День Святої Трійці

День Святої Трійці

Це одне з головних християнських свят, яке стверджує й оспівує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця – Творця Неба і Землі, Бога Сина – Господа нашого Ісуса Христа, і Бога Духа Святого – Господа Животворчого, що від Отця походить. Нині свято припадає на 16 червня. У народі його називають Зеленою, або Клечальною, неділею.
Після Вознесіння Спасителя апостоли залишалися в Єрусалимі й очікували втілення в життя даної їм обітниці про майбутнє хрещення Духом Святим. На десятий день вони разом із Богородицею та іншими учнями Месії зібралися в одній світлиці. Раптом, як пише євангеліст Лука в книзі «Діяння святих Апостолів», «…зчинився шум із Неба, ніби буря раптово зірвалася і переповнила увесь той дім, де сиділи вони. І з’явилися їм язики поділені, немовби огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав».
Люди, прибулі до Єрусалима з усіх усюд з нагоди святкування П’ятидесятниці (велике свято старозавітної церкви на пам’ять про отримання євреями Синайського законодавства через 50 днів після їхнього виходу з Єгипту) були вражені, почувши на вулиці від апостолів свої рідні мови. Власне, Ісусові послідовники вже були готові вирушати з проповіддю по світу, щоб спілкуватися з різними народами й запалювати в їхніх серцях християнську любов.
Усе відбулося так, як і було предвіщено. Із цієї події почалася історія створення Святої Вселенської Апостольської Церкви, від якої ведуть своє походження всі сучасні християнські громади на нашій планеті. Саме цього дня відкрилася світові вся повнота дії Пресвятої Трійці, три лиця (грецькою – «іпостасі») Єдиного Божества: Отця, Сина, Святого Духа. Бог Отець послав Сина на землю; Син явив нам шлях до Отця – дорогу смирення і любові до Бога і ближніх, постраждав на хресті за наші гріхи, Воскрес і Вознісся на Небо; Дух Святий, Утішитель, зійшов на учнів і наповнює засновану Христом Церкву.
Свято Трійці називають також П’ятидесятницею (новозавітною), оскільки воно відзначається на п’ятдесятий день після спасительного Воскресіння Христового. Символіка свята в тому, що зішестя має відбутися в серці кожного християнина як акт довершеності Божого спасіння.
У нашому народі день Святої Трійці називають Зеленою неділею. У давнину Зелені свята (святки) відзначалися протягом тижня – три останні дні Зеленого тижня (тижня перед Трійцею) та три перші дні Троїцького тижня (після Трійці). Обряди святкувань пов’язані з літнім буянням природи.
Традиція велить прикрашати зеленим гіллям, квітами, запашними травами й храми, й оселі. Священики правлять святкову службу в зелених облаченнях, що символізує обновляючу й животворчу силу Святого Духа.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий