/місяць. Втім «сухо» орієнтуватися на ставку не варто. Вона залежатиме від кількості зібраних ягід. Цього року у зв’язку з несприятливою ситуацією у світі їхня вартість дещо впала – до 12 гривень за кілограм. Минулого року вартість кілограма ягід сягала 15 гривень. Таку негативну для заробітчанина тенденцію на даному ринку раніше спрогнозували і в асоціації «Ягідництво України». Втім, на думку експертів, навіть падіння закупівельної ціни на ягоди дасть змогу заробляти людині в сезон до тисячі гривень за день. Це за умови, що робітник здасть близько 100 кілограмів урожаю на добу.
Таку ж саму ціну за ягоди пропонують і селянам, які захочуть працювати у кооперативі «Диканські ягоди» на зборі малини. Його було закладено чотири роки тому. Ягідник спеціалізується на вирощуванні екологічно чистої продукції у Диканському, Гадяцькому та Решетилівському районах. Нині село Орданівка Диканського району має найбільший в Україні органічний малинник. Тут вирощують малину без будь-яких хімічних добрив, яка має сертифікат «органік-стандарт», дійсний у всіх європейських країнах. Сезон збору ягід стартує на початку серпня, адже вирощують тут пізньостиглий високоврожайний сорт ремонтантної малини Джоан Джей, який майже без шпичаків. Це суттєво полегшує збір ягід. Працівників обіцяють розселяти у гуртожитки та доставляти до роботи службовим транспортом. У малиннику сусідньої Харківської області робітникам пропонують заробляти на зборі ягід у серпні до 600 гривень на день в залежності від виробітку. У цьому місяці стартував збір малини і в ягідному кооперативі «Макартет» у Запорізькій області. Окрім малини, дане об’єднання дрібних фермерів вирощує і ожину, тому робітників у сезон неабияк потребує.
Окрім заробітку, чимало роботодавців пропонують для своїх працівників і ряд так званих «бонусів», які їм найчастіше не можуть запропонувати у тій же Польщі. Це не лише безкоштовне житло зі зручностями, але й безкоштовні обіди та харчі на додачу для самостійного приготування сніданків і вечерь. Фермерка Марія Пастернак із Херсонської області розповіла, що кожного року в сезон набирає працівників для збору ранніх та сезонних овочів та фруктів. Окрім непоганого заробітку, видає своїм робітникам і «борщовий набір», куди входять м’ясо, крупи, олія, практично всі овочі та фрукти.
Попри всі переваги заробітку в українських виробників ягід чи не головною складністю залишається сама робота в полі, до якої міському жителю буває нелегко звикнути. Полтавка Анна Колісніченко розповіла, що кілька років тому їздила на збір малини в Одеську область. Могла вибрати й інший регіон, але вибрала саме цей за його, сподівалася, близькість до моря. Як виявилося, на Чорному морі вона змогла побувати лише наприкінці сезону, перед тим, як уже збиралася повертатися додому. Та й віддаленість його від основного місця роботи була чималою. Найважче дівчині було звикнути до спеки і роботи у польових умовах. Робочий день починався з восьмої ранку, і в цей час уже добре «смалило» сонце. Збирати ягоди у кошики доводилося дуже ретельно, щоб не пошкодити їхнього товарного вигляду. Щоб люди не стояли без справ, була певна норма виробітку на день, яку перший тиждень було важко виконувати. Від постійного ходіння наливалися і боліли ноги. Але попри всі складнощі заробітком вона залишилася задоволена.
Наразі найбільше вакансій сезонних робітників є в Полтавській, Харківській, Тернопільській та Одеській областях. У порівнянні з торішнім ягідним сезоном пропозицій роботи стало менше, зокрема на збір малини та полуниці.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий